Nočné bielenie chladničky? Čo je to záchvatovité prejedanie sa a kompulzívne nutkavé jedenie? Ako vzniká?

Čo je to záchvatovité prejedanie sa a kompulzívne nutkavé jedenie. U koho a prečo vzniká?

Pred pár dňami sme uverejnili pokračovanie seriálu o poruchách príjmu potravy. Niektorí mi písali, že článok bol dlhý a je fajn rozmeniť to na drobné. Mňa zaujalo záchvatovité jedenie a nutkavé jedenie. To môže byť spôsobené aj nespracovanou traumou. Seriál pripravila terapeutka Darina Szabo a celý článok nájdete tu: PPP.

Záchvatové prejedanie sa – (BED) JEDENIE VEĽKÉHO MNOŽSTVA JEDLA ZA KRÁTKE ČASOVÉ OBDOBIE

Záchvatovité prejedanie je jedným z najbežnejších PPP. Nie je to o „dopriavaní si“, ktoré mnohí z nás zažijú raz za čas. Nie je to ani, keď sa pozabudneme a kvôli zaneprázdnenosti nestihneme sa celý deň najesť a potom doma “dzobneme čo vidíme”. Môže to začať tým, že človek chce držať diétu a tak človek cez deň hladuje, no neskôr ho premôže hlad a doženie ho skonzumovaním všetkého, čo je práve po ruke. Záchvatové prejedanie sa je diagnostikované, keď človek zažije Binge Eating aspoň raz za týždeň počas troch mesiacov.

Epizóda prejedania môže zahŕňať jeden alebo viacero z týchto procesov:

 • jesť oveľa rýchlejšie ako normálne
 • jesť až do pocitu nepríjemnej sýtosti
 • jesť veľké množstvo jedla, keď nie je fyzicky hladný
 • jesť sám kvôli rozpakom z množstva zjedeného
 • pocity znechutenia, hanby alebo viny počas záchvatu prejedania alebo po ňom
 • pocit odpojenia od toho, čo robia počas epizódy
 • kradnutie alebo hromadenie jedla
 • vytváranie rituálov alebo rozvrhov pre BED

Záchvatovité prejedanie je mnohokrát spojené so silnými negatívnymi alebo dokonca pozitívnymi emóciami, ktorými môže byť daný človek presýtený. Môže to prameniť aj z nudy, ktorá je veľmi častá. Táto špecifická porucha je bežná aj u mužov. Približne 40 % ľudí, ktorým je diagnostikovaná BED, sú muži.
Kompulzívne/nutkavé jedenie – NADMERNÉ PREJEDÁVANIE

Aby bol niekto považovaný za nutkavého prejedača, musí zjesť veľké množstvo jedla bez ohľadu na to, či je hladný alebo nie.

Existujú dva typy:

 • jesť veľké množstvo jedla naraz. Môže tiež spadať pod definíciu Binge Eating, keď sa robí raz za pár dní, ale keď niekto nadmerne jedáva každý deň, dokonca aj mnohokrát počas dňa, považuje sa to za nutkavú, alebo kompulzívnu poruchu prejedania sa.
 • Pasenie je, keď sa niekto počas dňa neustále občerstvuje, aj keď nie je hladný.

Binge Eating a Nutkavé Prejedanie má mnoho dlhodobých zdravotných rizík, ktoré môžu byť dokonca smrteľné. Tu sú nejaké:

 • Diabetes 2. typu
 • Ochorenie srdca
 • Stredné typy rakoviny
 • iné

Zaujímavý fakt. BED a ľudia, ktorí sa prejedajú vo všeobecnosti, nemusia byť obézni, aj keď je to najčastejšia fyzická vlastnosť ľudí s diagnózou týchto porúch. Ľudia s menšími alebo priemerne veľkými telami môžu tiež bojovať s nutkavým jedením a záchvatovým prejedaním. Ako je to možné a ako to diagnostikovať? Môžu mať rýchlejší metabolizmus ako ostatní, takže môžu spáliť viac kalórií, alebo môžu dokonca nadmerne cvičiť. Ako teda vieme, že majú poruchu alebo nie, alebo je to pre nich len normálny stravovací návyk?

Obe sú spojené s neschopnosťou vyrovnať sa s traumou a emóciami.

Ďalším častým dôvodom prejedania sa alebo BED je emocionálna kompenzácia alebo dokonca emocionálna otupenosť, čo znamená neschopnosť čo i len cítiť akékoľvek emócie.

Celý článok o poruchách príjmu potravu je tu: https://www.40plus.sk/zachvatovite-prejedanie-anorexia-bulimia-ako-zistit-ze-vase-dieta-ci-blizky-trpi-poruchou-prijmu-potravy/

Víkendovka… pridajte sa

Ak chcete nájsť rovnováhu medzi telom a mysľlou, prinášame už desiatu víkendovku. Tentokrát s programom, ktorý je popísaný nižšie v článku. Využiť sa dá aj rekreačný poukaz. Prečítajte si viac a rezervujte si miesto…

Po 40-ke si často všimneme, že telo už nefunguje tak, ako sme boli zvyknutí. Takto to zmeníte…

Mohlo by vás zaujímať