Nenechajme sa maskami zastrašiť ani odradiť. Ak má zlo dnes opraty, zajtra bude mať aj bič…

Nenechajme sa maskami zastrašiť ani odradiťNenechajme sa maskami zastrašiť ani odradiť. Ak má zlo dnes opraty, zajtra bude mať aj bič…

Biť zlo, či radšej nebyť? Čo vy na to, pán Shakespeare?

Pán W. Shakespeare odpovedá:

Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,

jen nevidět, jak žebrá poctivec,

jak pýchou dme se pouhý parazit,

jak pokřiví se každá čistá věc,

jak trapně září pozlátko všech poct,

jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,

jak sprostota se sápe na slušnost,

jak blbost na schopné si bere bič,

jak umění je pořád služkou mocných,

jak hloupost zpupně chytrým poroučí,

jak prostá pravda je všem prostě pro smích,

jak zlo se dobru chechtá do očí.

Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,

jen nemuset tu tebe zanechat.

Milý pán William, už odchádzate preč? Zanecháte ma tu samu, odolávať zlu? Bolo mi však cťou prehodiť s vami zopár slov. Písali ste o vašom čase, ale za tie stáročia sa v našom svete toho veľa nezmenilo. Zmenili sa pravidlá hygieny, oblečenie, autá a domy, ale nie hyeny v ľudskej koži. Pokoj vašej duši… Posielam vám správu o nás do ďalekej minulosti.

Čo pozoruje človek v 21. storočí?

Pozoruje ten istý prapodivný úkaz, že zlo má stále navrch a zláme väzy dobru raz-dva. Prečo je to dobro také plaché a nepostaví sa zlu v odvahe a sile? Hádam sa za svoju vznešenosť nehanbí? Je teda to dobro fakt dobré, alebo sa len tak tvári a čaká v kúte na milodary?

Ak je dobro tiché a slušné, tak je zo všeobecnej hlúposti považované za slabé a podľa nepísaných zákonov sa očakáva, že bude aj poslušné, a práve preto sa častokrát potvrdilo, že:

„Zlo je silné, lebo dobro sa prizerá a mlčí.“

Ako v stredoveku, tak aj dnes, velebenie pokory a poslušnosti nikdy nevedie k dobru a nikdy do nebies.  Ako v stredoveku, tak aj dnes, nebudú ozajstní slabosi tichí a slušní, ale budú hlasno trúbiť ako hlásne trúby do sveta svoje obludnosti. Nasadia si masky a oblečú kabáty podľa poslednej módy – kabáty vyvolenosti, bohorovnosti, akademickej učenosti, morálky a… spravodlivosti.

A čo urobí každý neskúsený dobrák? Ten neborák sa dá ľahko opiť rožkom, zalezie do myšacej diery, alebo si aj sám a rád uloží hlavu na klát. On, chudák, predsa nevedel okrem mnohého aj to, že:

„Hlúposť poznať po kriku a múdrosť potichu.“

Tak ako v minulosti, tak aj dnes sa mnohí snaživci stratili pri „páchaní“ dobra. Máloktorý dobrodinec a spasiteľ pravdu o sebe uvidel, že konal násilie. Načo sa hrať na svätých, keď násilie páchané na sebe, je také isté ako na iných, a nikoho tým nespasí? Je rovnako naivné sa domnievať, že zlo vymizne zbožným želaním alebo verklíkovaním: „Nevidím – nepočujem – nehovorím zlo.“

Resumé

Nech už to zoberieme zľava a či sprava, zlo sa prejaví vždy ako následok nechápania, nášho alebo niekoho iného. Najväčším zlom dnes je kríza hodnôt, duchovná slepota, hluchota a „zalepená huba“. S krízou ducha idú ruka v ruke všetky ostatné.

A akoby to okolo nás vyzeralo, keby sa dobro naplno prejavilo? Vo všetkých úrovniach ľudského bytia by sa viac zviditeľnila proporcionalita, usporiadanosť, funkčnosť, sila, zdravie a harmónia. (Mimochodom, definícia zdravia je rovnováha bio-psycho-sociálnych procesov, a kde sú vyrovnaní jednotlivci, je zdravá a stabilná spoločnosť.)

P.S. Aby nám zlo nadobro nezlámalo väzy, nenechajme sa maskami oklamať, zastrašiť ani odradiť. Nezabúdajme, ak má zlo dnes opraty, zajtra bude mať aj bič. Nedá sa ale nikam ujsť, schovať a čakať na lepšie časy. Čas aj tak nič nelieči a smrť nič nerieši.

V texte bol použitý 66 sonet W. Shakespeara v brilantnom preklade Prof. Hilského.

Lenka Sapárová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať