Chodia ku mne ženy a často riešia, že nemajú chuť na sex, alebo nemávajú orgazmus pri sexe.

orgazmus pri sexe Darina SzaboChodia ku mne ženy a často riešia, že nemajú chuť na sex, alebo nemávajú orgazmus pri sexe.

Obe skupiny majú pocit, že sú „pokazené“. Tieto rozhovory ma inšpirovali napísať na tému orgazmus pri sexe.

Orgazmus:

Vedeli ste, že len 25 % žien sú stále orgazmické v priebehu sexuálneho styku?

Podľa rôznych analýz pri sexuálnom styku 50 % žien má orgazmus niekedy, 20 % má zriedka a 5 % nemá nikdy. A prekvapujúco až 70 % žien predstiera orgazmus. Niektoré raz za čas a niektoré veľmi často.

Najčastejšou príčinou nedosiahnutia orgazmu je (a to je nečakané) neznalosť ženy o svojom tele, ďalej zlá sexuálna poloha, psychický stav ženy a až nakoniec zdravotný stav.

Ženy majú viac ako jeden druh orgazmu. Podľa výskumov je ich až 11 druhov.

Ženy môžu zažiť orgazmus rôznymi spôsobmi, napr. orgazmus stimuláciou klitorisu, vaginálnou stimuláciou – vrátane bodu G, análny orgazmus, alebo rôznymi inými zmyslovými dráhami, ako je stimulácia pŕs alebo iných erotogénnych zón. Niektoré ženy dosahujú len jeden jediný druh, alebo kombináciu viacerých. Niektoré ženy potrebujú stimuláciu viacerých bodov naraz a niektorým ženám stačí len jeden bod. Zaujímavosťou je, že klitorálny orgazmus je najbližšie k mužskému orgazmu.

Môžete mať stále jeden typ orgazmu alebo môžete mať rôzne typy v závislosti od toho, čo robíte, alebo môžete mať nejakú zmes. Ste unikátny jedinec a vaše orgazmy sú určite jedným z najviac individuálnych zážitkov, ktoré môžete zažiť.

Ako prísť na to, čo konkrétne vám vyhovuje a prináša to najväčšie potešenie a vyvrcholenie?

Experimentovaním. Málo žien experimentuje. Málo žien pozná svoje telo natoľko, že presne vie, kedy a ako bude reagovať. Často si ani nepovie, čo chce a čo jej robí dobre. Pocit hanby je v našej kultúre stále veľmi silno zakorenený. Samozrejme, aj to, aby žena nevyznela, že je pobehlica. Úprimne, v poslednom čase sa to zlepšilo, ale stále je to také tabu, o ktorom sa veľmi nehovorí. A pritom sex je pre ženu oveľa viac prospešnejší, než pre muža.

Sex aj bez orgazmu môže priniesť veľmi veľa pozitívnych psychických a aj zdravotných benefitov pre ženu.

Netreba orgazmus pri sexe naháňať.

Čím viac sa budeme naháňať, tým sa nám ho bude ťažšie dosahovať, lebo sa neuvoľníme a zabudneme si tú intímnu chvíľu užívať. Nie vždy je orgazmus dôležitý.

Predtým, ako začnem písať a všetkých pozitívnych benefitoch sexu pre ženy, si treba povedať o ešte väčšom probléme u žien, než je dosiahnutie orgazmu, a tým je nechuť na sex. Veľmi veľa žien sa sexu aj vyhýba. Príčiny sú rôzne.

Orgazmus pri sexe a čo s tym

Najčastejšími príčinami, že nedosiahnete orgazmus pri sexe, sú:

 • Psychické nastavenie ženy: necíti sa krásna, príťažlivá, môže mať strach zo zlyhania, neistotu voči sebe alebo aj neistotu v partnera či voči partnerovi.
 • Strach z otehotnenia.
 • Únava. Nielen fyzická, ale aj psychická. V dnešnej dobe si žena ukladá veľmi veľa na plecia.
 • Je príliš v hlave a nevie sa uvoľniť. Príliš nad vecami rozmýšľa, rozoberá, analyzuje, čo jej prináša napätie, a potom si sex nevie užiť.
 • Zlá a až veľmi zlá sexuálna skúsenosť.

Celkový postoj k sexualite podľa výchovy, alebo podľa sociálno-spoločenského nastavenia okolia:

 • V našej kultúre je veľmi silno zakorenená predstava, že žena by si to nemala užívať. Že žena je len nástrojom pre muža. Že ak žena má rada sex, tak je pobehlica. A aj keď jej to partner nehovorí, a ani si to nemyslí, tak niekde je to tam v podvedomí uložené.
 • „Na to, aby si muž užil sex s nami, musíme byť sexy podľa spoločenského štandardu krásy – chudé, veľké prsia, blond, atď.“. Táto mylná predstava koluje spoločnosťou nielen vďaka médiám. Myslím si, že krása je príliš štandardizovaná. Krása je v očiach pozorovateľa. Nie každému sa páči a chutí to isté.
 • Mylná predstava ženy, že trestá muža tým, že „mu nedá“. A pravdou je, že trestá samu seba viac, lebo sex je pre jej mentálne a fyzické zdravie oveľa prospešnejší. A, samozrejme, partner nás môže nasierať každý deň, a tak si môžeme odopierať tento pôžitok veľmi často. Čím menej sexu máme, tým menej chuť naň máme, a naopak, čím častejšie sex máme vo svojom živote, tak tým väčšiu chuť a jeho potrebu máme. Ako sa hovorí, s praxou prichádza chuť.

Zdravotný stav ženy. 

 • Častá fyzická únava z preťaženia.
 • Hormonálne zmeny ako pri perimenopauze a menopauze (pozrite si článok o perimenopauze )
 • Iné zdravotné problémy…

A na poslednom mieste, a nie menej dôležitom, je prekvapujúco zla sexuálna technika či prístup. 

Partner často nevie, ako na to, alebo používa tie isté polohy či metodiky. Partner nechápe, že my, ženy, nie sme rovnaké ako muži, že často nestačí len stimulácia erotogénnych zón, že často potrebujeme aj predohru, ktorá začína oveľa skôr, než vôbec pomyslíme na sex alebo orgazmus pri sexe.

Nie nadarmo sa hovorí, že muž je z Marsu a žena je z Venuše. Podľa psychologických analýz, jeden z mužských erotogénnych orgánov sú oči a ženy majú uši. Teda on sa vzruší na tom, čo vidí, a žena sa vzruší na tom, čo počuje. Prečítajte si knihu 5 jazykov lásky. Ženy očakávajú jeden jazyk, a ich partneri im dávajú najavo lásku iným jazykom, a preto sa často nechápu.

Na čo všetko je dobrý sex pre ženu:

 • Vyrovnáva krvný tlak.
 • Zlepšuje imunitný systém.
 • Zlepšuje zdravie srdca, znižuje riziko srdcových chorôb.
 • Zlepšuje sebavedomie.
 • Znižuje depresiu a úzkosť.
 • Zvýšuje libido.
 • Okamžitá, prirodzená úľava od bolesti.
 • Lepší spánok.
 • Posilňuje panvové dno, pomáha proti úniku moču v neskoršom veku.
 • Zvyšuje intimitu a blízkosť k sexuálnemu partnerovi.
 • Celkovo znižuje stres, fyziologický aj emocionálny.
 • Vyrovnáva hormonálny systém.
 • Znižuje percento rakoviny krčka maternice a rakoviny prsníkov.
 • Sex aktivuje rôzne neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú nielen náš mozog, ale aj niekoľko ďalších orgánov v našom tele.
 • Chráni váš mozog. Jedna štúdia zistila, že ženy, ktoré zostali sexuálne aktívne až do vysokého veku, mali lepšie kognitívne funkcie.
 • Spaľuje kalórie.
 • Zlepšuje zmysly. Napr. prolaktín, ktorý vzniká po pohlavnom styku, vytvára nové neuróny v čuchovej cibuľke – časti nášho mozgu, ktorá riadi, ako reagujeme na pachy.
 • Zjemňuje pokožku. „Žiariš“ na druhý deň po intímnom styku. Zvýšený krvný obeh a nával kyslíka v krvi znamená dočasne jasnejšiu pleť. Orgazmus spúšťa nával endorfínov a rastových hormónov, ako je DHEA, ktoré dokonca pomáhajú liečiť škody spôsobené stenčovaním pokožky. Pri pravidelnom sexe sa uvoľňujú hormóny vrátane testosterónu a estrogénu, ktoré môžu udržať telo mladistvé a vitálne. Estrogén tiež podporuje jemnú pokožku a lesklé vlasy.
 • Krvný detox. Sexuálna aktivita – o to viac pri orgazme – zvyšuje prietok krvi a krv so sebou nesie zvýšený kyslík a pomáha odstraňovať toxíny, čím podporuje zdravú funkciu všetkých vašich systémov.
 • Maternica. Keď má žena orgazmus, maternica sa stiahne. Tieto kontrakcie majú široké výhody vrátane menej intenzívnych menštruačných kŕčov, rýchlejšej menštruácie a zníženia rizika endometriózy. Sex, najmä počas menštruácie, môže znížiť riziko rastu tkaniva maternice mimo maternice.

… atď.

Možno ste teraz veľmi prekvapené, koľko benefitov to pre nás má.

Možno ste si to ani neuvedomili.

Ak máte problém, tak sa nehanbite vyhľadať pomoc, či už sexuológa, psychológa alebo terapeuta.

Nebrzdite sa. Dôležité je, aby ste si mohli užiť všetky tieto benefity.

Tento článok nech nečítajú len ženy, ale aj muži, lebo často oni tiež nevedia, koľko problémov so sexom my, ženy, máme. Nehovorím, že muži nemajú problémy, ale to je na iný článok.

Ženy krásne, dovoľte si užívať, dovoľte si byť tým, čím chcete – v posteli alebo na gauči, alebo na kuchynskej linke, to je úplne jedno. Povedzte si, čo chcete, a ako to chcete, a čo sa vám páči a nepáči. Skúšajte a experimentujte, kým nenájdete to, čo vám robí dobre a čo vám vyhovuje. V posteli ste dvaja (vlastne niekedy len jeden alebo občas aj viacerí ), ale je to jedno, koľko vás tam je. Dôležité je, aby ste boli súčasťou tej vášne, tej hry, tej intímnej chvíle, tej celkovej zábavy.

Pre mňa to nie je sexuálny akt, lebo to degraduje ten moment odpojenia z tohto nášho stresujúceho života.

Je to hra, je to zábava, je to šport, je to liek na naše fyzické a psychické zdravie. Berte to, ako chcete, ale hlavne si to užívajte.

Darina Szabó

Psychoterapia, regresná terapia, kvantová terapia

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať