fbpx
Bojíte sa prechodu a neviete ako sa naň pripraviť?

Martina Valachová: Bojíte sa prechodu a neviete ako sa naň pripraviť?

A ty čo si taká nervózna ako žena v prechode? Otázka, ktorú som počula veľakrát v živote. A asi nielen ja. V momente, keď sa prejaví nervozita a nevyrovnanosť, tak často nás, ženy, okolie počastuje práve touto vetičkou. No a čas letí. Roky pribúdajú. A chcete-nechcete, keď sa dožijete 50ky, je to tu!

Začína to znenazdajky a nenápadne…

Možno ste vo fáze, ako ja. Ešte to prechod nie je, ale cítite, že sa blíži. Pomaly, ale isto. Každá to máme inak. Možno začínate priberať. Mne sa tento boj zatiaľ darí zvládať, ale poviem vám, je to niekedy o „držku“. Tiež sa pridružil nepokojný spánok. Ale aj s tým sa mi podarilo vysporiadať. To, čo funguje mne, nemusí fungovať iným, ale podelím sa.

Pohyb za každých okolností a počasia

Hýbem sa aspoň 3-4 krát do týždňa. Väčšinou je to tzv. Indiánsky beh. Pobehnete a potom rýchla chôdza. Takto dookola, 6-9 kilometrov. Podľa toho, koľko mám času a niekedy aj nálady. 3x je minimum. Pod to nejdem. Niekedy idem Nordic Walking, ale nemám dobrú techniku. Nech vyzerá nordic akokoľvek jednoducho – že blázni s tými paličkami – jednoduché to nie je. Ale odporúčam. Sem tam to dávam. Vraj technika sa doladí počtom kilometrov.

Aspoň raz týždenne strečing, joga, pilates, alebo čo vám vyhovuje. Tieto pomalé aktivity sa vôbec nezlučujú s mojou povahou, ale robím to, lebo treba. Jednak kvôli chrbtici. Potom aj kvôli strašiaku, ktorému sa vraví inkontinencia. Toto jednoducho nechcem zažiť. Nechcem si ani len predstaviť nohavičky pokropené močom – prepáčte, že  som tak odporne priama.

K pohybu ešte pridávam aj špeciálnu tvárovú gymnastiku. Mne to zabralo. Nehovorím to len ja, ale aj všetci naokolo. Rozmýšľam, že si spravím kurz, lebo všade kam prídem sa ma pýtajú na tie grimasy.

Strava a čo s chuťami na sladké

Odmalička milujem sladké. Bože taký veterník, ach jaj. V poslednej dobe som kvôli mojej anémii vylúčila pečivo (zhreším tu i tam…ale držím sa) a tiež mlieko. Mám lepší pocit a zároveň sa mi prestala točiť  hlava. Uvidím, čo povedia testy, ale mám pocit, že železo sa mi lepšie vstrebáva. Vďaka vylúčeniu múky a mlieka zišla trochu dolu aj váha. 

Akože hovoriť o váhe a chudnutí v mojom prípade je veľmi drzé, pretože som síce nespokojná, ale pravda je, že váhu mám ako na gympli – plus mínus tri kilá. To je dosť heroický výkon, keď máte cez 50 a ľudia samozrejme nemajú radi, keď fňukáte, že by ste chceli zhodiť ešte tri kilá, aj keď nosíte „vo vašom veku“ oblečenie 36/38. Nuž. Každému sedí dačo iné. Ja som nervózna AKO ŽENA V PRECHODE, keď mám nadváhu a preto sa teda snažím ju nemať.

Neviete spávať? Ani ja som nevedela

Už pár rokov, približne od 45ky som mala problém so spánkom. Zistila som, že dva deci červeného večer mi robia dobre. Ale. Stalo sa, že ma to síce ukolísalo, ale v noci o tretej ma niečo prebudilo a potom som pozerala do plafónu. Alebo schytila notebook a išla robiť. Dať si ďalšie červené mi ani len nenapadlo. Veď to už by som bola alkoholik. Pred pár mesiacmi, aj vďaka nášmu magazínu som stretla Jozefa Španku a odporučil mi peľové zrno. Viete čo? Ja takýmto veciam veľmi neverím. Poviem ako je.

Zdá sa mi, že z vás vytiahnu peniaze s neistým výsledkom. A hneď sa aj pýtam, či sa z toho nepriberá. To je prvá otázka. Jozef sľúbil, že nepriberá a vymenoval pozitíva. No tak som to vyskúšala. Odvtedy spávam dobre. Ubehli  tri mesiace – takže  si myslím, že už to viem posúdiť. Víno stále „užívam“ – veď ako anemik potrebujem červené – jasné, že vo veľmi zdravej miere. Neviem, či je to účinkom medikamentu, ale mám aj menšie výkyvy nálad. Ja, talianska povaha.

Hlavne, ako hovorí doktor, žena v období predklimaxu a klimaxu prežije temer tretinu života. Je teda dobré prestať okolo tejto témy vzdychať, alebo len pošuškávať a normálne o nej začať rozprávať. Možno máte zaručené recepty, ktoré vám fungujú. Pokojne sa s nimi podeľte. Dokonca uvažujeme, že by sme sa téme prechodu – samozrejme odborne – začali venovať pravidelne. Ste za?

Veď život máme len jeden. Má svoje fázy. A je len na nás, ako sa na každú z nich pripravíme.

Martina Valachova

Mohlo by vás zaujímať – MENOPAUZA a všetko o nej

Menopauza (klimaktérium) – prirodzená súčasť života žien

 

 

Mohlo by vás zaujímať