fbpx

Ako prekonať krízu stredného veku

Kríza stredného veku sa prejavuje tým, že začíname prehodnocovať náš život a nie sme s ním spokojní. 

Ako prekonať krízu stredného veku

Ako prekonať krízu stredného veku? Celé to vzniká z jednoduchého dôvodu.

Naša ľudská rasa je stvorená využívať veľké množstvo svojich schopností, no robí to iba drobné percento z nás. Máme neuveriteľné danosti a aj mentálny potenciál. Vieme sa naučiť mnohé jazyky či nájsť nespočetné riešenia na všetky prekážky života. Vieme sa naučiť a robiť úžasné veci. Dokážeme vytvoriť či zahrať nádhernú hudbu, stavať veľkolepé stavby, krásne tancovať či naše telá vymodelovať športom k božským tvarom. No väčšina z nás väčšinu z toho nerobí. Iba spíme, chodíme do práce a jeme. Aj samotný Stvoriteľ musí byť smutný, ak vidí, ako mrháme jeho darmi.

Ak nerobíme väčšinu vecí, na ktoré máme potenciál, je jasné, že samotná existencia nás nenapĺňa. Čo teda s tým?

Riešením je prestať čakať, že veci sa „nejako vyvinú“ alebo „sa niečo pritrafí“. Je potrebné prevziať oprate vlastného života bezodkladne do svojich rúk. Máme možnosť všetko zmeniť. Iba my sami ju máme. Práve my sami ju máme, nikto iný to neurobí. Ak počkáme, čo nám prinesie osud alebo vesmír, nemusí sa nám to páčiť a pravdepodobne to bude dosť podobné, čo doteraz.

Väčšinou si zvykneme napríklad plánovať dovolenku, každý jeden detail. Ak nám niektorý z nich nevyjde, okamžite zachraňujeme situáciu. Čo tak si úplne rovnako naplánovať život? Čo tak si naplánovať všetky kľúčové oblasti, ktoré k šťastiu potrebujeme?

Ak nevieme, čo presne chceme, môžeme dostať milión iných vecí, len nie tú jednu správnu.

Rozhodnime sa, čo presne chceme a urobme 100 % pre to, aby sme to získali. Rovnako, ako sme urobili 100 % pre to, aby sme doštudovali naše školy. Rovnako, ako sme dosiahli, aby naše svadby či oslavy úspešne prebehli. Rovnako, ako sme na dovolenke zvládli úspešne jej priebeh aj so všetkými prekážkami.

Vždy sa osvedčí, napísať si konkrétny cieľ na papier, stáva sa potom akýmsi záväzkom. Keď už ho máme, zostávajú už len dva kroky. Prvým je dať si otázku – čo môžem pre to urobiť ja (iba ja, konkrétne ja, nikto iný, žiadne šťastie, ani žiadny osud)? Nuž a druhým krokom je to proste urobiť. Prvýkrát, druhý, tridsiaty, koľkokrát bude treba. Nespočetné množstvo pokusov, ako keď sme sa učili chodiť. Ak toto urobíme, zlyhanie je vysoko nepravdepodobné.

Ako prekonať krízu stredného veku? Nečakajme na vhodnejšiu dobu či lepšie okolnosti.

Tie málokedy bývajú priaznivé. Urobme to hneď. Ak bolo niekedy našou túžbou podnikať, začnime. Ak sme sa chceli niečo naučiť, neodkladajme to. Nech chceme čokoľvek, začnime to riešiť, a to bezodkladne. Plňme si naše plány a túžby, nikto iný to za nás neurobí a čakať ďalších 20 či 30 rokov nechceme.

Marek Zajac

Podnikateľ, autor a odborník na partnerské vzťahy.

FB, IG, Li

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať…

Kríza stredného veku? Znovuobjavujte seba!

Mohlo by vás zaujímať