Práca s drevom je moja terapia a zároveň je v tom kúsku dreva niečo z mojich bolestí, radostí, obáv i šťastia.

Práca s drevom je moja terapia a zároveň je v tom kúsku dreva niečo z mojich bolestí, radostí, obáv i šťastia.

Drevo v sebe nesie teplo. Jeho energiu môžete užiť denne – vo forme šperku. Martin sa venuje tvorbe z dreva. Už od roku 1998 pretavuje kusy dreva na šperky, ale aj na iné solitéry, vhodné aj do interiéru. Práca s drevom je moja terapia – hovorí Martin Nuchalík. Čo ho k tomuto koníčku priviedlo? A kde hľadá inšpiráciu? Aj o tom som sa s ním rozprávala…

Martin, uvádzate, že sa šperkom a výrobe z dreva venujete od roku 1998. To je 25 rokov. Čo vás k tomu priviedlo?

Drevu sa venujem, ak si dobre spomínam, od mladých čias. Je to materiál, ktorý sa v čase mojej mladosti, budovania našej socialistickej vlasti dal zabezpečiť jednoducho. Stačilo vybehnúť na stavbu v okolí a hneď boli po ruke latky, hranolčeky, doštičky. Doma som si následne vyrábal napríklad skleník pre kaktusy na balkón, prípadne sme s kamarátmi vyrábali loďky, ktoré sme chodili púšťať k neďaleko tečúcej riečke Handlovka, prípadne k rieke Nitra, keďže pochádzam z Prievidze.

Rok 1998 bol zlomový, keďže som odišiel z môjho prvého zamestnania, kde som pracoval, ako samostatný konštruktér v strojárskej fabrike a dal sa na obchodnícku dráhu.

V roku 1998 som začal pracovať ako obchodník so strojmi, náradím a nástrojmi na opracovanie dreva s pôsobnosťou na celom území Slovenska. Každodenne som prichádzal do styku so stolármi a spracovávateľmi dreva. Všetko to, čo som predával, som si najprv vyskúšal, aby som vedel reagovať na prípadné otázky zákazníkov.

nôž na syr

Takže, ak bolo treba v domácnosti niečo urobiť, opraviť, vylepšiť – prvá voľba bolo drevo.

Poďme však do súčasnosti.

Vzhľadom k rodinnej situácii, ktorá sa udiala v roku 2022, t. j., nedobrovoľné opustenie spoločnej domácnosti a násilné odlúčenie od syna, malo za následok nevyžiadaný dostatok voľného času popoludní a večer, ktorý som potreboval vyplniť, aby táto situácia nemala neblahý vplyv na moje duševné zdravie.

Tak som začal vylepšovat a zariaďovať prenajatý byt. Následne som začal využívať rôzne zvyšné kúsky dreva a pretavovať ich do šperkov a solitérov, ktoré prezentujem najmä na sociálnej sieti LinkedIn.

Čo najradšej z dreva vyrábate?

To vychádza z momentálnej nálady. Inšpiráciu hľadám na Pintereste, kde uvidím zaujímavý výrobok a poviem si, že toto chcem skúsiť vyrobiť. No nie kópiu, beriem si len podstatu toho, čo vidím.

Bavia ma šperky s rôznymi otvormi, vzájomne poprepájanými dierami, ktoré vzhľadom k ich veľkosti je potrebné jemne dobrusovať jemnými pilníkmi.

Je to taká moja terapia a zároveň je v tom kúsku dreva niečo z mojich bolestí, radostí, obáv i šťastia.

Majú ľudia na Slovensku záujem investovať do šperkov z dreva?

Určite zainvestuje každý, kto si váži robotu a umelecké stvárnenie. Bohužiaľ u nás je to stále o myslení spojeného s bývalým režimom. Čo by za to chcel? Veď to len pidliká! Treba si však uvedomiť, že sú to hodiny, ktoré jednotlivým kúskom venujem. Takže, v tomto skôr vidím predajnosť smerom na Západ.

Práca s drevom je moja terapia

Kto sa na vás najčastejšie obracia s objednávkou?

Na počudovanie, ako ženy, tak i muži. Samozrejme, muži, aby mohli obdarovať svoju partnerku. Ženy, aby si urobili radosť. Treba si uvedomiť, že moje práce nie sú komercia. Ani raz som nevyrábal nejakú sériu. Všetko jedinečné kúsky.

Práca s drevom je moja terapia

Mali ste už požiadavku aj na nejaký netradičný šperk? Myslím motív netradičný. Čo to bolo?

Túto možnosť som bohužiaľ ešte nedostal, no som pripravený prijať každú výzvu.

Kde hľadáte inšpiráciu?

Inšpiráciu hľadám, ako som bol už povedal, na Pintereste. No nie je to len o ňom. Posledný solitér, ktorý som robil, bol kus dreva určený na spálenie v peci, ktoré som ukladal do pivnice. Zaujal ma na ňom nie len jeho tvar, ale i kaz, ktorý mu dodával osobitosť. Tak to bolo aj v prípade druhého solitéru, v ktorom som videl hneď na prvý pohľad kus ženského tela. Na tomto kúsku stále pracujem a všetky svoje kroky konzultujem so svojím indickým priateľom Paragom K. Vašom, členom National Institute of Design.

Aký je váš odkaz pre ľudí, ktorí otáľajú venovať sa svojim záľubám?

 

Priatelia, nebojte sa ísť do vecí, prípadne aktivít, ktoré ste nerobili. Možno práve tým získate späť svoju duševnú rovnováhu a pocit uspokojenia. Nemajte obavy, že sa vám niečo nepodarí, na druhýkrát to bude lepšie, na tretí ešte lepšie, až jedného dňa bude z vás profík.

Práca s drevom je moja terapia

Neváhajte ma kontaktovať v prípade vašich otázok, rád sa s vami podelím o svoje vedomosti.

Martina nájdete tu:

NUCHO, s.r.o.

Tel.: +421 907 172 885

e-mail: nuchalik@outlook.com

https://www.martinovdesign.eu/kontakt/

Pripravila: Martina Valachová na základe inšpirácie z LinkedIn.

Dôvetok:

Tento rozhovor nie je platenou reklamou – je inšpiráciou pre každého, kto sa inšpirovať chce. A ak sa vám Martinova tvorba páči a objednáte si jeho výrobky, bude to aj vyjadrením podpory a toho, že sme tu jeden pre druhého. Krásny tvorivý deň.

Mohlo by vás zaujímať