fbpx

Manžel vyhorel – začali sme chovať včely. My, Asbóthovci, vyrábame etický med. Elixír na imunitu je top produkt.


Ja, Alexandra, a manžel Alexander sme včelári od roku 2015.

Manžel „privoňal“ k včelárstvu ešte v detstve po boku svojho otca, vtedy pozoroval jednotlivé pracovné procesy a ako sa pracuje s včelami. Jeho nadšenie sa však ukončilo jednou nešťastnou tragédiou spôsobenou požiarom, a vďaka tomu sa od včelárstva vzdialil. Manžel ukončil univerzitu v IT odvetví, ale celodenná práca pri počítači, ktorá pokračovala doma po večeroch i víkendoch, ho priviedla k vyhoreniu.

Ja som tiež študovala na univerzite ekonómiu.

Mali sme iba 33 rokov, keď nám prišla do cesty nová príležitosť…

… zaoberať sa včelami a oficiálne sme sa stali SHR-mi, čiže samostatne hospodáriacimi roľníkmi. Prihlásili sme sa na akreditovaný včelársky kurz v Nitre, čo, pravdupovediac, pre manžela bola detská hra, no pre mňa ani nie, veď som dovtedy včielky nevnímala inak, než iba z diaľky na stromoch a kvetoch. Nakoniec sme sa obaja vo včelárstve našli.

Prispievame celým svojím srdcom a dušou k rozvoju včelárstva. Snažíme sa vykonávať svoje remeslo s láskou napriek tomu, že toto povolanie vyžaduje nesmierne množstvo fyzickej práce, ale aj času a energie. Občas je to veľmi unavujúce, dokonca pracujeme aj cez víkendy.

Máme v chove 300 včelích rodín na štyroch miestach v obci Moča a v Komárne, kde v blízkosti tečú rieky Váh a Dunaj.

Úle sú umiestnené v prírodnom prostredí okolo sadu s ovocnými stromami, sú tu lesy a krasové pohorie. A v čom sme iní ako ostatní? V tom, že sme sa inšpirovali nielen tradičným chovom, ale do včelárstva sme priniesli aj moderné prvky. Sme originálni v tom, že nekŕmime naše včeličky cukrovou vodou (na rozdiel od iných). Podľa nášho názoru táto metóda je už troška zastaraná a kryštálový cukor spôsobuje oslabenie imunitného systému včiel, rovnako ako u človeka. Tým pádom získavame oveľa menej vytočeného medu.

Ale med, ktorý vytočíme, je oveľa zdravší, hodnotnejší a samotné včelie rodiny sú tiež zdravšie. Cukrový sirup slúži na stimuláciu včiel, aby ešte silnejšie a agresívnejšie nosili nektár do úľov. Ale my, Asbóthovci, vyrábame etický med.

Nie je jedno, či toto povolanie robíme ako koníček alebo ako hlavnú prácu – z výnosov investujeme do strojov, inovujeme, platíme odvody atď.

Nemôžeme si dovoliť predať tento božský zlatý tekutý dar za pár eur, ako to, žiaľ, robia starí včelári popri dôchodku a tlačia ceny dole, presne ako aj obchodné reťazce. Vďaka tomu funguje stále menej včelárov a mladých farmárov, lebo sa to už neoplatí, navyše, je to povolanie fyzicky náročné, veľa práce a často aj cez víkendy. Bez podpory by sa ani nám nepodarilo dosiahnuť to všetko, čo už máme za sebou. My, včelári a mladí farmári, by sme mali byť súdržní a navzájom sa podporovať. Veď svet potrebuje včeličky, lebo bez nich by sme nemali dlhý život a postupne ani potraviny.

Kvalitný med priamo od včelára - My, Asbóthovci, vyrábame etický med. Elixír na imunitu je top produkt.

Práve preto chodievame aj na prednášky do škôl a škôlok, kde inšpirujeme deti pre toto povolanie a snažíme sa im ukázať život včiel. Vždy nás radi vítajú a vždy sa nám poďakujú za naše zaujímavé predstavenia.

Pestrú ponuku našej produkcie máme na webovej stránke…

Nájdete tam čisté medy, ochutené medy bez prísad, bez aróm, bez farbív (čučoriedkový, malinový, jahodový, škoricový, zázvorový, pistácia v mede), medovinu, kozmetiku (balzam na pery, mydlo, pleťové krémy s jedom a materskou kašičkou), propolis, a rôzne sviečky. Naším top produktom je elixír na imunitu, ktorý naši klienti priam zbožňujú. Vďaka nemu si posilňujú svoj organizmus, hlavne počas epidémií a aj v zimných mesiacoch.

Ponúkame aj originálnu 50 %-nú medovú pálenku, čo je zriedkavé a raritou na slovenskom trhu. 

Mysleli sme aj na náročnejších zákazníkov, tým ponúkame originálne 24-karátové zlato v agátovom mede, chilli v mede, medový plást v mede a originálny vanilkový bourbon struk z Madagaskaru v mede.

Kvalitný med priamo od včelára -produkty

Všetkých by sme radi upozornili, že podporiť a kupovať originálny med od lokálneho včelára ja najlepšia a najmúdrejšia vec. Ale každý si rozhodne sám, čo, kde a koľko kupuje. V reťazcoch ponúkaný… ehm… „med“… by sme nikomu neodporúčali, ale to je iba rada.

Radi by sme poradili všetkým, aby mysleli na med a medové výrobky po celý rok, a nielen v zimných mesiacoch.

Každodenné sladenie kávy, čaju, zákuskov, na raňajky alebo do limonády, med na pečenie. Alebo ako fantastický darček pre blízkych i pre známych určite poteší. Ponúkame úžasné balíčky menšie i väčšie, pre firmy, pre obchodných partnerov i pre zamestnancov. Na Vianoce, mini medíky na svadbu, na rôzne podujatia. Všetky sú zdravé i užitočné.

Nezabudnime, že kvety vädnú, z bonboniéry priberáme a ponožiek už asi máme doma dosť. 

Darujte zdravie a hlavne s láskou.

Alexandra Asbóth – Asboth bee farm

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať