Ako zistiť či vaše dieťa trpí poruchou príjmu potravy? Ľudia s PPP sú inteligentní a vedia to skryť…

Poruchy príjmu potravyPoruchy príjmu potravy – PPP

Ak sa pozrieme hlboko do nášho života a porovnáme ho s definíciou PORÚCH PRÍJMU POTRAVY (PPP), potom môžeme povedať, že v dnešnej dobe s kultúrou vnímania tela, všeobecnou ideológiou perfekcionizmu a ďalšími aspektmi moderného života má väčšina z nás niektorý typ poruchy príjmu potravy – PPP. Toto je prvý zo série 3 článkov, ktoré pripravila Darina Szabo.

Aká je definícia PPP?

PPP je „akýkoľvek z radu duševných stavov, pri ktorých dochádza k pretrvávajúcej poruche stravovacieho správania a zhoršeniu fyzického alebo duševného zdravia“. Spôsob, akým človek zaobchádza s jedlom, a základné myšlienky a pocity, ktoré má o jedle a o sebe. Je to spôsob, ako sa vyrovnáva s týmito myšlienkami, alebo spôsob, ako mať aspoň niečo v živote pod kontrolou.

Ide o duševnú poruchu

PPP môže byť veľmi vážny stav ovplyvňujúci fyzické, psychické a sociálne funkcie. Prevažná väčšina (až 97 %) ľudí hospitalizovaných pre poruchy príjmu potravy má súbežný zdravotný mentálny problém prameniaci z traumy. Poruchy nálady, ako napríklad depresia, sú primárnym podprahovým stavom, následne sú to úzkostné poruchy, ako je obsedantno-kompulzívna porucha, posttraumatická stresová porucha, porucha užívania návykových látok a iné.

PPP je väčšinou diagnostikovaná u mladých dospelých a dospievajúcich, ale žiadny vek ani kultúra voči nej nie sú imúnne.

Môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, etnickú príslušnosť alebo pôvod na akomkoľvek kontinente alebo krajine. Postihuje takmer 8 % populácie a ich počet stále rastie.

Čo je však zaujímavé, PPP sú častejšie u žien ako u mužov. Štvrtina ľudí s anorexiou sú muži. Šokujúce ale je, že muži majú zvýšené riziko úmrtia, pretože sú diagnostikovaní oveľa neskôr ako ženy. Čiastočne to môže byť spôsobené mylnou predstavou v spoločnosti, že muži nemávajú PPP. Podľa štatistík 15 % žien bude trpieť poruchou príjmu potravy do 40-ky alebo 50-ky, ale len necelých 30 percent dostane nejakú liečbu. Mnohé iné poruchy príjmu potravy (okrem všeobecne známej anorexie a bulímie) nebudú ani diagnostikované.




Znalosti o PPP typov, ich príčin, o celkových mylných predstavách ľudí o dietách a zdravej strave, o dôsledkov PPP a liečebných metódach môžu rozpustiť nevedomosť a  pomôcť nielen včas a správnej diagnostike, ale v prvom rade možno aj vyhýbaniu sa vzniku problému.

Stravovanie je komplikovaná súčasť života. Je ovplyvnené rôznymi vecami, ako sú napríklad naše gény, výchova, duševné zdravie, obrazy v médiách, biologické zmeny, potravinové intolerancie, bolesti a dokonca aj zranenia. To je dôvod, prečo vidíme toľko rôznych typov PPP. A každý deň sa objavujú nové typy.

Poruchy príjmu potravy (osoba môže mať jednu alebo kombinovanú):

Toto sú najznámejšie poruchy príjmu potravy pre širokú verejnosť a najviac sa o nich hovorí

  1. Mentálna anorexia
  2. Bulímia
  3. Binge Eating (BED) – Záchvatové Prejedanie
  4. Kompulzívne jedenie

A ďalšie, ktoré sú širokej verejnosti menej známe

  1. ARFID – Vyhýbajúca sa/obmedzujúca porucha príjmu potravy
  2. Ortorexia
  3. OSFED – Iná špecifikovaná porucha príjmu potravy alebo jedenia
  4. PICA
  5. Rumination Disorder – Porucha prežúvavosti
  6. Bigorexia
  7. Alkohorexia
  8. Syndróm Nočného Jedenia

poruchy prijmu potravy dospeli

Toto sú PPP, o ktorých vieme, ale môžu existovať mnohé ďalšie, ktoré sme ešte neidentifikovali. Ale je tu ešte jedna vec, ktorú by som tu rada spomenula, a tou je DISORDERED EATING (DE) – Neusporiadané jedenie. Je to iné ako porucha príjmu potravy, ale je veľmi dôležité o nej vedieť, pretože môže vyvolať PPP. PPP a DE zdieľajú určité podobnosti, ale nie sú rovnaké. Porucha príjmu potravy je problémom duševného zdravia a považuje sa za klinickú diagnózu, zatiaľ čo DE nie je.

Čo je teda DE?

DE teda porucha stravovania sú nepravidelné alebo nepružné stravovacie vzorce, ako je pôst, diéta, detoxikačné procesy tela, jedenie kvôli nude a iné správanie, pri ktorom sa jedlo neprijíma podľa štandardného systému denného stravovania. Toto správanie môže opäť spustiť poruchy príjmu potravy.

V ďalšom článku vám prinesiem krátky popis všetkých typov, aby ste sa viac vedeli zorientovať v problematike, takže ak spozorujete niektorý z týchto príznakov u seba, u svojich detí alebo u niekoho z blízkych príbuzných, aby ste si uvedomili, že je potrebná pomoc. O pomoci napíšem v treťom článku, kde nájdete nuansy ľudí s týmito poruchami PPP, ako ich zbadať a čo s tým.

VER

Dôležité je pochopiť, že PPP je problémom duševného zdravia a nie je to chyba osoby s poruchou. Ako bude ďalej ešte uvedené v tejto sérií článkov, PPP má dôvod, prečo „vystrčila rožky.“ Buď to začalo kvôli niektorým fyzickým problémom, ako je bolesť žalúdka z rôznych typov intolerancií a alergií, a/alebo to môže prameniť z hlbšieho duševného problému alebo je súvisieť s traumou.

Hovorí sa, že ľudia, ktorí majú anorexiu alebo poruchy príjmu potravy, sú veľmi inteligentní.

Podľa výskumu majú ľudia s mentálnou anorexiou skóre 10,8 jednotiek a 5,9 jednotiek nad priemerným inteligenčným kvocientom normatívnej populácie. To je dôvod, prečo je mnohokrát veľmi ťažké rozpoznať PPP u ľudí, ktorí ju majú. Pre rodičov takéhoto dieťaťa je veľmi dôležité, aby sa necítili vinní, že sa o probléme nedozvedeli alebo ho nerozpoznali skôr. Ľudia s takouto diagnózou to dokážu skryť. Je to ako so závislými. Môžeme dokonca povedať, že PPP je forma závislosti, ktorej je veľmi ťažké sa zbaviť. Osoba s ED používa túto závislosť, aby prinútila svoju myseľ sústrediť sa na niečo, o čom si myslí, že môže ovládať. Pocit úspechu po schudnutí je ohromujúci, ale 1 kilo, 2, 3, 4 kilá … je málo a nakoniec stratia kontrolu.

Pri liečbe porúch príjmu potravy vraj 70 % pacientov sa zotaví.

Avšak len 1 z 10 ľudí s poruchou príjmu potravy vyhľadá a dostane liečbu.

Pripravila: Darina Szabo

Darina Szabo sa venuje viacerým terapeutickým metódam od klasických až po alternatívne. Má dlhoročné skúsenosti s prácou s ľuďmi a pomáha riešiť rôzne aspekty života. Kontaktovať je ju možné tu: darina.szabo@me.com , https://www.instagram.com/therapist_darinaszabo

Prečítajte si aj: 

Nemusíte trpieť sami. Je v poriadku nebyť v poriadku. Ako si vybrať správnu terapiu a terapeuta?

Nie každý terapeut nám môže pomôcť. Niekedy je hľadanie zdĺhavé, bolestivé, ale oplatí sa hľadať…

 

 

Mohlo by vás zaujímať