fbpx
Wellnes pobyt na načerpanie síl. V hune!

Erich Kadnár: Wellnes pobyt na načerpanie síl. V hune!

Leto, čas dovoleniek, oddychu a relaxu. Hotely odporúčajú využiť wellnes pobyt na načerpanie síl a oddych. Ja som ho zažil u nás doma.

Wellnes pobyt na načerpanie síl. V hune!

Hospodárska budova stojaca neďaleko rodinného domu. Slúži na uskladnenie náradia, dreva a podobných vecí. To volajú na Kysuciach – huno. Keď je v ňom všetko dobre uložené, dokáže poskytnúť dokonalý relaxačný zážitok! Neveríte? Presvedčil som sa na vlastnej koži.

Obyčajná rodinná oslava. Trochu slávnostnejší obed a spoločné posedenie. Stoličky rôzne, a stoly takisto. Prikryté bielym obrusom plnili svoj účel. Okolo nás natiahnutá plachta, ktorá skryla veci domáceho hospodára dômyselne uložené v každom zákutí. No na jednej strane, pod schodmi na povalu, predsa len krásna mozaika guľatých polienok dotvárala atmosféru špecifickej miestnosti.

Gurmánsky zážitok neskutočný! Domáce gazdinky si dali záležať. K oslave patrí aj torta, a ako inak, domáca. Chuťové poháriky si mohli užívať na všetky spôsoby a staré známe „oči by aj jedli, ale….“ platilo pri hodovaní u viacerých.

Rozhovory, veľa povedaných slov a viet. Všetko z očí do očí! A úprimne. Typická vrava pre takéto podujatie.

Ďalší zmysel si prišiel na svoje keď sa rozozvučala harmonika a spolu s ňou viac ako 300-ročná basa. Vajčovské aj iné pesničky. Ľudová hudba tu stále žije. Správne povedané – je súčasťou života ako od nepamäti!

Užíval som si to. Skvelé jedlo, úprimných ľudí okolo, hudbu, čo zobudila motýle v bruchu a donútila ma spievať. Táto nenapodobiteľná zmes mnou prechádzala a ja som si to len užíval. Ani som si neuvedomoval čo prežívam, ale pocity, pocity sú stále živé. Jedinečný zážitok. Uvoľnenie. Relax.

Huno, na jednej strane stará skriňa na odloženie vecí, úhľadne uložené drevo na kúrenie v zime, zavesená kosa, stará kuchynská linka tiež plní svoju úlohu odkladacieho priestoru, police s rôznymi vecami, miesto pre miešačku, malá dielnička, nad ňou uložené záhradnícke náradie a na poschodí akýsi sklad, dosky, škatule, materiál na zateplenie, pripravená plávajúca podlaha.

Huno má vpredu veľké posuvné vráta, dá sa použiť aj ako garáž pre auto. Tentoraz sa na podlahu uložili stoly a stoličky. Razom sa priestor zmenil na menší salónik. Zázračná premena. Keď si k nej pridám všetky chvíľky z niekoľkohodinovej oslavy, až sa mi nechce uveriť.

V stodole som zažil jedinečný wellnes pre dušu.

Procedúry som už opísal. Ich účinok znásobilo vajčovské huno plné úžasných Kysučanov.

Ďakujem. Som rád, že tu žijem.

Erich Kadnár  

Mohlo by vás zaujímať