Kedy sa oplatí začať podnikať

Starí na podnikanie? Neverte tomu.

Začať sa dá kedykoľvek a dobrú radu môžete dostať aj zadarmo

Začať podnikať sa oplatí v každom veku. Aj vás už omrzelo stále pracovať pre niekoho iného a máte pocit, že by ste to vedeli lepšie ? Ak máte nápad, ktorému veríte, smelo do toho.

Každý potrebuje zopár dobrých rád ako začať. V tomto vám pomôže národná agentúra na podporu malých a stredných podnikateľov Slovak Business Agency, ktorá prostredníctvom ôsmich Národných podnikateľských centier po celom Slovensku ponúka bezplatné služby, na ktoré sa pri začiatkoch vášho podnikania môžete spoľahnúť.

Nápad + odborné rady a služby = základy úspechu

Ak ste úplne na začiatku, keď máte iba nápad, ale neviete tak úplne čo s ním, zájdite do niektorého z Národných podnikateľských centier (NPC). Po celom Slovensku je ich osem, v každom krajskom meste jedno. Tam dostanete konkrétne rady, ako vaše podnikanie rozbehnúť.  Stať sa klientom NPC je jednoduché a zadarmo a budete môcť využívať bezplatné služby, ktoré dajú vášmu podnikaniu reálne kontúry.

Vyberiete si z množstva seminárov a workshopov (v súčasnosti prebiehajú online, takže ich môžete sledovať zo svojej obývačky), môžete sa stať členom Akcelerátora, alebo získať miesto v Co-workingu. V Letnej škole, či v Kurze podnikateľských zručností sa naučíte všetko, čo budúci podnikateľ potrebuje vedieť. A môžete požiadať o odborné rady lektora či mentora, ktorí vám poradia s konkrétnym problémom a pomôžu tak naštartovať váš biznis.

„Založiť si vlastnú firmu, hoci aj po štyridsiatke je určite dobrý nápad“, myslí si Martina Pirošková, vedúca oddelenia na podporu podnikania. „Stabilné zázemie, predpoklad vytvorenej finančnej rezervy, a predovšetkým neoceniteľné pracovné skúsenosti sú dobrou kombináciou pre začatie niečoho vlastného. Potvrdzujú to aj naše štatistiky, každý piaty klient, ktorý využil služby pre budúcich podnikateľov v roku 2019 mal viac ako štyridsať rokov. Mali sme napríklad aj klienta, ktorý si v 45-ke založil upratovaciu firmu, a to dokonca počas pandémie.“

Kedy sa oplatí začať podnikať

A ak máte napríklad nápad na zlepšenie, ktoré je viac kreatívne, potrebujete vyrobiť návrh alebo prototyp, ale nemáte ako, tvorivá dielňa Creative Point v troch mestách na Slovensku vám pomôže vyrobiť ho a odskúšať. Alebo sa v nej môžete naučiť vyrábať ozdoby, šperky, či zaujímavé hračky len tak.

Mám firmu, ale čo ďalej?

Ak už vlastnú firmu máte, možno sa vám občas tiež zíde dobrá rada, či pomoc. NPC ponúka semináre a workshopy na konkrétne témy pre podnikateľov. Či už ide o podporu marketingu vašej firmy, presadenie sa na novom trhu, dobré tipy alebo aj poradenstvo pri získavaní grantov z programov EÚ. Všetky reagujú na aktuálne podnikateľské témy a vedú ich skúsení lektori.

Obľúbené je poradenstvo vo forme mentoringu šité na mieru. Spolu s prideleným odborníkom môžete vyriešiť čiastkový problém, počas dlhšej spolupráce sa môžete dopracovať dokonca k strategickým zmenám vo vašom biznise. Záleží len na vás, čo si z ponuky vyberiete. A samozrejme aj toto je bezplatné.

„Nie je vôbec výnimočné, že naše služby využívajú aj podnikatelia, ktorí začali s vlastným biznisom až po 50-ke. Máme tu vinárov, cestovné kancelárie, šikovnú krajčírku, ľudí, ktorí sa venujú marketingu. Príkladov by bolo veľa. Vždy záleží len na osobnej motivácii a odvahe skúsiť to. A u nás vám s tým môžeme pomôcť,“ potvrdzuje Ivica Forrová, vedúca oddelenia podpory rastu malých a stredných podnikateľov.

Inkubátor pomáha firmám prežiť ťažšie úvodné roky

To, že podpora NPC môže byť komplexná, a nijakým spôsobom nevylučuje ani podnikateľov po 40-tke, svedčia aj príbehy viacerých firiem, ktoré prvé roky na trhu strávili v Inkubátore NPC. Ten ponúka zázemie, balík služieb a komunitu rovnako zmýšľajúcich ľudí, pomáha životaschopným projektom udržať sa a napredovať. Aj Peter Filo rozbiehal svoj projekt TALENTWAY.NET v Inkubátore NPC, a vzhľadom na to, že si pamätá divoké podnikateľské začiatky v 90-tych rokoch, môže dobre porovnávať.

„Zažil som to obdobie ako začínajúci podnikateľ a dodnes na to spomínam s úsmevom. Keď sme totiž čokoľvek potrebovali, museli sme si to vyexperimentovať sami na sebe – žiaden mentor či konzultant, žiadne workshopy, žiadna forma štátnej pomoci. Skúsenosť, to bolo vzdelávanie sa na vlastných chybách,“ hovorí Peter Filo.

„Som nadšený, že už aj u nás je možnosť čerpať štátnu pomoc ako priamu podporu začínajúcich podnikateľov. Zažil som inkubátor INiTS vo Viedni a dlhé roky som im ticho závidel, čo všetko je možné, keď sa spojí štátny a verejný sektor na podporu súkromného podnikania.“

Vyberie si každý

Ak sa ocitnete vo fáze, keď budete chcieť so svojím podnikaním expandovať, aj v tomto vám NPC môže pomôcť. Agentúra poskytuje podnikateľom podporu pri expanzii na zahraničné trhy. Môžete požiadať o podporu pri účasti na zahraničných konferenciách, veľtrhoch, či stážach. Alebo vám pomôžu nájsť nových obchodných partnerov v zahraničí cez Enterprise Europe Network.

A ak ste si doteraz hovorili, že to všetko je úžasné a krásne, ale stále mi chýbajú peniaze na nový štart, agentúra ponúka aj mikropôžičkový program. Ak vyhodnotí, že vás nápad stojí za to, môžete získať až 50 tisícovú pôžičku s veľmi dobrými podmienkami.

Všetko zrátané a podčiarknuté, ak ste doteraz len snívali o vlastnej firme, je načase skúsiť to. Dá sa to aj „nanečisto“ a nebudete musieť o pár rokov premýšľať, čo by bolo keby, keď vás nápad možno zrealizuje niekto iný. Vek je predsa len číslo a váš čas je práve teraz.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať