Ako Nordic Walking pomáha bežnému človeku

Prečo si do života zaradiť Nordic Walking

Andrea Lumtzer bude našou lektorkou Nordic Walking na septembrovom Reštarte Tela a Mysle. Mnohé dámy sa prihlásili aj práve kvôli tomu, že sa chcú s touto metódou zoznámiť a porozmýšľať, ako ju zaradiť do života.

S Andreou som sa rozprávala, prečo a kedy k Nordic Walkingu prišla, a aj o tom, čo je na ňom dôležité.

Andrea, kedy si sa začala venovať severskej chôdzi a prečo?

Som nadšencom Nordic Walking. Hľadala som vhodnú aktivitu v prírode a našla som ju v Rakúskych Alpách pred 10 rokmi, kde som žila. Aktívne sa mu venujem 5 rokov. Severská chôdza je liek pre moje telo aj dušu.

Ako Nordic Walking pomáha bežnému človeku?

Nordic Walking je športová aktivita, ktorá má rehabilitačný potenciál. Je to ideálny šport pre každého, kto sa chce hýbať na čerstvom vzduchu, bez ohľadu na vek a telesnú kondíciu. Pravidelným tréningom NW získavame zdravotné benefity.

Oplatí sa zaradiť ho ako spestrenie aj pre športovcov? Prečo?

Pri  správnej technike Nordic Walking zapájame 90% svalov. Aj aktívni športovci využívajú NW ako kondičnú alebo koordinačnú prípravu. Je to aj forma kompenzačného cvičenia pri jednosmernom zaťažovaní.

Kde najčastejšie robia ľudia na začiatku chybu?

V nesprávnom držaní tela a zapichovaní paličiek pred telom. Vtedy dochádza k zaťažovaniu trapézových, krčných svalov  a svalov ramena.

Je dôležité, aké palice si človek zvolí? Či to je jedno?

Je veľmi dôležite, aké paličky si zvolíme. Nordic Walking palice majú špeciálnu rukavičku, ktorá nám umožní dodržiavať správnu  Nordic Walking techniku.

Dá sa za úvodný tréning Nordic Walkingu, aký budeme mať počas nášho víkendového reštartu, zvládnuť a pochopiť základy?

Základy určite áno. Ukážeme si právnu techniku, vďaka ktorej si zlepšíme držanie tela a pri chôdzi budeme zapájať svalstvo rovnomerne. Posilníme vnútorné svaly okolo chrbtice. V technike sa dá dobre zorientovať  po niekoľkých ďalších lekciách.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Máme ešte 4 miesta voľné.. pridajte sa…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

 

Mohlo by vás zaujímať