Anna Hogenová: Krutosť dnešnej doby je v spôsobe nálepkovania ľudí. Svet začína nesmierne hlúpnuť.

Anna Hogenová: Krutosť dnešnej doby je v spôsobe nálepkovania ľudí. Svet začína nesmierne hlúpnuť.

Česká filozofka a fenomenologička Anna Hogenová prichádza s teóriu tzv. banalizovania a krutosti dnešnej doby. Ide o spôsob zosmiešňovania a nálepkovania ľudí. Z toho potom vychádza aj množstvo psychických chorôb, ktoré sa prejavujú viac, ako kedykoľvek predtým. Rozhovor s Annou Hogenovou mal viac rovín. V tomto článku si dovoľujeme priniesť prepis jej myšlienok k fenoménu krutosti a nálepkovania.

„Prichádza doba, v ktorej sa objavuje fenomén tzv. banalizovania.“

Čo je to banalizovanie?

Keď chcem niekomu ublížiť tak ho zosmiešnim – zbanalizujem, dehonestujem. Presne toto sa dnes deje veľmi intenzívne. Na tento fenomén upozornila už Hanah Arendtová v minulosti. Sem patrí nálepkovanie a veľa ďalších zjednodušení, ktoré v skutočnosti chcú človeka odrovnať. A aj ho odrovnávajú. Hovoríme tomu, že sa jedna o fenomén modernej krutosti. Tá krutosť nevyzerá ako skutočná krutosť. Nikto tu neprichádza o hlavu, aj keď ľudia z napätia dostávajú rôzne nemoci. Táto krutosť sa rozlieha po tzv.  západnom svete, ako niečo, čo je normálne.

Deje sa to marketingovým spôsobom.

„Pripravujú sa na to postupy a psychológie, napr. behaviorálna psychológia, ktorá skúma len povahu človeka. Tieto postupy sa praktizujú v západnom svete cez médiá a politikov, ktorí väčšinou nemajú vhľady a nadhľady, ale vždy chránia záujmy ľudí za sebou. Svet začína nesmierne hlúpnuť. A je to preto, že to technologické vnímanie, hodnotenie a myslenie sa stalo tým, čo je akoby najdôležitejším, lebo sa dá vyhodnocovať a kontrolovať. Preto sa dnes ľudia nálepkujú a tým sa vlastne odrovnávajú. Sú predmetom manipulácie, aby si to vôbec uvedomovali…“
Človek nie je stroj…

Človek nemôže byť len tzv. neciteľná anestetická bytosť, ako to dnes často je. Nedá sa všetko iba vypočítavať a robiť veci len podľa povelov a toho, ako sa „robiť veci majú“.  Človek nie je stroj. Aj tieto  myšlienky Anny Hogenovej padli v rozhovore, ktorý si za 7 dní pozrelo viac ako 42 000 ľudí.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

Pripravila a moderuje: Martina Valachová

Chcem poďakovať všetkým, ktorí podporujú tvorbu podcastu a obsahu 40plus.sk.

Aj vy sa môžete pridať tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast/tiers

Mohlo by vás zaujímať