Stĺpik Milana Markoviča: Pridusenie krvného obehu bežca na zdraví neohrozí. Veď má predsa rúško!

Máte doma oxymeterČo ja viem…

Máte doma oxymeter? Šikovná malá vecička do dlane – nastoknete na prst, zapnete a on vám ukáže, aká je vaša krv okysličená. Ani pichnúť netreba. Bez krvácania, po troch-štyroch sekundách malý displej podá správu.

Ešte mám aj tlakomer. Aby som vedel, aký mám krvný tlak, lebo je to vraj dôležité. Treba priznať, už ho príliš nepoužívam, nudil ma. Stále 120/80. Čestné glosátorské! No dobre, raz bolo aj stodesať, ale to som, zrejme, chvíľu nebol vo forme.

A takých predmetov sa u mňa nájde hromada.

Viem, som hračičkár.

Keď sme pred rokmi so synom vypratávali byt po mojej zosnulej mamine, pochopil som, po kom to mám a vravím: – Keď budeš raz vypratávať ten náš trojizbový, nepomestíš to ani do piatich izieb, buď si istý!

Synátor ma hneď zahriakol, ale tušil, že výnimočne netáram. Práve totiž odkiaľsi vytiahol škatuľu s asi tisícovkou kancelárskych sponiek, ktoré spolu s ďalšími zbytočnosťami mamina archivovala „pre každý prípad“. No a rovnako aj ja som si istý, že keby som to či ono vyhodil, na druhý deň to budem potrebovať. Ako už dávnejšie aj ten zbytočný oxymeter.

Keď tu zrazu nápad!

Nieže by som ich mával často a veľa, ale na tento som sa snažil nezabudnúť. Na večernej prechádzke som odchytil suseda, ktorý rád beháva. S rúškom na tvári. Možno nechce, aby ho niekto spoznal, alebo chce byť extrémne zdravý, neviem. Dohovorili sme sa, že keď obehne sídlisko, tu naňho počkám a ukážem mu čosi, na čo nezabudne.

Pribehol a ja naňho bez dlhých „cavykov“: – Daj ukazovák!

Treba povedať: prístrojček by mal ukázať, že v krvi je 98-99 % kyslíka. Pod deväťdesiatpäť je to už na lekára. Zamaskovaný športovec to dokázal stiahnuť ešte nižšie.

Nebudem napínať: Ľudský organizmus dokáže často nemožné. Sused nielenže neskolaboval, ale po pár minútach sa vrátil do normálu. A stále je presvedčený, že takéto občasné pridusenie krvného obehu ho na zdraví neohrozí. Veď má predsa rúško!

Čo ja viem…

Milan Markovič

Prečítajte si aj: KEĎ STRAŠIŤ, TAK OD PODLAHY…

Milan Markovič & Róbert Puškár & Peter Niňaj pozývajú „Na plnú HU(d)BU“ – lístky na predstavenie TU

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

O zrak ju pripravil pravdepodobne stres…

Lucia prišla o zrak pár mesiacov po pôrode syna, čo už je niekoľko rokov. Po 24 operáciách sa dozvedela, že tento stav sa už pravdepodobne nezvráti a za všetko môže pravdepodobne stres. Lucia sa nevzdáva. Žije plnohodnotný život, porodila ďalšie dieťa a pokračuje vo svojich projektoch.

Mohlo by vás zaujímať