Máte reflux? Návrat obsahu žalúdka do pažeráka až do úst je nepríjemný a zdraviu škodlivý. Čo s tým?

Máte refluxMáte reflux?

Nie sme prežúvavce, aby sme potravu spracovávali v ústach opakovane, na dvakrát. Máte reflux? Teda návrat obsahu žalúdka do pažeráka až do úst? Je nepríjemný, negustiózny, ale najmä zdraviu škodlivý.

Spätný tok v tejto časti tráviacej trubice hlavný inžinier naprojektoval najmä ako obranný mechanizmus. Ak telo rozozná nebezpečenstvo v našej strave, alebo potrebuje odľahčiť tráviaci systém, dôjde k vyprázdneniu „proti prúdu“.

Reflux sú podobné, dlhodobé, na množstvo omnoho menšie epizódy spätného toku. 

Pažerák oddeľuje od žalúdka ventil – volá sa DEZ, dolný ezofageálny zvierač. Jeho úlohou je brániť spätnému toku pri práci žalúdka. DEZ si robí pri svojej práci kratučké prestávky na oddýchnutie, je to úplne normálne a bežné aj u zdravých ľudí. Pri takýchto pauzách – spontánnych relaxáciách, nedochádza k žiadnemu poškodeniu. V dolnom pažeráku sú na to zvyknutí a ojedinelé „zaplavenie“ sú pripravení zvládať viacerými ochrannými mechanizmami.

U pacientov s refluxom je situácia iná.

Pri poľavení ventilu je spätný tok kyslej tráveniny častejší a masívnejší. Naša obrana nestačí. Vzniká dráždenie a zápal. Pociťujeme to ako nepríjemný pocit, tlak, pálenie, bolesť. Pri takýchto typických príznakoch reflux ľahko rozoznáme. Niekedy sa však prejavuje zákernejšie, menej typicky: napr. bolesťou hrdla, zachrípnutím, zápalom hrdla, zápalom stredného ucha, dlhodobým kašľom…

Príčin a mechanizmov, prečo k nemu dochádza, je mnoho, no u relatívne zdravých ľudí je najčastejším dôvodom PRETLAKOVANIE horného tráviaceho traktu.

Plyn v tráviacej trubici netvoríme my.

PLYN tvoria mikroorganizmy. V hrubom čreve, kde sa živia hlavne nami nevyužitou vlákninou, je ich najviac a plyn sa vyprázdňuje prirodzenou cestou, väčšinou spoločensky akceptovateľne…

V hornej časti tráviaceho traktu by sa za normálnych okolností plyn mal tvoriť len veľmi skromne. Nahromadený plyn prehĺtaný pri jedle alebo bublinkových nápojoch sa zvykne vyprázdniť krátko po jedle, u dojčencov veľmi roztomilo, eruktáciami – grganím. Zvýšená tvorba plynu v tejto časti je však chorobná a je obrazom neporiadku, premnoženia mikroorganizmov. Táto časť tráviacej trubice je bežne pre mikroorganizmy nehostinná. Potravu v tejto časti máme tráviť predovšetkým my rozložením tráviacimi šťavami a následným vstrebávaním.

Pri akejkoľvek poruche trávenia, oslabení prirodzených očisťovacích a obranných mechanizmov, napr. pri nedostatku žalúdočnej kyseliny, žlče, tráviacich enzýmov, vytvára nadbytok nestrávenej potravy ponuku pre mikroorganizmy. A tie sa za potravou veľmi radi sťahujú aj do miest, kde prirodzene nemajú čo robiť.

Pri trávení našej potravy mikroorganizmami vzniká plyn. Ten vedie k PRETLAKOVANIU a pretlakovanie vedie k refluxu.

Čo som chcela týmto povedať?

Buďte citliví na príznaky refluxu – typické aj menej typické.

Ak na reflux trpíte, zamyslite sa nad poriadkom v hornej časti tráviacej trubice. Veľmi častou príčinou je porucha mikrobiómu v tejto oblasti.

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

LFUK Bratislava, atestácia v odbore vnútorné lekárstvo

Pracovisko: Ambulancia vnútorného lekárstva DVD MED s. r. o., Partizánske

doktorkaonline.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať