Zmena je fantastická, ale nie vždy nutná. Pretože často zistíme, že to, čo sme mali, je to najlepšie.

Zmena

Čo sa zmení za jeden rok?

Napríklad, že lány slnečníc, ktoré z jednej aj druhej strany lemovali môj „turistický“ chodníček, vystriedali lány kukurice. Na cyklochodníku už jazdia nové deti na nových kolobežkách. Zmizla pani na vozíčku. Bývalého vyslúžilého politika, ktorého som pravidelne stretávala a ktorý ma pekne elegantne zdravil, som stretla už len raz a už ani nepozdravil. Niežeby ma to mrzelo, len konštatujem, že čo všetko sa zmenilo za jeden rok.

Po okolí visia predvolebné plagáty s novými tvárami, odhodlanými niečo zmeniť, či už pre ľudí, alebo pre seba. Nové domy, noví susedia. Na mieste, kde stávala Dacia, už stojí BMW s motorkou. K huskymu s krásnymi modrými očami pribudol nový malý psík.

Za rok žena otehotnie aj porodí dieťa.

Za rok nás niektorí opustia. Príroda sa za rok zmení štyrikrát. Za rok sa postaví krásny nový dom. Za rok stúpnu ceny, stúpne tlak, stúpne podzemná voda, stúpne cukor v krvi atď. Ale veľa vecí aj klesá. A niekedy aj natrvalo. Akokoľvek by sme chceli, už sa nezdvihnú. Taký je už kolobeh života.

A pri všetkých tých zmenách, ktoré na nás útočia, máme pocit, že potrebujeme niečo zmeniť aj my, že sme nič neurobili, nestihli, veľa zanedbali. Že sme mohli urobiť viac.

Nemusíme nič meniť.

Zmena je fantastická, ale nie vždy nutná. Pretože často zistíme, že to, čo sme mali, je to najlepšie. Veľa dobrého tu už máme. Treba to len nájsť, zobrať, oprášiť a použiť. Netreba stále vymýšľať niečo nové.

Niekedy je tou najväčšou zmenou to, že prestaneme bezvýznamne veci meniť.

„Otvorte sa zmenám, ale nestrácajte svoje vlastné hodnoty.“ (Dalajláma)

Prešiel rok, slnečnice zmizli a kukurica je už zoschnutá, ale ja som stále tu, som to stále JA. Nič sa nezmenilo.

A to je dobre.

Silvia Grecová

Viac textov od Silvie nájdete tu: #zivotologia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať