Hovorievalo sa, že chudoba cti netratí, ale chudoba ducha už nemá čo stratiť. Nečakajte na Godota ani na spasiteľa. Snívajte…

Nečakajte na Godota ani na spasiteľa. Bez snov nebude novej renesancie.Každý deň tvoriť svoj sen. Prečo to vôbec robiť? Aby zajtra nebolo ešte horšie, než včera…

Dnes je doba krízová a keď tu nebude poznanie a sebapoznanie, tak ešte dlho bude. Ako si zachovať zdravý rozum? Nečakajte na Godota ani na spasiteľa, ale snívajte.

Hovorí sa, že pochopenie sa delením násobí. Tak to skúsme vynásobiť – zalistujte si v útlom 12-bodovom „šlabikári“ a dozviete sa, ako si zachovať zdravý rozum. A ako si v ťažkých okolnostiach pestovať telesné, duševné aj duchovné zdravie, s minimálnymi nákladmi na priestor, čas aj peniaze. Čo dostanete navyše, je priehrštie zdravého humoru k tomu. Čítajte, premýšľajte a nedajte sa zlomiť za žiadnych okolností. Šlabikár sme rozdelili na 3 časti.

(prvú časť šlabikára nájdete TU)

(druhú časť šlabikára nájdete TU)

Nuž a posledné štyri body šlabikára sa budú týkať mentálnej a duchovnej oblasti.

Je to váš zdroj a odtiaľ môžete najúčinnejšie ovplyvniť predchádzajúce dve – emócie a fyzické telo. Ak platí, že v zdravom tele zdravý duch, tak naopak to platí dvojnásobne.

Kotva pozornosti

Kam ide vaša pozornosť, tam ide vaša sila (hlavne, ak je spojená so silným pocitovým nábojom). Čo teda pozorovať? V prvom kroku seba. Sebavnímanie a sebapociťovanie je úplne základné nastavenie koncentrovaného a bdelého pozorovateľa. A čo to znamená? Že sledujete neustále svoje telesné pocity, duševné stavy, myšlienky a postoje. Bojíte sa, že takto budete mať v práci prestoje? Ale kdeže! Dá sa to všetko spolu a v pohode. V druhom kroku si veľmi starostlivo vyberajte, čo pozorovať okrem toho a koľko.

Nemá zmysel mať oči nalepené 24 hodín na TV a prežívať stále strach a znechutenie. To fakt nikomu nepomôže, práve naopak, môže zabezpečiť skratku do paranoje, depresie a do liečebne. Čo je však vždy podporné, je také pozorovanie, z ktorého tvoríte pochopenie a nie emocionálny odpad. Pozorujte ľudí, ich prejavy a premýšľajte. Čo dnes premyslíte, zajtra ako by ste našli. Tak sa neulievajte a cvičte každý deň. Okrem svojho základného nastavenia – sebapozorovania, pozorujte prírodu, krásu, umenie a usporiadanosť každého druhu.

Niekto trénuje pozorovaním svojho dychu, niekto pozorovaním klavírneho prstokladu, niekto veršovaním haiku… Myseľ sa podľa tejto usporiadanosti tvaruje, a to je harmonické pre telo, dušu aj ducha, čo tu ešte viac dodať?

Kotva múdrosti

Z čoho sa skladá táto kotva? Zo širokého poznania sveta, ale hlavne z hlbokého poznania seba, svojich zážitkov a skúseností. Určite máte aj vy v spomienkach zažité veľmi ťažké skúsenosti. Bolo to náročné? Život ohrozujúce? Zdravie ohrozujúce? Vzťahy ohrozujúce? Čo ste si z toho odniesli? Určite pochopenie a silu, tak na to v dobrom pamätajte. Keď ste to zvládli v minulosti, prečo by ste to nezvládli teraz?

Životné skúsenosti a porozumenie, ktoré ste z nich vyťažili, je to najcennejšie, čo máte. Je to poklad, z ktorého môžete vždy čerpať. Takto máte v talóne odvahu, vôľu, nádej a chuť tvoriť nové postoje aj možnosti a nenechať sa ničím položiť na lopatky. Ďalším dobrým zdrojom poučenia v núdzi je film a kniha, kde je v príbehoch ukázaná hlúposť a múdrosť, slabosť a sila druhých ľudí, rovnakých ako vy – z mäsa a kostí. Prežívajte a premýšľajte udalosti spolu s nimi. Pre múdrosť neexistuje čas ani priestor a iba totálny ignorant by pohŕdal cudzou múdrosťou.

Kotva zmysluplnosti

Vidieť v niečom zmysel znamená tomu porozumieť, načo je to dobré a ako to funguje. Vidíte v týchto vetách zmysel? Ak áno, tak ste pochopili, načo je to dobré a urobíte si svoj vlastný model, ktorý viete, môžete a chcete pravidelne aj preventívne používať. Nenechajte sa odrádzať slovami iných o nezmyselnosti. Zmysel života nie je o súťažení ani dokazovaní, ale ten, kto má v živote zmysluplnosť, nikdy nebude pasívne prežívať, ale život aktívne tvoriť.

Chráňte si preto kotvu pozornosti, múdrosti a zmysluplnosti. Ak na ňu zabudnete, na rozbúrenom mori plnom nástrah vám hrozí, že sa z vašej lode stane vrak a nie je potom ľahké rýchlo doplávať k majáku. Držte si kormidlo života pevne v rukách a sledujte svoj vnútorný kompas, aby ste vždy vedeli odkiaľ, kam, s kým, čo, prečo a ako. Len takto sa dá statočne preplávať cez životné útesy.

A sme zrazu v závere, je tu ešte čerešnička na torte – snívanie.

Každý deň tvoriť svoj sen

Prečo to vôbec robiť? Aby zajtra nebolo ešte horšie, než včera. To, čo bolo v minulosti, stálo na hlinených nohách a na funkčnosť sa to iba hralo. Tak poďme si to spolu trochu zhrnúť:

  • Škola prestala byť hrou a stala sa otravou, známky a diplomy nahradili múdrosť…
  • Liečila sa diagnóza namiesto človeka, choroba sa stala obchodom…
  • Právo nebolo spravodlivosťou, spravodlivosť sa stala luxusnou prostitútkou…
  • Kto pracoval v službách, stal sa podradným otrokom, vo fabrikách bol človek biorobotom…
  • Prestali platiť hodnoty a nahradili ich fiktívne ceny, energia sa stala nástrojom vydierania… Dlhodobo vládli „chlieb a hry“ aj „rozdeľuj a panuj“…
  • Hovorievalo sa, že chudoba cti netratí, ale chudoba ducha už nemá ani čo stratiť…

Tak nečakajte na Godota ani na spasiteľa, ale snívajte, premýšľajte a tvorte. Bez vašich snov, zámerov a vízie budúcnosti tu nebude modernej renesancie, ale len ďalšie utrpenie.

Zdroj: Vlastná hlava, zatiaľ nepomazaná.
Obrázky – Pixabay, dodatočne v Canve upravované.

Autor: Lenka Sapárová

Konzultácie: Gabriela Cviková

Web: www.atelierresume.eu

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Ako sa tešiť zo života? Fredy Ayisi v rozhovore prezradil veľa…

Mohlo by vás zaujímať