Kĺby kolagén a správne doplnky stravy
MUDr. Tomáš Jakubík

Pohyb a doplnky k strave pre zdravé kĺby

Kĺby – kolagén a správne doplnky stravy. / Ako si chrániť kolená, kĺby a chrbát pri športe? 

MUDr. Tomáš Jakubík je členom tímu Clinica Orthopedica, ktorá sa úzko špecializuje na všetky ochorenia pohybového aparátu dospelých pacientov a tvorbu komplexných podmienok na rýchlu a nadštandardnú diagnostiku, liečbu a zdravotnú starostlivosť. Položili sme mu niekoľko otázok.

Toto je výber z podcastu. Na konci článku nájdete aj zvukovú stopu rozhovoru, ak vám doteraz unikol.

Existujú rôzne doplnky stravy na kĺby na báze kolagénu. Niektoré sa podávajú aj koňom a sú odporúčané aj ľuďom. Stretli ste sa s tým? Ako sa na to pozeráte ako odborník?

Doplnky k strave vlastne substituujú niektoré stavebné zložky chrupavky alebo väzivového aparátu. Kolagén sa v určitej miere nachádza v každom z tkanív, teda aj v chrupavke, ale prevažné množstvo ho je vo väzivovom tkanive. Do chrupavky sa substitučne dodávajú aj rôzne chondroitíny, ktoré pomáhajú tvoriť tkanivo chrupavky, preto je substitúcia niekedy vhodnejšia použitím práve chondroitínov. Doplnky stravy pre zvieratá sú založené na inej báze, pretože ide o iný metabolizmus než ľudský, aj dávky bývajú väčšie, čo však neznamená, že sú pre ľudské telo lepšie.

S väčšou dávkou ich aj omnoho viac vykakáme, pričom otázne je, koľko z toho sa dostane na miesto určenia. Základný rozdiel medzi liekom a doplnkom k strave je vstrebateľnosť. My, lekári, preto spochybňujeme tieto preparáty, ktoré sú určené zveri, pretože najdôležitejším kritériom je práve vstrebateľnosť – schopnosť koľko z toho liečiva, ktoré skonzumujeme, sa skutočne dostane do krvi a potom na miesto určenia a koľko náš organizmus minie.

Existujú mnohé štúdie o vstrebateľnosti, liek môžete nazvať liekom vtedy, keď viete garantovať určité množstvo vstrebateľnosti. Doplnky k strave to garantovať nevedia, práve preto sú len doplnkami a nie liekmi. Pri výbere teda musíme vychádzať buď z doplnkových štúdií, alebo zo skúseností. Ale stále nevidím logiku v tom, použiť doplnok, ktorý je určený pre zver.

Pri doplnkoch stravy určených ľuďom existujú aj štúdie, ktoré indikujú, čo môžeme od niektorých doplnkov stravy očakávať, pričom pre doplnky pre zver sa takéto štúdie nerobia, nie sú pre nás, ľudí, určené. Neublížia nám, ale organizmus ich vo veľkej miere vykaká.

Prečo ľudia po 40-ke trpia bolesťami pri behu?

Beh je relatívne ľahko prístupný šport a „stretávame sa“  s ním často aj na našej klinike. Treba si totiž uvedomiť, že beh nie je iba o tom behaní, ale najmä o správnej technike behu. Taktiež je dôležitá svalová zdatnosť, a to kvôli tomu, aby pohybový aparát pri behu nebol zaťažovaný len zo strany kĺbu, ale sval by práve mal odľahčiť kĺb. Najväčším problémom je ale povrch, po ktorom beháme – čím tvrdší, tým väčšia záťaž.

Toto by ľudia po 40-ke mali zohľadňovať najviac. Aj beh po lese znamená záťaž, ak beháme po trase, po ktorej už behalo veľa ľudí a takýto povrch je teda tiež už tvrdý. Často sa potom stretávame s bolesťami palcov na nohách, kde veľmi často prichádzajú artrózy, chrupaviek pod jabĺčkami v kolenách, bolesťami v oblasti chrbtice pri nesprávnom držaní tela pri behu. Ďalším dôležitým prvkom je kvalitná bežecká obuv. Čo však odporúčam, je dôsledná príprava s trénerom (ideálne).

Ako podporiť telo, ak sa už človek rozhodne behať?

Ako som spomínal, prvoradá by mala byť príprava na beh. Potrebujeme nielen kvalitnú obuv, ale predovšetkým trpezlivosť, aby sme sa naučili behať správne a taktiež, aby sme mali svalovú prípravu a vybudovaný svalový aparát, teda, aby aj chrbtový, sedací, stehenný a lýtkový sval boli dostatočne pripravené na zvládanie nárazov a pomáhali ich tlmiť, aby netrpel kĺb. Naozaj odporúčam prípravu s trénerom, aby bola zabezpečená jej kvalita a odbornosť.

Aké varianty športu sú pre ľudí v strednom veku lepšie ako beh?

Ja osobne nebehám, po celý život robím karate a som v tomto smere trochu neobjektívny, lebo si myslím, že lepší šport nie je. (smiech)

Dnes pomaly naberajúci na popularite je nordic walking (severská chôdza), ktorý nie je obdobou behu, je z pohľadu nás, ortopédov, omnoho lepší a to až do tej miery, že ho odporúčame ako vhodný šport, najmä pre seniorov.

Seniori sa stále potrebujú čo najviac hýbať a potrebujú, aby svalový aparát spevnel, ale aj kosti, pretože aj kosť potrebuje byť nejakým spôsobom dráždená, aby spevnela – hlavne u pacientov vo vyššom veku, kde hrozí osteoporóza. Čiže severská chôdza má z nášho pohľadu liečebné účinky.

Mňa osobne veľmi teší, že napríklad v Tatrách stretávam s palicami v rukách pri chôdzi ľudí rôznych vekových kategórií, teda aj mladých. Používanie palíc je veľmi dôležité na odľahčovanie chôdze, najmä dole kopcom.

Čo ľudia v strednom veku a koxartróza?

Už pri prvých príznakoch koxartrózy, ktoré nie sú ešte sprevádzané bolesťou a dajú sa indikovať pomocou RTG alebo iných diagnostických prístrojov, odporúčam prestať behať. Koxartróza 1. štádia je, záleží v akom je veku, štandardný nález – už okolo päťdesiatky. Ako pomoc odporúčam posilňovať a spevňovať chrbát, brucho, sedacie svalstvo a stehenné svaly – týmto jednak spevníme svaly, ale aj znížime prípadnú nadváhu. Ďalej doplnky k strave na výživu chrupavky – viac chondroitínové než kolagénové.

A nemenej dôležitá je mäkšia obuv, vyhýbanie sa nejakým dopadom, skokom, behu. Hľadať si skôr iný šport – napr. bicyklovanie, kolieskové korčuľovanie, plávanie, nordic walking.

Čo všetko Clinica Orthopedica robí?

Relatívne častí sú u nás pacienti – bežci, ktorí majú problémy s kolenami a poškodeniami, ktoré v kolenách vznikajú – meniskus, ktorého úloha je v kolene veľmi dôležitá a my sa snažíme o jeho čo najlepšiu rekonštrukciu, prípadne ho nahrádzame synteticky. Ďalej ošetrenia chrupavky – pomerne časté sú úrazové stavy, kde vieme nahrádzať chrupavku buď úlomkom vlastnej, prípade syntetickou chrupavkou.

V prípade dlhodobého poškodenia chrupavky – tzv. vydratia, pristupujeme k náhrade umelým kĺbom, prípadne jeho časťou, čo je ďaleko šetrnejšie a aj rekonvalescencia je omnoho jednoduchšia a kratšia. Ďalej robíme aj implantácie bedrových kĺbov, a to veľmi šetrnou metódou. Ramenné kĺby sú často poškodené najmä u športovcov – realizujeme ľahšie a aj náročnejšie operácie (výmeny kĺbov). Vo veľkej miere robíme aj operácie chrbtice – vyskočené platničky, posunuté stavce. Haluxy a rekonštrukcie chodidiel, korekcie končatín – zakrivenie, dĺžka končatín a pod.

Naše portfólio služieb je skutočne veľmi široké. (www.ortoped.sk).

Celý rozhovor nájdete tu:

Rozhovor je dostupný aj na všetkých podcastových platformách.

Podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom nájdete aj na nasledovných platformách:

SPOTIFY

APPLEPODCAST

GOOGLEPODCAST

OVERCAST

RADIO PUBLIC

ANCHOR FM

PODBEAN

Páčia sa vám naše podcasty?

Zdieľajte ich s vašimi priateľmi a prípadne pošlite tip na tému a hosťa!

Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať