Keď kupujete oxymeter, nie je dôležitá len jeho cena. Treba ho vedieť použiť správne.

Čo je to oxymeter a ako merať saturáciu krvi kyslíkomPočas korony čoraz viac lekárov rozpráva o význame oxymetra. Najmä, ak zistíte, že ste pozitívni na covid 19. Prečo a má oxymeter a meranie saturácie počas ochorenia covid 19 význam?

Čo je to oxymeter a ako merať saturáciu krvi kyslíkom

Pulzný oxymeter používa na stanovenie percenta (%) hemoglobínu v krvi nasýteného kyslíkom dve frekvencie svetla. Percento, ktoré oxymeter zmeria sa nazýva saturácia krvi kyslíkom alebo SpO2.

Pri prvých vyšetreniach u lekára sa okrem krvného tlaku a srdcovej frekvencie meria ako prvé aj saturácia kyslíkom – čiže SpO2. Využíva sa na to oxymeter. Saturácia kyslíkom, predstavuje podiel koncentrácie kyslíka v krvi v percentuálnom vyjadrení. Srdce pumpuje za normálnych okolností do tkanív priemerného dospelého človeka približne 5 000 ml krvi za minútu a do tkanív dodáva asi 1 000 ml kyslíka za minútu. Ak je hladina kyslíka v krvi príliš nízka, tento stav sa nazýva hypoxémia a telo nemôže správne fungovať.

Dôležitým zdravotným indikátorom pri ochorení Covid 19 je saturácia krvi kyslíkom (SpO2), pričom na jej monitorovanie sa predtým zvyčajne používali lekárske prístroje. Ale technológia už pokročila a existuje aj iný spôsob, ako si hodnoty SpO2 skontrolovať aj v domácom prostredí. Čoraz viac sa oči odborníkov upriamujú na meranie saturácie oxymetrom v domácom prostredí.

Aká je normálna hladina SpO2?

Za normálnych podmienok by mala mať zdravá osoba hodnotu saturácie krvi kyslíkom SpO2 medzi 90 a 100 %. Znamená to, že 90 až 100 % červených krviniek v krvi práve prepravuje kyslík. Existuje extrémne nízka šanca, že sa koncentrácia SpO2 zvýši bez prísunu kyslíka zvonku. Ak je však hladina SpO2 pod normou, kvôli riziku vzniku hypoxémie je potrebné okamžité lekárske vyšetrenie. Vďaka meraniu oxymetrom môže pacient zistiť, ako na tom je. A podľa toho vie pružne reagovať a kontaktovať svojho lekára.

Aký oxymeter kúpiť? Ceny sa pohybujú od lacnejších, až po luxusné za cenu nad 130€

Lacný oxymeter verzus drahý oxymeter

V médiách sa často vedú diskusie, ktorý oxymeter na meranie saturácie je správny. Či nám stačí lacný alebo správnosť nameraných hodnôt na oxymetri je priamo úmerná cene. Kvalita oxymetra je síce dôležitá, ale záleží najmä na tom, ako ho správne použiť. Napríklad, keď má niekto studené ruky, môže byť problém, ako si zmerať saturáciu oxymetrom. Čo v takejto situácii urobiť?

Čo je to oxymeter a ako merať saturáciu krvi kyslíkom som sa spýtala  MUDr. Etely Janekovej z InClinic, ktorá niektorým pacientom s Covid 19 dokonca požičiava svoje oxymetre.

Odpovedá MUDr. Etela Janeková

„Pri kúpe oxymetra pre domáce použitie postačuje aj lacnejší prístroj, dôležité je, aby meranie prebehlo podľa návodu konkrétneho prístroja.

Meranie je jednoduché. Do pulzného oxymetra vložíme prst (nechtom nahor), čím pri mnohých typoch zariadení prakticky aktivujeme prístroj a čakáme na výsledok. Niektoré oxymetre aktivujeme po vložení prsta tlačidlom. Na získanie správneho výsledku je vhodné držať  oxymeter v úrovni hrudníka. Po stabilizácii hodnôt na displeji odčítame hodnotu saturácie krvi kyslíkom a frekvencie srdca.

Po odstránení prsta z meracej časti ostáva displej svietiť ešte cca 10 sekúnd. Presnosť merania pulzným oxymetrom môže byť znížená veľmi ostrým svetlom, anémiou, vlhkosťou prsta, chladnými prstami, lakom na nechty alebo použitím gélových nechtov. Meranie saturácie krvi oxymetrom pri nižších hodnotách je vhodné opakovať. Pri nízkych hodnotách je vhodná konzultácia so svojím ošetrujúcim lekárom.“

Pripravila: Martina Valachová

Čo o oxymetri píše Milan Markovič?

Stĺpik Milana Markoviča: Pridusenie krvného obehu bežca na zdraví neohrozí. Veď má predsa rúško!

Mohlo by vás zaujímať