Moja mama povedala a mala pravdu
Foto: Gabriela Teplická

Moja mama povedala a mala pravdu

Už ste si to niekedy povedali alebo pomysleli? Ja dokonca niekoľkokrát, najprv potichu a teraz nahlas. Priznávam, mamu som predčasom veľmi nepočúvala, väšinou tak na pol ucha. Keď som sa stala mamou, zistila som, že všetky jej rady som si mohla vziať k srdcu omnoho skôr.

Kniha s názvom Moja mama povedala a mala pravdu je práve v predpredaji. Rozhodla som sa pre crowdfounding, tým sa táto kniha odlišuje od mojich predošlých, ktoré som vydala cez vydavateľstvá.

O čom je kniha Moja mama povedala a mala pravdu?

Patrí medzi populárno-náučné. Spoločné dielo dcéry a mamy o rodičovstve, výchove a vnútornom i vonkajšom svete dieťaťa. Nájdete v nej praktické rady do života od skúsenej expertky, ktorá 40 rokov učila v materských školách. Ako učiteľka pracovala s 1200 deťmi plus jej dvomi vlastnými. O svoju múdrosť a skúsenosti sa delí láskavou a civilnou formou.

Často kladené otázky ohľadom škôlky, výchovy, reakcií, vývinu reči, ale aj odporúčaní, ako postupovať v opakujúcich sa rodinných situáciách, sú prehľadne zoradené podľa tém s konkrétnymi príkladmi. Kniha má bezmála 200 strán a je rozdelená do štyroch kapitol. Kapitoly dopĺňajú aj krátke poviedky, ktoré nadväzujú na konkrétnu tému.

Dialóg medzi mamou a dcérou, pričom dcéra je takisto dvojnásobná mama, doplnený o užitočné rady a odporúčania z praxe bez zbytočnej terminológie. Takú knihu budete konečne môcť držať v rukách.

Aké témy v knihe nájdete?

  • Čo robiť, keď má dieťa vzdor?
  • Kedy je vhodné dať dieťa do škôlky?
  • Ako vyriešiť vzťahy so súrodencom?
  • Ako prebieha adaptačný proces v škôlke?
  • V čom je lepšie pozitívne rodičovstvo?
  • Ako sa vyrovnať s tým, že som mama?
  • Štátna alebo súkromná škôlka? Prečo?
  • Kedy treba vyhľadať logopéda?
  • Je dieťa zrelé na školu?
Moja mama povedala a mala pravdu
Návrh obálky: Veronika Bošková

Názor odborníka

“Táto kniha poslúži každému rodičovi, ktorý si nevie dať rady s bežnými otázkami ohľadom výchovy a vývoja svojho dieťaťa. Deti predškolského veku prežívajú náročné obdobie, rovnako ako ich rodičia. Kniha dáva konkrétne odpovede na zložité aj bežné otázky v zrozumiteľnej podobe bez komplikovaných odborných výrazov tak, aby sa zorientoval aj laik. Ako dlhoročný odborník v pediatrii sa s radami v tejto knihe stotožňujem a mnohé z nich aj v praxi odporúčam,” hovorí pediatrička MUDr. Jela Solárová.

 Knihu v štádiu prvého rukopisu čítala aj detská psychologička, ktorá k niektorým témam poskytla odbornú konzultáciu. V knihe sa nachádza jej kompletná recenzia s posudkom.

Prečo práve kniha s mamou?

Matka a dieťa sú dve bytosti a vlastne jedna spoločná. Spája ich puto, malá šnúrka od začiatku až po koniec. Ani smrť ju nepretrhne, ani narodenie ďalších súrodencov, potomkov, generácií. Také je puto silné a pevné. Od začiatku až po koniec. Šnúrka, čo spája dva svety tam vnútri krásnych 9 lún. A tam vonku ich puto drží ďalej, hoci by sa mohlo zdať, že sa už rozdelili. Šnúrka sa iba natiahne, je pružná a často mení tvar, hustotu, aj dĺžku. Nikdy sa však neunaví, drží ako o život, aj keby do nej fúkal tajfún, aj keby prešla hlbokou tmou.

Tá šnúrka je totiž nekonečná láska, ktorá nevyhasne, nikam neodíde a nikdy sa nestratí. Je tam. Od začiatku po koniec a ešte ďalej.

Kniha je výsledkom nespočetného množstva rozhovorov, telefonátov a e-mailov medzi dcérou a mamou. Poskytuje odpovede o výchove z pohľadu skúsenej pedagogičky, 4-násobnej babky a mamy. A hoci je už na dôchodku, stále vypomáha v súkromnej škôlke a doučuje lopédiu. Taká je to svetová mama, vďaka ktorej kniha vznikla.

Aj niečo navyše

Súčasťou crowdfoundingovej kampane je aj špeciálna limitovaná edícia zdravých sójových sviečok od Mystery Candles, ktoré dopĺňajú zážitok z čítania. Jemná vôňa Ylang Ylang a Vanilka je navrhnutá opäť s konkrétnym úmyslom. Mama túto vôňu miluje. Na obale sviečok vyniká ilustrácia od Nataši Apfelovej, ktorá symbolizuje pevné puto medzi matkou a dieťaťom. Nataša navrhla túto ústrednú kresbu presne podľa predstáv, ako aj obálku. Graficky ju upravila Veronika Bošková.

Ak chcete mať užitočné rady pokope v jednej publikácii aj vy, prípadne vaši známi, stačí, aby ste jej tlač podporili na www.adelajasenovcova.sk.

Ďakujeme.

Pripravila: Adela Jasenovcová

Moja mama povedala a mala pravdu

Mohlo by vás zaujímať