Pachuť popola a poníženia, keď si v trojuholníku, v ktorom si ťa neváži ani jeden, ani druhý.

Keď si v trojuholníku, v ktorom si ťa neváži ani jeden, ani druhý…

Nikdy si nemala rada matematiku, ale geometria ťa strašila menej… najmä na gympli, kde profesorka Števčeková nakoniec akceptovala, že nemáš vzťah k matematike, a ty si urobila maximum, aby si známku vytiahla na 2.

Rysovala si rada, aj kružidlo si mala vždy v peračníku, ale s aritmetikou a rovnicami si zápasila až do maturitného ročníka.

Neskôr počas štúdia a v ďalších rokoch si objavila tému posvätnej, sakrálnej geometrie. Fascinovala ťa. Tak ako ťa fascinovali ďalšie témy… dualita dobra a zla, mužsko-ženské polarity, hierogamia a posvätná, rituálna sexualita a práca s čakrami, haďou silou Kundalíní a ďalšie a ďalšie.

Vzťahové sklamania a rozchody ťa zranili… ale bola si to ty, kto si nechal opäť a opäť ubližovať.

Nenastavila si si hranice!

Odvodzovala si vlastnú hodnotu od toho, ako ťa oceňovali iní. Snažila si sa vyhnúť sporom, nejsť do konfliktov, zaslúžiť si lásku tvojich milovaných tým, že sa budeš dobre učiť a byť vzorná žiačka, dcéra…

A táto sebadeštrukcia sa rokmi znásobovala.

A tak si z nešťastného manželstva nehľadala cestu von, ale našla si „útechu“ v cudzej náruči. Keď si sa potom vrátila domov, k deťom a ich otcovi, mala si na jazyku pachuť popola a poníženia. Že si v trojuholníku, v ktorom si ťa neváži ani jeden, ani druhý.

A tak si hnev a zlosť neobrátila voči nim. Veď si predsa dobré a dobre vychované dievča z rodiny intelektuálov a umelcov. Nepatrí sa zvyšovať hlas a vyvolávať hádky.

Svoj hnev a frustráciu si teda obrátila dovnútra, do seba.

Dlhých 15 rokov si bojovala s depresiami, ale nakoniec si sa odhodlala podať návrh na rozvod.

A to je, milé deti, už iná rozprávka.

Teta „slovenská Šeherezáda“ vám ju rozpovie nabudúce.

Budú tam opäť troj – a viac uholníky. Témy sa budeme pridŕžať…

Tak dobrú noc.

Mathilde Otilie Makowiczky

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať