Helicobacter pylori je baktéria. Fungujú na ňu antibiotiká. Treba ho však za každú cenu zahubiť ?

Helicobacter pylori je baktéria. Fungujú na ňu antibiotiká. Treba ho však za každú cenu zahubiť ?Helicobacter pylori – treba ho liečiť ?

Helicobacter pylori je baktéria. Fungujú na ňu antibiotiká. Treba ho však za každú cenu zahubiť ? Helicobacter s nami spolunažíva tisíce rokov. Vieme však o ňom len posledných štyridsať.

Prečo? Žije totiž vo vnútri ľudského tela,  v ľudskom žalúdku. Pozrieť do žalúdka nie je také jednoduché… V 19-om storočí sa to vraj podarilo prvýkrát neohybnou trubicou u hltača mečov. Trochu nepohodlné…

Doba „pozerania do žalúdka“ sa začala v 60-tych rokoch minulého storočia vynálezom ohybného endoskopu, hadice, ktorá dokáže svietiť  a prenášať obraz. V 70-tych rokoch sa pridal pracovný kanál na odber vzoriek. Koncom minulého storočia, kedy som ja začínala moju medicínsku prax, bol endoskop dostupný už takmer v každej nemocnici. Toto všetko bolo potrebné k tomu, aby v roku1982 austrálski lekári objavili novú baktériu Helicobacter pylori a potvrdili ju ako príčinu ochorení žalúdka. Dovtedy bola myšlienka infekčného – bakteriálneho zápalu žalúdka – považovaná za hlúposť. Platila storočná dogma o tom, že v kyslom prostredí žalúdka/ na úrovni kyslosti autobatérie/ je nemožné nájsť živé organizmy…

No a nastala doba „HELICOBACTEROVÁ“ a hon na Helicobatera…

Helicobacter sa vyšetroval, liečil a hubil. Čo to prinieslo?

Pre pacientov s vredovou chorobou, teda vredmi dvanástorníka  a žalúdka výraznú úľavu. Vredári boli do objavenia HP pacienti s celoživotnou diagnózou. Vredy boli boľavé, život obmedzujúce. Na vredy sa maródovalo, operovalo, nechodilo na vojnu a pri komplikáciách ste dostali aj invalidný dôchodok… Liečba a vyhubenie HP znamenalo pre takýchto pacientov  zníženie rizika, že sa im choroba vráti z 90 na 9%.

Liečba pacientov s rakovinou žalúdka znamenala zlepšenie prognózy a u príbuzných takýchto pacientov dokonca zníženie rizika rakoviny. Pacientom s bakteriálnou gastritídou vyhubenie HP uľavilo od ťažkostí…
Zostala však skupina pacientov, väčšinou s HP- netypickými tráviacimi ťažkosťami, ktorým liečba nepomohla, napriek opakovaniu a dopracovali sa k diagnóze „rezistentného- odolného HP“.

Čo s nimi?

Kým začneme vymýšľať nové štvorkombinácie liekov, výživové doplnky a kapustovitú zeleninu, skúsme sa zamyslieť. Ak urobíme testy na HP u skupiny 20 ľudí, zistíme, že polovica z nich sú HP-pozitívni. No len 1 človek z 10-ich má zdravotný problém súvisiaci s HP.  V čom sú tí 9-ti iní?

Zaujímavé je i to,  že s helicobacterom nažívame roky v mieri a rovnováhe. Väčšina ľudí sa infikuje v detstve, no ochorenia súvisiace s ním sú zriedkavé pred 40-kou.

Helicobacter pylori je baktéria. Fungujú na ňu antibiotiká. Treba ho však za každú cenu zahubiť

Čo chcem povedať?

…že názor na infekciu HP sa menil časom tak, ako sa začalo naširoko vyšetrovať a  zhromažďovať informácie o ňom. Najmä o jeho výskyte aj u „zdravých“ ľudí. Pri cca 50% „zamorenosti“ ho postupne prestávame považovať za jednoznačného patogéna, teda nepriateľa. K tomu, aby sa prejavil nepriateľsky potrebuje niečo naviac:

  • Samotný HP musí byť vyzbrojený. Kmene HP sa medzi sebou líšia svojou výbavou „zbraní“
  • Citlivá obeť- vredy a rakovina žalúdka sa vyskytujú : v rodine, teda niektoré rodiny- určitá genetická výbava je pre infekciu HP náchylnejšia…
  • prostredie a podmienky v našom tráviacom trakte – nebezpečenstvo, že HP sa prejaví chorobou narastá s tým, ako sa znižuje odolnosť a rovnováha na sliznici tráviacej trubice. „Odolný“ tráviaci trakt udržuje HP pod kontrolou. Zaujímavým príkladom je napríklad Afrika s takmer 90% percentnou zamorenosťou, no nižším výskytom HP-ochorení. Posledné informácie dokonca hovoria o prirodzenej súčasti mikrobiómu.

Helicobacter pylori v praxi internistu

Pre mňa ako internistku je to podobné ako s vysokým tlakom. Čím viac máme tlakomery v domácnosti, tým viac zvýšeného tlaku diagnostikujeme. Pri náhlom zhoršení stavu tak zistíme, že máme „VYSOKÝ TLAK“, no nezistíme príčinu…  Tou môže byť fyzický alebo psychický stres, bolesť, nerovnováha minerálov, náhle nedokrvenie orgánov…

Rovnako, keď veľa diagnostikujeme, zistíme prítomnosť HP v organizme. Dôležitý je však aj údaj, či nám HP škodí. Napríklad  vyvoláva závažný zápal v sliznici žalúdka. Pacienti s chorobnými príznakmi a HP infekciou patria do rúk špecialistov, gastroenterológov.

Ak takéto ťažkosti nemáme, liečba, alebo opakovaná liečba HP nám nepomohla, mohli by sme jeho prítomnosť v našom tele považovať za „sprievodný jav“ a zamyslieť sa nad inými príčinami našich zdravotných problémov. Napr. nad mikrobiómom tenkého čreva, ktorého porucha je najpravdepodobnejšou príčinou syndrómu dráždivého čreva a iných ťažkostí v rámci krehkého trávenia. Ale to je oblasť, ktorá ešte len čaká na svoje objavenie. Podobne ako žalúdok pred polstoročím…

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

LFUK Bratislava, atestácia v odbore vnútorné lekárstvo

Pracovisko: Ambulancia vnútorného lekárstva DVD MED s. r. o., Partizánske

doktorkaonline.sk

Mohlo by vás zaujímať