Ako sa zbaviť dlhov a mínusov

Ako sa zbaviť dlhov a mínusov

Za posledné roky sa ľudia na Slovensku čoraz viac zadlžujú. Ako sa zbaviť dlhov a mínusov? Skúsme nájsť odpovede a tiež pravidlá, ktoré by vám mohli pomôcť vyjsť z dlhov a dostať sa do plusu. Raz a navždy.

Aký vysoký je váš dlh?

Možno by ste sa čudovali, ale veľa ľudí to nemá presne spočítané. Majú hypotéku. Potom spotrebný úver. Plus nakúpili tovar na splátky. Niekedy majú povolené prečerpanie, ktoré nestíhajú dopĺňať tak, aby sa dostal ich bežný účet na nulu. Do toho rôzne viazanosti (paušály, ktoré sú naviazané na pokuty). Keď si s nimi sadne ich poradca a položí im otázku, Kam miznú vaše peniaze, môže to trvať určitý čas, kým dlhy vôbec spočítajú.

Ako sa zbaviť dlhov a mínusov?

Prvou zásadou je napísať si všetky dlhy a tiež splátky, ktoré z dlhov vyplývajú.

Najmä, ak ste v situácii, že nezvládzate splácať a musíte premýšľať, odkiaľ peniaze na splátky zabezpečiť. Niekedy to ľudia riešia tak, že si požičajú od rodičov alebo od priateľov. To je ďalšia pasca – nielen pre dlžníka, ale aj pre veriteľov. Hovorí sa, že ak chceš stratiť priateľa, požičaj mu peniaze. Táto stará múdrosť platí už tisícročia. Takéto zadĺženie, ktoré doslova zaklincujete ďalšími dlhmi a ešte k tomu hazardujete s dôverou blízkych, je to najhoršie, čo môžete urobiť!

Ak máte dlhy spočítané, pristúpime k druhému kroku

Poznáte už výšku svojho dlhu. Čo ďalej? Pozrite sa na stranu príjmov. Ide o peniaze, s ktorými môžete počítať. Ľahšie sa to ráta ľuďom, ktorí sú zamestnaní na TPP. Horšie sú na tom podnikatelia a živnostníci. Najmä takí, ktorých príjmy sú sezónne. Ak ste živnostník a vaše príjmy sú vyvážené a viete s čím môžete počítať (napríklad máte objednávky na niekoľko týždňov dopredu), ste v pozícii takmer ako zamestnanec. Znamená to akú takú stabilitu.

Od výšky príjmov teraz odpočítaje dlhy, resp. výšku mesačných splátok, ktoré tvoria sumár toho, čo bolo uvedené vyššie. Máte? Zvyšok peňazí, ktoré vám ostali by ste si mali rozdeliť na dve kôpky. Na jednej ostanú peniaze na bežnú spotrebu a na druhej ostane časť peňazí, ktoré by mali vytvárať vašu rezervu na horšie časy. Vedeli ste, že viac ako 80% Slovákov nemá rezervy na viac ako 3 mesiace života? A to je zle. Vo chvíli, keď príde neočakávaný výdavok, musia si zabezpečiť peniaze, ako inak na dlh. A to je samozrejme nákladné.

Potvrdzuje to aj analýza NBS: Národná banka hovorí o dvojciferných dynamikách, to znamená na úrovni teraz sme na úrovni viac ako jedenásť percent, čo je pomerne vysoké číslo. Je to stále najvyššie číslo v rámci Európskej únie. A v podstate toto prvenstvo nám trvá už šiesty rok.

Ak odpočítate svoje mesačné výdavky na splácanie dlhov  od svojich pravidelných mesačných príjmov a ste v dostatočnom pluse, ešte nie je nič stratené. Môžete si vylepšiť svoje hospodárenie tak, že sa naučíte novým návykom, aby ste zistili, kam miznú vaše peniaze a nemuseli by. A začnete si budovať rezervu a neskôr aj investovať. Dôležité je len začať. Avšak aj v takejto situácii si môžete svoje dlhy zrevidovať, pretože sa dosť často stane, že môžete ušetriť stovky eur ročne. A to, čo ušetríte, môžete odložiť alebo investovať. Najviac peňazí nám mizne v ekonomike všedného dňa (euro tu euro tam), ale aj v rôznych paušáloch (ktoré často ani nevyužívame…).

Problémom tiež bývajú zle nastavené hypotéky. Tu vám môže pomôcť aj skúsený finančný poradca.

Čo robiť, ak sú vaše dlhy privysoké?

Privysoký dlh je taký, ktorý neviete pravidelne splácať. Niektorí ľudia to robia aj tak, že si zoberú ďalší úver. Potom samozrejme nastupuje exekútor, pretože nie je možné a ani únosné žiť na dlh, ktorý neviete pokryť splátkami. A neoplatí sa ani hrať hazardné hry. Aj keby vám niekto povedal, že kliknutím na https://plinko.info/sk/ môžete skúsiť šťastie a vyhrať.  Skôr sa ešte viac dostanete do dlhov. Aby ste sa vyhli exekúcii, je dobré popremýšľať a nastaviť sa na životný plán B.

Zrevidujte čo vlastníte…

Ak bývate v rodinnom dome a nestíhate platiť všetky splátky a váš dlh sa zvyšuje, predbehnite exekútora. Dom sa dá vždy predať a vy sa možno môžete presťahovať do podnájmu alebo si kúpite byt, ktorý nebude tak nákladný. Veľa ľudí sa nechce vzdať svojho štandardu, ale verte mi, že je to lepšie, ako nakoniec prísť o všetko.

Poproste priateľov o odklad splatenia dlhu alebo zmenu výšky splátky

Ak ste si požičali aj od rodiny alebo priateľov a nevládzete im vrátiť peniaze v dohodnutom termíne, radšej im o tom povedzte. Navrhnite im splátky a splátkový kalendár dodržiavajte. Verte, že toto je jediná cesta. Lebo byť ticho a modliť sa, že nakoniec sa to samé vyrieši je zbytočné. Skúšali to už mnohí pred vami a jediné, čo sa stalo, bolo to, že prišli aj o strechu nad hlavou a aj o priateľov. Urobiť v živote chybu nie je hanba. Hanba je držať v omyle seba a v klamstve ľudí, ktorí sú okolo a často ide o vašich blízkych.

Ako sa zbaviť dlhov a mínusov

Na akom aute jazdíte? Máte ho na dlh?

Domémou mnohých Slovákov je najlepšia technika a samozrejme super auto. Je to  vizitka, ktorá má ukázať status, ako sa vám darí. Má ohúriť. No super. Táto vizitka vohnala do finančných problémov tisíce ľudí. Nie je hanba prísť na staršom aute. Hanba je voziť sa na super aute, ktoré máte na lízing a potom oňho prísť. Svoje by o tom vedeli povedať lízingové spoločnosti. Veď stačí si kliknúť google a zistiť, koľko áut je na predaj, lebo majiteľ sa dostal do problémov.

Podobne sú na tom Slováci aj s technikou. Nový televízor pomaly pri každých majstrovstvách sveta v hokeji, nový smartphone, nový… a tu si doplňte, čo chcete. Zbaviť sa dlhov je najľahšie tak, že sa do nich ani nedostanete. Rozmýšľajte pri každom nákupe. Urobte si domácu úlohu a spýtajte sa sami seba. Chcem? Potrebujem?

Martina Valachová

 

 

Mohlo by vás zaujímať