fbpx
Osobná značka v profesijnom živote

Veronika Bošková: Osobná značka v profesijnom živote

Máte pocit, že vás ostatní prehliadajú? Možno vám chýba osobná značka v profesijnom živote. Je úplne jedno, či ste zamestnaný, freelancer na voľnej nohe, konzultujete alebo podnikáte. Self branding alebo osobná značka je niečo, čo nás odlišuje od ostatných. Máme ju všetci, aj keď si to možno neuvedomujeme. A všetci by sme si tú svoju mali budovať. Postupne a cielene.

Značky sú všade okolo nás. Sprevádzajú nás pri všetkých činnostiach, či ide o nákup potravín alebo o fitnescentrum, do ktorého sa chodíme odreagovať. Kupujeme si obľúbený typ šunky, chodíme do overeného kaderníctva, v bare si rovno pýtame Jacka alebo Johnnyho, nie „prineste mi akúkoľvek whisky“.

Veľmi podobne je to aj s ľuďmi. Nemusíme ani poznať ich meno, no máme ich niekde v mozgu uložených. Tučná suseda, ktorá má nervózneho čierneho psa a chodí ho venčiť každý deň o piatej ráno. Postarší vodič medzimestského autobusu, ktorý smrdí po cigaretách, má žlté zuby a fľakaté ruky. Ambiciózna kolegyňa, ktorá má viac drzosti ako rozumu a preto ju povýšili namiesto vás.

Každý má svoju osobnú značku

Je ako veľký sklenený pohár, v ktorom sú naukladané malé kúsočky vašej osobnosti. Tie kúsky sú rôzne veľké a každý vyzerá inak – reprezentujú to, ako vyzeráte, ako sa obliekate, ako chodíte, ako myslíte, aké máte nadanie, ako falošne spievate. Veci, ktoré vás nejakým spôsobom charakterizujú. Takýto pohár je uložený v podvedomí inej osoby, ktorá sa s vami stretáva. V desiatich rôznych mysliach existuje desať rôznych pohárov s vaším menom. Zatiaľ čo pre jedného ste uznávaným odborníkom na rozvodové právo, s očarujúcim úsmevom a drahými oblekmi, pre druhého môžete byť arogantným držgrošom, ktorý popíja najdrahší rum a zakaždým sa sťažuje na jedlo, ktoré mu prinesú. Záleží od perspektívy.

Chcete, aby vás povýšili namiesto tej drzej kolegyne? Možno vaša pracovná Osobná značka hlása, že ste spokojný, tam kde ste a netúžite po povýšení. Zmeňte to. Dajte najavo, že máte tendenciu rásť a že máte čo ponúknuť. Neseďte zakríknuto na poradách, ale vecne argumentujte, pripomienkujte a ukážte, že ste dôležitý pre kolektív aj pre firmu. Rozprávajte sa s kolegami aj s nadriadenými, aby mali šancu vás lepšie spoznať. Aby mali šancu pridávať nové kúsky do svojich pohárov s vaším menom.

Pracujete na voľnej nohe alebo chcete rozbehnúť vlastný biznis?

Výborne! Prestaňte fňukať, že ostatní poznajú tých správnych ľudí a začnite sa zoznamovať. Choďte na networkingové stretnutia a spoznávajte nových ľudí. Robte na projektoch, ktoré ukazujú vaše silné stránky, pokojne aj po nociach a zadarmo. Budete mať referencie a cez odporúčania môžete získať ďalších nových klientov.

Radi píšete? Založte si blog alebo ponúknite svoje články online magazínom (ako napríklad 40+). Ukážte ostatným, čomu rozumiete a v čom ste výnimočný. Bude to chvíľu trvať, ale každým krokom sa dostanete bližšie k tomu, čo chcete dosiahnuť.

Budujte si svoju osobnú značku. Je to to jediné, čo vám vždy ostane. Vašu osobnosť vám nik nevezme.

Veronika Bošková

Foto: Gabriela Teplická

Ak vás téma zaujala, tu je link na seminár, ktorý bude Veronika viesť. Vstupné je symbolické: 10€ : https://www.facebook.com/events/826760111007010/

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať