Ako hovorieval vždy pri vianočnom prípitku môj starý otec: „Aby sme sa tu aj takto o rok všetci zišli.“

Ako hovorieval vždy pri vianočnom prípitku môj starý otecPurpura na plotně

„Láska.“

„Láska, mocná čarodejka.“

„Láska hreje aj v tej najkrutejšej zime.“

„Láska zlomí každé kúzlo. Aj to najsilnejšie.“

„Láska sa skrýva v srdci každého z nás.“

Toto dnes znie na nás z televíznej obrazovky.

Aj vy už pozeráte vianočné rozprávky?

Alebo ste práve začali hľadať stromček a neviete si spomenúť, kde ste ho pred rokom dali? Alebo chcete zabaliť darčeky a tak dobre ste ich schovali, že ich neviete nájsť? Alebo ste práve zistili, že tí usilovní škriatkovia ich nestihli doručiť?

A možno sa ešte prevaľujete v posteli na druhý bok a dospávate tie náročné predsviatkové dni.

Ja som včera stretla v obchode pána, ktorý mal dlhé strapaté vlasy, obrovské fúzy a bradu, akoby práve vyliezol z lesa Řáholec. Pred obchodom bol priviazaný obrovský bernardín so sobími parohami na hlave. A na našom poschodí ma z otvorených dverí bytu pozdravilo malé dievčatko so žltými vláskami v bielych šatočkách, na ktorú mama po chvíli zavolala: „Amálka, zatvor tie dvere!“

Rumcajs, Maxipes Fík a Víla Amálka. Rozprávky už začínajú.

Už asi naozaj prišli Vianoce.

Niekedy to síce vyzerá, že sa pripravuje na sporáku predjedlo s extra dávkou ženskej hystérie, hlavné jedlo s mega dávkou testosterónu a dezert s giga dávkou detského vzdoru. Také klasické vianočné menu.

Ale rokmi overená skúsenosť hovorí, že tieto zlé kúzla pominú a predsa len príde to čaro Vianoc.

„Tiše a ochotně, purpura na plotně voní, stále voní…,“ z rádia spieval Kája na Vianoce, keď som bola dieťa. Purpura stále voněla a mne stále vŕtalo v hlave, čo to len je? Čo je to tá purpura. Je to nejaké exotické jedlo? Ale prečo by sa o tom spievalo v československej pesničke? U nás totiž vždy voňala hubová polievka a čerstvo upečený domáci chlieb. Ale po purpure ani stopy. Až neskôr som zistila, o čom to ten Kája spieval.

O vianočnej arómoterapii.

Pomarančový zmierňovač emocionálneho napätia, citrónový pozdvihovač dobrej nálady, upokojujúce ihličie a škoricové afrodiziakum. Takže, nezabudnite na purpuru, zíde sa. Ale pozor, neprežeňte to s tou škoricou, aby vám štedrovečerná večera náhodou nezhorela.

Vianoce sú silné momenty. Niektoré sú také silné, že si ich pamätáme do konca života.

Ako povedal Winston Churchill: „Vianoce nie sú o súčasnom okamihu. Vianoce sú súhrou spomienok, ktoré sú pre nás tak vzácne, že na ne nikdy nechceme zabudnúť.“

Spomienky na to, ako ma privalil vianočný stromček.

Zmiešaný pocit vzrušenia, tešenia sa a zároveň strachu z niečoho tajomného, pri počúvaní zo zatvorenej kuchyne, či už Ježiško buchol dverami. Alebo rozbitá pera pri hojdaní na fotelkách a roky pestovaná kvetinová stena v obývačke, strhnutá so všetkými kvetmi aj kvetináčmi na zem, pri skokoch cez švihadlo. A zákaz pozerať rozprávky celé Vianoce. Samozrejme, že láska vždy zvíťazila a zákazy sa zrušili. Pretože Vianoce sú už raz také. Láskavé a vľúdne.

Nenahraditeľné.

Tak ako povedal Harald Miller:Čím som starší, tým viac si želám, aby som našiel spôsob, ako uskladniť vianočnú atmosféru, napríklad v zaváraninovom pohári. A ten by som opatrne každý mesiac otváral vždy, keď mi začne chýbať láska a elementárna vľúdnosť k ľuďom.

Aj vďaka Vianociam verím v lásku.

Verím v ľudskosť, ktorá sa stále tu a tam prejaví. Obzvlášť na Vianoce. Či už príspevkami na charitu, alebo aj pripálenými koláčmi. Verím v lásku, ktorá je v izbe s nami, keď prestaneme otvárať darčeky a počúvame. Je tu. Navzdory všetkému.

Vonkajšie vianočné osvetlenia, zelené a červené, zlaté a modré a blikajúce, mi pripomínajú, že väčšina ľudí je taká po celý rok – milá, veľkorysá, priateľská a s občasnou chvíľou extázy. Ale Vianoce sú jediný čas, kedy sa odvážia odhaliť.“ (Harland Miller)

A večer, keď prípravy skončia, zrazu vidíme pri stole tie rozprávkové bytosti, ktoré majú obrovskú moc.

Pretože vedia kúzliť.

Prichádza moment, kedy je všetko tak nejako správne.

V pokoji.

A hoci máme rôzne OUTfity, obleky a kravaty, krásne šaty alebo trikrát zašité tepláky a flanelovú košeľu, náš „INfit“ je úplne rovnaký.

Všetci sa upokojíme a cítime, že sme ľudia. Že milujeme a sme milovaní.

Vnímame tú najkrajšiu rozprávku, a veríme, že dobro zvíťazí nad zlom.

A to je dobre.

Prajem krásne vianočné chvíle plné lásky.

A ako hovorieval vždy pri vianočnom prípitku môj starý otec:

„Aby sme sa tu aj takto o rok všetci zišli.“

Silvia Grecová

#zivotologia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Aký bude rok 2022?

Rozhovor s numerologičkou Katkou Čičmancovou.

 

Mohlo by vás zaujímať