Syndróm deravého čreva – príčina mnohých chorôb?

Syndróm deravého čreva - príčina mnohých chorôb Od depresie po obezituSYNDRÓM DERAVÉHO ČREVA – PRÍČINA MNOHÝCH CHORÔB?

Vo vnútri nášho tela je cudzí svet. Vo vnútri našej tráviacej trubice sa nachádza množstvo telu cudzích chemických látok, žijú tu telu cudzie živé organizmy: baktérie, vírusy, huby… Dnes sa pozrieme aj na to, či môže byť syndróm deravého čreva – príčina mnohých chorôb… Je totiž obdivuhodné, čo všetko dokáže oddeľovať a udržiavať v rovnováhe krehká črevná bariéra.

Je to hranica, na ktorej je neustále stav „ozbrojeného“ prímeria… To znamená, že cudzie organizmy sa neustále rozťahujú, snažia sa vydobyť si väčší životný priestor a preniknúť do nášho tela a črevná bariéra a náš obranný – imunitný systém tomu statočne odolávajú…

Všetko je v poriadku, takto to bolo vymyslené a naprogramované od počiatku… mierne napätie na hranici nás udržuje v kondícii, v strehu.

Problém vzniká, keď sa prímerie naruší.

Krátke narušenie vo forme akútnej črevnej infekcie, krátkodobého užívania liekov alebo prechodného oslabenia tela dokážeme relatívne ustáť. To, čo poškodzuje závažnejšie túto krehkú rovnováhu, je skôr dlhodobé dráždenie. A tak, ako pri každom konflikte, málo intenzívny, ale dlhodobý problém vedie k vysiľovaniu a oslabeniu obrany… Príčinou takejto dlhodobej provokácie a konfliktu môže byť nevhodná strava – typicky „západná strava“ s nadbytkom tukov a jednoduchých cukrov, ktorá vedie k pomalej ale neodvrátiteľnej zmene mikrobiómu a dysbióze – poruche mikrobiómu.

Zloženie mikrobiómu, a teda zmena obyvateľov našej tráviacej trubice, má rozhodujúce slovo pre udržanie stability črevnej bariéry. Okrem stravy k zhoršovaniu situácie prispieva akákoľvek „chémia“ v poľnohospodárstve, potravinárskom priemysle, užívanie liekov, antibiotík… A presne takto pomaly, potichučky sa pevnosť črevnej bariéry narušuje a vzniká zvýšená črevná priepustnosť.

Syndróm deravého čreva - príčina mnohých chorôb

Syndróm deravého čreva – príčina mnohých chorôb?

Zvýšenie priepustnosti črevnej bariéry je chorobný – nenormálny stav tela, kedy je obrana na črevnej hranici v našom tele narušená a náš obranný – imunitný systém aktívne bojuje voči nepriateľom, ktorí sa naň hrnú zvnútra čreva. K prieniku živých organizmov dochádza, až keď je črevo veľmi poškodené. Takýto stav vždy znamená vážnu chorobu a najťažší pacienti končia na JIS-ke so sepsou – teda otravou krvi. Typickým príkladom je zápal slinivky brušnej – pancreatitída, alebo infarkt čreva. Tento stav i boj je veľmi ťažký.

To, čo nazývame SYNDRÓMOM DERAVÉHO ČREVA, je omnoho miernejšie poškodenie črevnej bariéry, kedy cez našu obrannú líniu prenikajú najmä veľké molekuly z potravy , najčastejšie bielkovinovej povahy. Takéto látky sú pre naše telo svojím zložením cudzie a náš obranný systém ich pokladá za nepriateľa. Dnes veľmi populárny a všeobecne známy termín pre takúto látku je ANTIGÉN.

Prienik cudzích antigénov do nášho tela, samozrejme, vyvoláva poplach vojska a vedie k imunitnej reakcii – zápalu. ALE ZÁPAL V TELE JE ZLÝ! Zápal znamená poruchu funkcie, poškodenie štruktúry, rýchlejšie opotrebovanie, zrýchlené starnutie. Zápalu by sme sa mali vyhýbať…

Zápal vyvolaný antigénmi potravy nie je silný, ale pri pretrvávaní zvýšenej črevnej priepustnosti a prijímaní potravy s konkrétnymi antigénmi dlhodobý a zhoršujúci sa.

Podľa modernej teórie vzniku chronických chorôb je takýto zápal príčinou a motorom pomalého, zákerného vývoja chronického „civilizačného“ ochorenia.

Aké choroby sú spojené so zvýšenou črevnou priepustnosťou?

Tak napríklad zápalové ochorenia čreva – kolitída, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, autoimunitné ochorenia, ako cukrovka I. typu, sklerosis multiplex, reumatoidná artritída, celiakia, psoriáza. Možno pre niekoho prekvapivo, ale patria sem aj metabolické ochorenia typu stukovatenia pečene, cukrovky II. typu,  obezita. O prepojení črevnej bariéry s fungovaním mozgu svedčia neurozápalové ochorenia, ako depresia, schizofrénia, autizmus…

Okrem toho neplodnosť, oslabená imunita, fibromyalgia, dlhodobé bolesti chrbtice zápalového charakteru a iné… existuje prepojenie do všetkých telesných systémov.

Čo vám tým chcem povedať?

Ak ste zdraví ako buky, tak nič…

Ak ale máte 40plus, pomaličky sa vám začínajú ukazovať zdravotné ťažkosti, postupne začínate hromadiť diagnózy a hovoríte si, že to ide vekom, tak sa zamyslite…

Nie, nemusí to byť vek, MÔŽE TO BYŤ ZÁPAL!

Chronický dlhodobý nízko dávkovaný zápal. A s tým sa netreba zmieriť tak ako s vekom, s tým sa dá ďalej pracovať a niečo robiť…

V tomto článku nebudem plytvať zhustenými informáciami a zázračnými radami na liečbu syndrómu deravého čreva. To si nechám nabudúce…  🙂

Dnes je najpodstatnejšie, aby vám „ docvaklo“. Aby ste pochopili, že chronické ochorenia nevznikajú len tak, z ničoho nič. Mnohokrát je za chronickým ochorením nejaký iný problém. A veľmi často to je pri „civilizačných“ ochoreniach porucha črevnej bariéry.

Takže up date Hippokratovho výroku je opäť aktuálny: Všetky choroby pochádzajú z (deravého) čreva…

MUDr. Dana Vavricová Ďureje https://danavavricova.sk/

Celý webinár venovaný syndrómu deravého čreva:  https://www.facebook.com/danavavricova.sk/videos/423336579420031

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov... ...za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.

Korektúry: Katarína Málková

Je umenie ostať  zdravý? 5 krokov k lepším návykom…

Mohlo by vás zaujímať