Nejde o to, či častejšie, či s experimentami. Jednoducho, za socíku mali ženy sex v lepšej pohode. Vraj…

Vedeli ste, že…? Akože, to fakt?

…ženy za socializmu mali lepší sex…

Ak niekto v ďalších riadkoch očakáva nové techniky či návody na skvalitnenie sexuálneho života, tak sa mýli. Nedozviete sa, ako to za socializmu robili inak, a teda, či muži častejšie, alebo ženy romantickejšie a dlhšie. Aha. Tak nič. Pokojne teraz kliknite inam. Napríklad na nejaký náš podcast alebo hocijaký blog.

Je teda názov zavádzajúci? Aby sme zvýšili čitateľnosť našej platformy, lebo vraj tak sa to robí? Sex je proste sexi a zaručuje kliknutie.

Nie. Nie je to lacný marketing. Takže popravde. Pani po 40-ke. Viac ako 20 rokov sa venovala štúdiu sociálnych vplyvov prechodu štátneho socializmu na kapitalizmus vo východnej Európe. Nemajte obavy, nejdeme riešiť politiku.

Prečo majú ženy v socializme lepší sex – recenzia knihy

Ideme sa spolu s autorkou knihy „Prečo majú ženy v socializme lepší sex?“, Kirsten R. Ghodsee, prechádzať témou lepšieho sexu za socializmu. Nebude však ľahké úplne odsunúť politiku, nakoľko práve porovnanie života žien za socializmu a neregulovaného kapitalizmu je kľúčovým pilierom prezentovaných štúdií v knihe.

A nie je jednoduché akékoľvek vedecké štúdie, popísané na 200 stranách, zhrnúť tak, aby sme zachytili to kľúčové, ale zároveň neunavili čitateľa odbornou terminológiou. No skúsime to.

Prečo majú ženy v socializme lepší sex - recenzia knihy

Jednoduchým, dobre známym začiatkom. Žena sa vydá a má deti.

Ak chce byť finančne samostatná či len jednoducho chodiť do práce, lebo ju napĺňa, stojí pred dilemou: „A čo s deťmi?“. Škôlky sú plné a tie súkromné sú drahé. Takže dobre, zostane doma. Veď manžel, v tom lepšom prípade, nás uživí a, buďme úprimní, aj jemu vyhovuje, že je doma.

Prichádza škola, kde je potrebné zabezpečiť krúžky a voľnočasové aktivity. Tie opätovne nie sú zdarma a niekto musí deti premiestňovať z miesta A na miesto B, na angličtinu, balet či futbal. Kto to urobí? Manžel je v práci do sedemnástej. A to minimálne. Ale, čo ak aj manželka? Kto povie v práci o pol tretej, že musí ísť po dieťa?

Dieťa ochorie. Zasa bude zachmúrené obočie zamestnávateľa, napokon, podobný výraz obočia bol už pri konkurze, že žena = choré deti = výpadky z práce. Kto tu podá výkon? To sme akože kde, že sa ide starať o deti a čo zisk firmy?! Veď zamestnanec má pracovať od nevidím do nevidím, lebo treba, lebo ide tu o zisk firmy, teda majiteľov.

Treba byť úspešný. Mať viac a viac, aby bolo na lepšie auto, luxusnú dovolenku, aby bolo čo nafotiť na ten fejsbúk! Najlepšie, keby nechodila do práce vôbec, nech ju manžel uživí. Bude síce odkázaná na jeho príjem, s nízkymi odvodmi zo svojho žiadneho príjmu, čo pocíti v dôchodku, ale koho to zaujíma?

Alebo ona chce žiť sama s deťmi? Tak nech sa páči.

Minimálne dve práce potrebuje na to, aby uživila seba i deti. A to funguje v neustálom strese, aby aspoň nejakú prácu mala. Deti chcú lepší počítač. A mikrofón. Lebo online vzdelávanie je tu a oni to nechcú z roztopaše, že nevedia čo so sebou. Jedni sa cítia trápne, v tom lepšom prípade, lebo sa fakt chcú učiť. Druhým je to jedno, lebo si zvykli na svoj sociálny status. Teraz sa však ocitajú v úplnej izolácii. Že toto sú normálne veci, ktoré poznáme? Presne tak. Takto si tu žijeme, v tomto našom kapitalizme. Vie to byť aj inak? Nuž, áno aj nie.

Ono, v tom socializme to naozaj bolo trochu inak. A nie je to len nostalgia.

Tí, čo sú  40+, vedia a nie sú to prikrášlené spomienky typu „akože vtedy boli lepšie časy, keď…“. Takže fakty, ktoré si pamätáme a ktoré nie sú prikrášlením minulosti. Boli jasle, škôlky a krúžky. Zdarma a k dispozícii naozaj pre všetky deti.

Nemuseli ste sa stresovať, ako poviete zamestnávateľovi, že dieťa je zasa choré. Aby sme si to ale dajako neidealizovali, jasné, že netlieskal od radosti, ale akosi to bral ako fakt. Žena má choré deti, musí zostať doma a tak čo. Že ide opätovne na materskú? Miesto mať bude, aj keď sa po nej vráti. Že je slobodná mamička?

Hoci jej príjmy boli prirodzene menšie, ako keď by to ťahali vo dvojici, mala istotu. Práce, bezplatného zdravotníctva, škôlky, voľnočasových aktivít, dôchodku. Štátny paternalizmus jednoducho vytváral sieť, ktorá dala základné istoty dôstojného prežitia. Všetkým.

A ako to je a bolo s tým sexom?

Autorka, na základe rôznych štúdií a teórií, rieši otázky slobody finančnej nezávislosti, respektíve pocitu finančnej istoty a sociálneho zabezpečenia zo strany štátu v krajinách socializmu. Porovnáva to s časmi nastupujúceho a rozvinutého voľného trhu v rámci kapitalizmu. Jednoducho tvrdí, že atribúty spoločenského zriadenia vplývajú aj na náš sexuálny život.

Zjednodušene, ak máte istotu v práci, zabezpečenú bezplatnú sociálnu starostlivosť o deti zo strany štátu, ak sa nemusíte obávať, či a ako prežijete do najbližšej výplaty, lebo máte istotu, že štát vám poskytuje ten základný pilier prežitia, dokonca že máte aj na tú dovolenku, tak aj ten sex si proste viete lepšie užiť.

Nejde o to, či častejšie, dlhšie, romantickejšie, s experimentami nových techník.

Jednoducho, v lepšej pohode. V  tomto kapitalizme sa každým dňom obávate o svoju prácu, neviete, či vám dieťa vezmú do škôlky, obávate sa zvyšujúcich sa poplatkov v škole, nemôžete sa venovať koníčkom, lebo na to nie je čas a ani peniaze, tak jednoducho aj ten sex nejako nechutí.

Nuž, a aby neprišlo k nedorozumeniu, hoc kniha sa venuje do značnej miery téme postavenia žien za socializmu a kapitalizmu, ono to nakoniec je aj o tých mužoch. Lebo tu nejde prvoplánovo o to, aký sex majú ženy v tom ktorom spoločenskom zriadení. Ide o to, aby príjemný sex mali obaja.

A ak teda prijmeme autorkinu teóriu, že ženy to mali s tým sexom za socializmu lepšie, a teda analogicky za kapitalizmu horšie, je asi na mužoch niečo s tým robiť. Prečo na mužoch? Zlepšiť sociálne podmienky totiž majú v rukách tí, ktorých si volíme.

Akosi stále sú to zväčša muži. A čo tí muži, ktorí nemajú žalúdok na mútne vody politiky? Skúste dnes večer vašim manželkám, partnerkám, frajerkám a platonickým láskam dokázať, že aj v tomto kapitalizme to s tým sexom nie je až také zlé…

Alena Schwarz

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať