Nie každý terapeut nám môže pomôcť. Niekedy je hľadanie zdĺhavé, bolestivé, ale oplatí sa hľadať…

Ako nájsť terapeuta?

Niekde som čítala, že „ľudia chodia na terapiu, aby riešili problémy, ktoré vytvorili tí, ktorí terapiu naozaj potrebujú a nikdy na terapie nechodia“. Otázkou však je, či skutočne potrebujeme terapiu? A kto potrebuje terapiu? A prečo potrebujeme terapiu? Ako nájsť terapeuta?

Podľa mňa každý jeden človek potrebuje terapeuta. 

Rovnako, ako potrebujeme učiteľa, rovnako ako potrebujeme lekára. Je to veľmi dobré pre rozvoj. Nikdy nie je príliš malý problém, ktorý treba vyriešiť. Klienti mi zvyknú hovoriť:“Je mi ľúto, že som za vami prišiel s takým malým problémom. Verím, že máte veľa iných klientov s väčšími problémami ako ja.“ Ale podľa mňa je vždy jednoduchšie kvapku vody vysušiť, ako potom nazbierať kvapky počas života a následne riešiť cunami.

Viete si predstaviť ísť k terapeutovi napríklad raz za rok na mentálnu a emocionálnu prehliadku?

Možno by ste našli skrytý problém, ktorý by sa dal ľahko vyriešiť zavčasu, než aby ste čakali, kým sa časom rozlezie a nakazí celú myseľ a srdce. A toxickým spôsobom ovplyvní vaše činy, reakcie a životné rozhodnutia. Dokonca by som zašla v úvahách až tak ďaleko, že by bolo fajn aby boli na školách terapeutické hodiny.

Deti by sa mohli naučiť napríklad „mechanizmy zvládania situácií“, „zdravé sebavedomie“, „asertívnu komunikácia“, „otvorenosť emóciám v bezpečnom prostredí“, „čo je to šikanovanie a čo to hovorí o šikanovanom a čo šikana robí so šikanovaným“ , „čo to znamená, keď niekto manipuluje a prečo“ … a ďalšie dôležité prvky, ktoré by odzrkadľovali ich činy, ktoré by im mohli pomôcť pochopiť veci, čo sa dejú okolo nich, eliminovali by vývoj niektorých negatívnych vlastností. Tie hodiny by podporili liečenie a posilňovanie rozvoja dieťaťa, aby sa stalo stabilnejším, netoxickým, úspešným človekom, ktorý v budúcnosti dokáže obstáť, bojovať za to, čo je správne a byť silným pozitívnym vplyvom vo svojej komunite.

Ako nájsť terapeuta a kto potrebuje terapiu najviac?

Možno budete prekvapení, čo sa chystám povedať, ale verím, že to pochopíte. A nakoniec so mnou budete súhlasiť. Ľudia, ktorí najviac potrebujú terapiu, sú samotní terapeuti. Mnohí z nás riešia problémy so svojimi klientmi, o ktorých si ani neuvedomujeme, že máme o nich predsudky. Byť neutrálny, mať profesionálny odstup a zároveň byť empatický pri práci je jedna z najťažších vecí. Hlavne, keď my ako terapeuti, máme rovnaký problém v súkromnom živote. Môžeme negatívne ovplyvniť našich klientov podľa nášho vlastného emocionálneho stavu a myslenia.

Sme ľudské bytosti a máme svoje vlastné problémy. Niektoré riešime a doriešime a niektoré vyskakujú počas života. Preto treba neustále pracovať na problémoch, ktoré sami máme doma, či v práci alebo v akomkoľvek našom vzťahu. Neutrálnosť je nevyhnutná na podporu liečebného procesu ľudí, ktorí nám vkladajú dôveru a je ťažké mať profesionálny odstup od klientových problémov, keď sme ich sami v živote nevyriešili.




Môžem povedať, že pracovať na sebe ako terapeut je podstatnejšie a dokonca by som povedala, že nutnosť.

Myslím si, že je to povinné pre nás a nie pre klientov. Je to slobodné rozhodnutie klienta, či bude na sebe pracovať, alebo nie. Mali by sme rešpektovať, že či chcú so svojím životom niečo urobiť alebo nie, je to na nich. Ale pre nás terapeutov, ak chceme robiť túto prácu, je skutočne dôležité pracovať na rozvoji nášho vlastného stabilného myslenia a emocionálnej pohody.

Tým pomaly eliminujeme aj vplyv nášho ega v našej práci. Keď začneme uvažovať o svojich vlastných obmedzeniach a uvedomíme si témy, ktoré sme ešte v živote nedokázali vyriešiť, môžeme sa s pokorou rozhodnúť odovzdať nášho klienta niekomu inému, kto môže pomôcť viac. Nie je neprofesionálne, či dokonca slabosť povedať našim klientom, že toto nie je téma, v ktorej ich vieme podporiť. Naopak. Lepšie, ako držať sa svojho ega a robiť zlú prácu a ešte viac destabilizovať psychický stav nášho klienta.

Aký je záver?

Požiadať o pomoc správnu osobu nie je slabosť. Môže to byť ten najodvážnejší krok, aký môžeme urobiť. Nielen to, ale výsledky v konečnom dôsledku posilnia všetky strany, môžu nás priblížiť a urýchliť proces k našim cieľom, odľahčiť náš život, urobiť nás profesionálnejšími vo všetkých oblastiach a zdravšími fyzicky aj psychicky.

Darina Szabo – darina.szabo@me.com

P.s. Pridala som frázu „požiadať o pomoc správnu osobu“. Nie každý nám môže pomôcť. Niekedy je hľadanie zdĺhavé a môže byť aj bolestivé, ale môžem vám povedať, že aj cesta k nájdeniu správneho terapeuta/mentora môže byť terapeutická.

Článok o tom, ako nájsť terapeuta a typy terapií od Dariny Szabo si môžete prečítať tu: Ako hľadať terapeuta

Mohlo by vás zaujímať