Väčšina ľudí sa väčšinou mýli

Väčšina ľudí sa väčšinou mýli

Najčastejšia odpoveď, ktorú dostávam na otázku „Prečo to tak robíš?“, je: „Pretože sa to tak robí, pretože sa to tak má, pretože sa to patrí.“ Hovorievam na to: „Tak to máš potom problém.“

Väčšina ľudí sa väčšinou mýli

Skôr, ako ma ukameňujete, pozrite sa na moje zistenia. Mali ste už niekedy pocit, že nepatríte do tohto sveta? Alebo pocit, že tento svet sa rúti do záhuby? A presne tento pocit ma priviedol k pozorovaniam, ktoré mi moju teóriu potvrdili. Pozrime sa spoločne na dôkazy. Tieto dôkazy preukázali, že tento svet nefunguje a dnes sa o ne chcem s vami podeliť. Rozložme si to však na drobné, aby to neboli iba prázdne slová. Ide o to, že nefungujú jednotlivé oblasti tohto sveta samostatne.

Ako prvé si vezmime napríklad štáty.

Koľko je na svete krajín, ktorým funguje politika a ekonomika? Podľa mojich zistení sú takmer všetky krajiny zadlžené a tie, čo nie sú, sa dajú spočítať na jednej ruke. Tieto krajiny sú v mínuse vďaka politikom, ktorí ich vedú. Mnohé majú milióny pracovitých ľudí a tiež prírodné zdroje. Upadajú teda jedine vďaka tomu, ako ich politici spravujú. A teraz ozaj nemyslím naše Slovensko. Čiže štáty by sme mali.

Po ďalšie, nefungujú vzťahy.

Koľko poznáte partnerstiev, ktoré skutočne fungujú a možno ich aj obdivujete? Mne stačí na spočítanie jedna ruka, ani všetky prsty nepoužijem. Neúprimnosť, nespokojnosť, nevera. Aspoň polovica partnerstiev má, podľa mojich zistení, niečo z toho.

Som toho názoru, že taktiež nefunguje zdravotníctvo.

Takmer polovica ľudí v západnom svete zomiera na kardiovaskulárne ochorenia a cez 30 % ďalších na rakovinu. Nuž, priznajme si, na starobu sa umiera málo a moderná medicína to nie a nie zvrátiť.

Pozrime sa na školstvo a vzdelávanie.

Koľko z deviatich rokov základky, štyroch rokov strednej a piatich vysokej ste sa učili znalosti, ktoré dnes skutočne využívate? Naučili nás tam žiť? Naučili nás, ako byť zdravý, úspešný alebo šťastný? Naučili nás, ako vychovávať deti? Celé moderné vzdelávanie je z môjho pohľadu jeden veľký omyl.

Musím spomenúť aj náboženstvá, za čo si asi získam zopár nepriateľov.

Cirkvou prehrmeli snáď všetky problémy sveta. Od križiackych vraždiacich výprav, pokračujúc vraždiacou inkvizíciou, až po sexuálne škandály zneužívania detí v našich časoch. Prezidenti, ktorí prisahajú na bibliu, vedú vojny a posielajú svojich vojakov zabíjať a ničiť… Masovo tak očividne porušujú biblické „nezabiješ“ a žiadny kresťan s tým nič nerobí. Nehovoriac o tom, že v mene Boha sa zabilo asi najviac ľudí v celej histórii sveta, a to vo všetkých náboženstvách.

Ak som vás doteraz nerozčúlil, pristúpim teda k resumé.

Všetko toto, čo spomínam, tvoria ľudia. Tvorí to väčšina ľudí. Väčšina ľudí v týchto pravidlách žije, riadi sa nimi a prijíma ich. Ak chcete viac dôkazov, pozrime sa na každého zvlášť. Väčšina ľudí nemá skvelé zdravie, ani sa oň ktovieako nestará.

Väčšina ľudí nie je ani úspešná, nech je to z akéhokoľvek dôvodu. Väčšina ľudí nemá nadbytok peňazí, ale sú zadlžení, a to viac ako 90 % z nich. Väčšina ľudí nie sú šťastní, často žijú sklamaní, v strachu a frustrácii. Desiatky percent ľudí pravidelne pijú alkohol, pretože potrebujú omámiť svoju myseľ a desiatky percent ľudí berú lieky na upokojenie či na spánok.

Ak som sa vás dotkol, tak vás upokojím.

Nehovorím konkrétne o vás, o elite národa, ktorá číta tento či iný web a už len týmto svojím záujmom prečnieva nad priemer. Myslím hlavne tých naokolo, ktorí nad vecami nepremýšľajú, iba sa dajú okolnosťami pohltiť… Práve preto tvrdím, že väčšina ľudí sa mýli. Ak sám niekedy váham, čo urobiť, pozriem sa, čo si myslí o danej veci väčšina. Snažím sa potom urobiť opak toho, čo si myslia ostatní.

Neukazujem na nikoho konkrétneho, ani nikoho nesúdim. Iba opisujem svoje pozorovania, ktoré ma motivujú ísť vpred a byt vždy iný, ako je tá väčšina. Väčšina ľudí sa proste mýli a, ak budeme dávať na ich názor, môžeme skončiť ako oni.

Toto celé nie je hejt ani sťažnosť, práve naopak. Buďme proste iní, vybočme z masy, používajme sedliacky rozum a už len týmto to dokážeme zmeniť.

Marek Zajac

podnikateľ, autor a odborník na partnerské vzťahy.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať