Ako si budovať a zachovať vzťah aj po rokoch napriek rozdielnym povahám a temperamentu?

Ako si budovať a zachovať vzťah aj po rokoch napriek rozdielnym povahám a temperamentu?

Všetko, čo príroda považuje za dôležité a stojí jej za to, má v duáli. Deň – noc, jing – jang, muž – žena. Opaky, ktoré pri spojení tvoria harmóniu. Ako si budovať a zachovať vzťah aj po rokoch napriek rozdielnym povahám a temperamentu?

Protiklady sa priťahujú?

Za významný element považuje príroda pravdepodobne i vzťah dvoch temperamentov, a tak fandí heslu: protiklady sa priťahujú a ako správna dohadzovačka nám do cesty posiela vzorky potenciálnych partnerov, ktorí majú celkom opačné zmýšľanie a povahy.  I keď to na prvý pohľad vyvoláva všeobecný údiv a otázky typu: načo je to dobré a „komu tím prospějete“, tento  experiment sa jej vypláca. Nielenže sa takto vytvorené páry spolu nenudia, ale ich neustále doťahovanie a hľadanie riešenia spoločných problémov posúvajú ľudstvo a svet dopredu. A tak si cestu k sebe hľadajú výbušný cholerik s pokojným flegmatikov, alebo pedantný melancholik s absolútne nezodpovedným sangvinikom.

Múdra príroda však veľmi dobre vie, že ak by to nechala len na tomto, protiklady by sa pre rozdielne motívy, názory a konanie, postupne vykynožili a ľudstvo by vymrelo, a tak im k takto nastavenej stratégii pribalila ako bonus skúšobnú lehotu, ktorú vo všeobecnosti nazývame zaľúbenosť.

Zaľúbenosť ako zákernosť prírody? 

Táto malá zákernosť matky prírody má jeden jediný účel: uchrániť vzťah dvoch ľudí na nevyhnutne nutný čas, teda, kým sa nerozmnožia. A zaľúbenosť je naozaj čertovský plán: obidvaja partneri vyfasujú ružové okuliare, nevidia, nepočujú, neprijímajú  dobre mienené rady od blízkych i vzdialených poradcov a sú k takmer všetkým počinom svojho  partnera tolerantní. Ba, čo viac, sú zo správania a povahy partnera nadšení a obdivujú  vlastnosti, ktoré sami nemajú.

  • Nesebavedomý flegmatik obdivuje rozhodnosť cholerika a prchkého cholerika fascinujú flegmatikov pokoj a rozvaha.
  • Samotársky melancholik nadšene sleduje uvoľnenosť a spoločenskosť sangvinika a slobodomyseľný sangvinik uctieva serióznosť a vážnosť melancholika.
Ak k tomu pridáme ešte štipku hereckého umenia každého z partnerov a jeho snahu uspokojovať partnerove potreby o trochu viac ako tie svoje, nastávajú ideálne podmienky pre svadbu, alebo minimálne pre zosťahovanie sa páru a ich následné rozmnožovanie.

A potom, po pár mesiacoch, rokoch – tlesk… a nič si nepamätáš.

Ružové okuliare padajú a náš zdravý rozum a zmysly sa vracajú do pôvodného nastavenia. Prchkého cholerika vytáča každý náznak flegmatikovho pokoja, rozvážneho flegmatika privádza do nepríčetnosti už cholerikov zvýšený hlas. Nezodpovedného sangvinika unavuje každé jedno ďalšie melancholikovo pravidlo a samotár melancholik by doslova vraždil už pri poznámke sangvinika, že už týždeň nikde neboli a mohli by ísť spolu za kamarátmi na párty.

Ako si budovať a zachovať vzťah – čo partnerom zostáva, ak chcú vzťah zachovať?

Nič menej a nič viac, ako uznať, že beťárka príroda to má veľmi dobre vymyslené. Ak chceme spolu žiť, nezostáva nám nič iné, ako snaha korigovať negatíva temperamentu svojho  a ochota sa učiť rozumieť  temperamentu partnera. Múdra príroda veľmi dobre vie, že pri trpezlivosti a snahe obidvoch partnerov sa od seba učiť, práve takýto zväzok môže vytvoriť harmóniu, ktorá bude ku prospechu a šťastiu nielen samotným partnerom, ale celému svetu.

A ak to nechceme? Ak je pre nás takéto učenie sa príliš ťažké? Ak by sme chceli vyskúšať niečo iné?

Potom… už len rozchod.

Oslobodíme sa, oddýchneme si a vyrazíme opäť do lona čarovnej prírody, ktorá nám, ako správna dohadzovačka, ako druhý, tretí, štvrtý,…pokus nejaké tie vzorky potenciálnych partnerov pošle. Nejaké tie protiklady, ktoré nás majú niečím výnimočným (čo my nemáme) zaujať, pritiahnuť a očariť, aby sa ľudstvo a svet opäť  trochu posunuli dopredu.

Tak veľa šťastia, priatelia.

PhDr. Věra Tepličková

Autorka vedie poradňu VeraTemp. Ide o na Slovensku pravdepodobne jedinú poradňu, ktorá sa zaoberá temperamentom. „Rozhodla som sa, okrem svojej práce v poradni,  tému temperamentu popularizovať. Robím prednášky, besedy a iné formy osvety  v rôznych prostrediach a pre rôzne cieľové skupiny (učitelia, študenti, rodičia, verejnosť, firmy,…). V tejto práci som našla zmysel svojho života a vôbec mi nevadí, že mám 56 rokov a začínam odznova.“

Pripravila: Martina Valachová. Věru môžete kontaktovať tu:  https://www.veratemp.sk/

Mohlo by vás zaujímať