Doba imunitná? Aj rakovina je zlyhanie imunity a srdcový infarkt je podmienený zápalom so zapojením imunity…

Doba imunitná? Aj rakovina je zlyhanie imunity a srdcový infarkt je podmienený zápalom so zapojením imunity…

Návštevnosť žien v endokrinologických ambulanciách pomaly, ale isto dosahuje návštevnosť u gynekológa…  Každá desiata, možno aj deviata  čitateľka 40+ je takouto pacientkou…

Znamená to, že postupne, potichu, ale isto vzniká epidémia  ochorení štítnej žľazy. Podobnú sme tu mali pred rokom 1966. Slovensko v tom období patrilo k endemickým oblastiam s výskytom ochorení štítnej žľazy z nedostatku jódu. Veľmi často sa vyskytovala struma – zväčšenie štítnej žľazy , ale i jej hypofunkcia. Teda znížená hladina hormónov.  Dvadsať rokov po uzákonení povinnej jodizácie soli v roku 1966 sa na populácii zistilo nasledovné:

  • zníženie počtu strúm
  • zníženie počtu ostatných chorôb štítnej žľazy
  • vymiznutie kretenizmu / diagnóza charakteristická telesnou a duševnou zaostalosťou spôsobenou nedostatkom hormónov štítnej žľazy
  • zlepšenie  priemeru žiakov na školách!

Dnes, bohužiaľ, podobné merania nikto nerobí…

V tomto kontexte asi neprekvapí, že najväčší rozmach civilizácie v Európe bol po tisícročia v prímorských oblastiach s dostatkom jódu. A prečo po rokoch zlepšenia  opäť štítna žľaza?

Dnešná moderná doba je iná, tzv. imunitná.

Teda  choroby postihujú častejšie mladých ľudí a sú spôsobené  zlou funkciou nášho imunitného systému. P.S. aj rakovina je zlyhanie imunity a srdcový infarkt je podmienený  zápalom  so zapojením imunity…

Štítna žľaza  neostáva nepostihnutá, práve naopak, autoimunitný zápal štítnej žľazy je najčastejším autoimunitným zápalom v tele.  Znamená to, že náš imunitný systém má poruchu a bojuje s vlastným telom. Vytvára imunitnú reakciu, zápal a protilátky proti tkanivu štítnej žľazy a postupne ju ničí.

Lekári sú pri tomto boji v pozícii pozorovateľa.

Na rozdiel od iných autoimunitných chorôb zápal neutlmujeme, tak ako je to napr. pri reume, za použitia liečby kortikoidmi alebo biologickou protizápalovou liečbou. Nie, vyčkávame a kontrolujeme hladinu hormónov. Štítnu žľazu nechávame jej osudu…

Výsledkom býva poškodenie tkaniva, postupne narastajúci nedostatok hormónov produkovaných štítnou žľazou. Tento stav, teda hypofunkciu štítnej žľazy vieme elegantne liečiť dodávaním hormónov v tabletkách.

Ale! Čo s tým zápalom? Naozaj ho necháme len tak bežať a ubližovať nám?

Pre tých, ktorí sa rozhodnú zabojovať o svoju štítnu žľazu mám radu. Medicína dôkazov má dostatok informácií o tom, že pacienti s auto imunitným zápalom štítnej žľazy majú „pokazené“ črevo.  Majú inak zložený mikrobióm ako zdraví ľudia a majú zistiteľné parametre svedčiace pre poruchu črevnej bariéry, napríklad zvýšenú hladinu zonulínu. A zase sme pri čreve…

Takže, ak patríte k takýmto pacientom, a nie ste pasívni trpitelia, zamyslite sa nad črevom a črevnou bariérou…

Malú inšpiráciu nájdete aj starších článkoch, kde sme o nej hovorili…

Držím palce

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

www.doktorkaonline.sk

Mohlo by vás zaujímať