Dovoz ivermektinu pod názvom ERMETIN pre lekárne je schválený

Liečenie Ivermectinom malo byť dávno súčasťou riešenia, ako pomôcť pacientom aj na Slovensku. Skúsenosti lekárky!

MUDr. Etela Janeková, PhD.  je všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička a špecializuje sa aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu.

Pred 2 týždňami začala Etela Janeková pacientov liečiť na Covid-19. Pacienti užívajú Ivermectin v kooperácii s vitamínmi. Spýtala som sa jej na výsledky. A či Ivermectin na covid19 zaberá aj na Slovensku?

Liečba Ivermectinom je, podľa nových informácií, nová nádej aj pre slovenských pacientov. Ako to vidíte vy? Liečite ním pacientov?

Liečba Ivermectinom je podľa dostupných údajov a skúseností riešenie pri včasnom podaní pacientovi. Áno, liečim svojich pacientov aj Ivermectinom. Som lekárka, ktorá sa snaží vždy liečiť podľa najnovších a bezpečných postupov, mám otvorenú ambulanciu v ordinačných hodinách, nemám zamknutú čakáreň, ošetrujem chorých, ktorí trpia aj prenosnými a infekčnými chorobami a nebojím sa chorých, ktorí trpia ochorením SARS-Covid.

Medicínu som študovala aj z tohoto dôvodu, aby som liečila chorých aj v čase pandémie a využila štúdium, vedomosti, a následné vzdelanie na pomoc chorým.

Chránim sa a dezinfikujem priestor ambulancie a čakárne. Liečba ochorenia SARS- Covid však musí byť komplexná, liečim vždy celého človeka, so všetkými príznakmi. Ivermectin podávam podľa dostupnosti čo najskôr, to znamená pri výskyte prvých chorobných príznakov, v takomto prípade dochádza k stabilizácii zdravotného stavu a vyliečeniu.

Únava a slabosť potom pretrváva ešte pár dní. Keď sa pacient ku mne dostane s už rozvinutými príznakmi, je potrebná kombinácia liekov podľa laboratórnych a klinických vyšetrení, ako aj RTG. Musím však povedať, že pri pridaní Ivermectinu sa pacientovi uľaví subjektívne po dávke 2. až 3. deň. Po týždni, pri kontrole laboratórnych výsledkov, dochádza aj k úprave hodnôt. Do dnešného dňa som liečila 15 pacientov.

Áno, uvedomujem si, že je to malá vzorka a nemám k dispozícii dvojitú slepú klinickú štúdiu, ale Ivermectin je liek známy, so známymi nežiaducimi účinkami a často používaný v mnohých krajinách. Pacientov by som mala vyliečených omnoho viacej, ak by bol liek dostupný.

Prečo sa nezačalo Ivermectinom liečiť skôr? Máme vysoké čísla mŕtvych a aj komplikácií. Rozumiete tomu? Koho je to, podľa vás, zodpovednosť?

Dopyt po lieku je, len, žiaľ, ponuka nie je. Nerozumiem tomu, prečo zodpovední nereagujú, ale vzhľadom na to, že som prešla vo svojom živote rôznymi oblasťami zdravotníctva, tak viem, že chvíľu trvá, kým sa koleso roztočí. A snáď aj to, že minulý rok sme nemali informácie o jeho účinku. Avšak teraz je jeho žiaduci účinok známy, a preto sa nemôžeme uspokojiť s tým, že liek nemáme, musíme urobiť všetko pre to, aby tu bol.

Napriek tomu, že my, lekári, máme veľa práce s chorými, ale musíme aj študovať skúsenosti iných a snažiť sa reagovať, a tak by mali konať aj naše štátne autority. Zodpovednosť je, v konečnom dôsledku, na nich. Ak máme liek, ktorý má dáta, sú s ním dobré liečebné skúsenosti a je pandémia, treba reagovať promptne. Nestačí schváliť skupinovú výnimku na použitie neregistrovaného lieku, treba zabezpečiť, aby sa tento liek dostal na Slovensko do rúk odborníkov a v tomto prípade všeobecných lekárov pre dospelých.

Kedy predpokladáte, že by mohol byť reálne k dispozícii? Zatiaľ liečite ľudí, ktorí si ho prinesú sami?

Na túto otázku sa mi naozaj ťažko odpovedá, neviem, kedy reálne tu liek bude. Dnes je však prítomná hrozba virtuálnej doby, ktorá ľuďom dáva možnosť získania informácií a tovaru. A u mňa sa vynára obava, že ľudia sa budú liečiť sami, bez konzultácie s lekárom o dávke a vhodnosti podania.

Áno, liečim Ivermectinom len pacientov, ktorí si liek prinesú so sebou, lebo ako lekár nemám k nemu prístup, napriek tomu, že Ministerstvom zdravotníctva SR je schválená výnimka na skupinové použitie neregistrovaného lieku. Liek je totiž dostupný v okolitých krajinách ako voľnopredajný liek v lekárňach.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Máte s liekom skúsenosti? Užíval ho niekto vo vašom okolí? Aké boli výsledky? Napíšte nám.

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Petícia – podporte svojim podpisom

Budeme vychádzať len na priepustku? Súčasné riadenie krízy vládou SR neúmerne zvyšuje nebezpečenstvo rozkladu štátu!

Mohlo by vás zaujímať