Čo je to menopauza klimaktérium ako zvládať prechod

Menopauza (klimaktérium) – prirodzená súčasť života žien

Menopauza, inak povedané aj klimaktérium, je významnou križovatkou v živote každej ženy. Je to životné obdobie, s ktorým prichádza strach, obavy, ale aj množstvo otázok, na ktoré mnohokrát nevieme odpoveď. Jedna vec je však istá, že menopauze sa nevyhneme a určite nás neminie. 

Menopauza (klimaktérium) – prirodzená súčasť života žien

Obdobie menopauzy je stále dosť tabuizovanou témou a my ženy sa mnohokrát cítime pred okolím zvláštne, pripadáme si neatraktívne a už nie žiadané tak, ako v mladosti. Dôležité však je si uvedomiť, že klimaktérium nie je choroba, ale súčasť nášho života a jeho prirodzená etapa. 

Čo je to menopauza

Obdobie, ktoré označuje stav, v ktorom žena prechádza z obdobia plodnosti do obdobia reprodukčného kľudu sa nazýva perimenopauza. Je to obdobie pred menopauzou, ktoré končí posledným krvácaním. Hladiny hormónov začnú v tom období kolísať a bližšie k menopauze klesať.

Klimaktérium = menopauza = prechod nastáva medzi 45. až 60. rokom veku ženy a je charakterizované nástupom klinických ťažkostí, nazývaných klimakterický syndróm. V období menopauzy dochádza k fyziologickému poklesu ovariálnych (vaječníkových) funkcií a následne aj k endokrinným (týkajúcich sa činnosti štítnej žľazy), somatickým (zmeny na tele, pokožke…) a psychickým zmenám

Ak je však nástup menopauzy  pred 40. rokom, označuje sa ako predčasné ovariálne zlyhanie.

Prirodzená menopauza je podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) definovaná ako trvalé zastavenie menštruácie, ktoré je výsledkom straty ovariálnej aktivity. 

Obdobie, s doposiaľ zachovaným menštruačným cyklom do 12 – tich mesiacov pred menopauzou sa nazýva premenopauza. V tomto období sa objavujú prvé príznaky akútneho klimakterického syndrómu.

Prečo vzniká menopauza = môžu za to hormóny?

Menopauza vo veľkej miere vplýva na zdravie a ovplyvňuje kvalitu života žien. V tomto období dochádza k vyhasínaniu funkcie vaječníkov, čo vedie k zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov a bohatej symptomatológii.

Najdôležitejším ženským hormónom je hormónom estrogén (ženské telo má tri druhy tohto hormónu a pod označením estrogény sa myslia hormóny estradiol, estriol a estrón), ktorý má najväčší význam z hľadiska ovplyvňovania a pravidelnosti menštruačného cyklu. Jeho nedostatok v našom tele môže mať za následok predčasnú menopauzu a zníženie libida – sexuálnej ctižiadosti. 

Druhým najdôležitejším hormónom v ženskom tele je hormón progesterón, ktorý má hlavný vplyv na ovuláciu. Čím je hladina progesterónu v našom tele nižšia, tým menšia je produkcia vajíčok a vzniká problém s pravidelnou menštruáciou, príp. až jej úplnou absenciou.   

Obr. 1 Zmeny hladín estrogénu a progesterónu pred menopauzou a po menopauze

Obr. 1 Zmeny hladín estrogénu a progesterónu pred menopauzou a po menopauze
Obr. 1 Zmeny hladín estrogénu a progesterónu pred menopauzou a po menopauze

Faktory ovplyvňujúce nástup menopauzy

Náš vek a či do menopauzy nastúpime skôr alebo neskôr, môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi. 

Faktory ovplyvňujúce nástup menopauzy
Skorší nástup menopauzy: Neskorší nástup menopauzy:
 • anamnéza včasnej menopauzy v rodine,
 • fajčenie,
 • podvýživa, prípadne nízka hmotnosť,
 • zemepisná a nadmorská výška (v trópoch a vo vysokých nadmorských výškach nastáva menopauza u ženy skôr).
 • prvá menštruácia (čím skorší je nástup prvej menštruácie, tým neskorší je nástup menopauzy),
 • dĺžka menštruačného cyklu (čím dlhší je cyklus, tým neskorší je nástup menopauzy),
 • počet detí (čím väčší počet narodených detí, tým neskorší je nástup menopauzy),
 • obezita (u obéznych žien dochádza skôr k prvej menštruácii a tým neskorší je nástup menopauzy).

Ukončovanie menštruácie pred nástupom menopauzy

K zreteľnému úbytku hmotnosti ovárií (vaječníkov) a produkcii vajíčok (ženské pohlavné bunky, tie produkujú ováriá), dochádza postupne už od 38 veku nášho života. Vajíčko je po menopauze ľahšie a menšie.

Najčastejším a najideálnejším spôsobom ukončenia menštruácie je jej postupné ukončenie. Menštruácia sa postupne skracuje, intervaly menštruačného cyklu sa predlžujú, cyklus vynecháva, až sa úplne zastaví. Pri postupnom ukončovaní sú príznaky mierne, pretože z nášho tela sa estrogén stráca postupne  a telo má dostatok času na to, aby sa jeho menšiemu množstvu prispôsobilo. 

Nepravidelná menštruácia, kedy krvácanie zvykne najskôr zosilnieť, neskôr zoslabnúť (rovnako intervaly a intenzita krvácania sa môžu predlžovať alebo skracovať) je tiež pomerne častým znakom ukončovania menštruačného cyklu, kým nastane menopauza. Častokrát sa stáva, že ženy niekoľko mesiacov nekrvácajú a potom znovu začnú. V tomto prípade sa odporúča užívať hormonálnu antikoncepciu a to ešte aj dva roky po poslednom krvácaní. 

Ukončenie menštruačného cyklu však môže prísť aj bez varovania, čo však našťastie býva veľmi zriedkavé, pretože činnosť ovárií slabne pomaly a len málokedy prestanú fungovať náhle. 

Obr. 2 Anatomické a hormonálne zmeny pred menopauzou a po nej 

Obr. 2 Anatomické a hormonálne zmeny pred menopauzou a po nej
Obr. 2 Anatomické a hormonálne zmeny pred menopauzou a po nej

Prvé príznaky (symptómy) menopauzy = niečo so mnou nie je  v poriadku, resp. niečo sa so mnou deje?!

Varovanie, že prichádza obdobie menopauzy môže prísť pozvoľna alebo náhle a môže trvať mesiace až roky. Sú to zmeny spôsobené nedostatkom estrogénu (tzv. klimakterický syndróm) a trpí ním až 80 % ženskej populácie. 

Niektoré ženy obdobím menopauzy prechádzajú ľahšie, iné majú ťažší priebeh. S menopauzou sa spája aj množstvo symptómov. Typickým klimakterickým príznakom je už spomínaný nepravidelný menštruačný cyklus, ten je veľa krát prvým ukazovateľom, že s nami niečo nie je v poriadku. Časté sú však aj návaly tepla, búšenie srdca, nočné potenie, nespavosť, náladovosť, bolesť hlavy, či prírastok na váhe

Ďalším symptómom sprevádzajúcim klimaktérium je aj vaginálna atrofia (stenčenie a vysychanie stien pošvy), ktorá do značnej miery tiež ovplyvňuje kvalitu života žien. 

Prioritou na zmiernenie symptomatických stavov a ľahšie zvládanie klimakterických stavov sú vhodne zvolené liečebné postupy a metódy. Rovnako dôležitá je aj potreba zasiahnuť proti prípadným ochoreniam ako sú napríklad osteoporóza a kardiovaskulárne ochorenia, ktoré nám v období menopauzy hrozia.

Prvotné symptómy ženy označujú ako veľmi nepríjemné a je ich celé množstvo. 

Pocitové príznaky menopauzy:
  • návaly tepla – návaly bývajú spojené s hornou polovicou tela, najmä na tvári, krku a hrudníku, trvajú približne 3 až 4 minúty, u niektorých žien aj hodinu, niekedy ich dokáže vyvolať aj alkohol, kofeín alebo stres. 
  • Nočné, silné a nezadržateľné potenie – potenie zväčša doprevádzajú návaly tepla, niekedy sa však vyskytuje samostatne v noci. Potením telo stráca teplo, ktoré prišlo s návalom tepla, preto máme pocit striedania tepla a chladu. Návaly potu ženám sťažujú bežný život, či už v práci alebo v spoločnosti, sú vyčerpávajúce a vedú k poruchám spánku.
 • Nespavosť – ťažké zaspávanie a časté budenie sa.
  • Strata libida – vzniká nechuť k sexuálnemu životu, znižuje sa schopnosť dosiahnuť orgazmus a mení sa aj rýchlosť jeho dosiahnutia.
  • Bolesti, točenie hlavy.
 • Búšenie srdca.
 • Vypadávanie vlasov.
  • Zápcha.
  • Psychické zmenyemočná labilita, poruchy pamäte a koncentrácie.
  • Zmeny nálad, podráždenosť, časté depresie, úzkosť (dochádza k prejedaniu sa, tým vzniká prírastok na váhe, čo vytvára bludný kruh vedúci k strate sebadôvery).
 • Pocit vyčerpanosti, osamelosti a zbytočnosti. 
Príznaky menopauzy na tele a vo vnútri tela:
 • Koža – suchosť a stenšenie slizníc, ich častejšie zranenie a zápaly. Nedostatok estrogénov má za následok rýchlejšie starnutie pokožky.
 • Maternica, vajcovody a vajíčka – maternica sa zmenšuje a tiež dĺžka a priemer vajcovodov, ubúda tvorby vajíčok (vajíčko = ovulum). 
 • Vulva a pošva – dochádza k ich vysychaniu a stenšovaniu sa. Sú menej odolné voči mikroorganizmom, prichádza pocit suchosti v pošve, tým jej bolestivosti, či páleniu pri močení.
 • Močová rúra – nastáva slabnutie svalstva, čo môže spôsobiť inkontinenciu (neschopnosť udržať) moču. 
 • Prsia – zmenšuje sa tukové tkanivo, ktoré je nahrádzané tkanivom väzivovým. Treba dbať na mamografické kontroly, pretože zmenou dochádza tvorba cýst. 
 • Nárast telesnej hmotnosti – kolísaním hormónov ženy začínajú priberať, hlavne v oblasti bokov a pásu.
Neskoršie symptómy menopauzy:
 • Osteoporóza po menopauze sa v dôsledku estrogénov metabolizmus kostí urýchľuje, kedy sa stráca kostná hmota a hrozí zvýšené riziko zlomenín.
 • Zmeny metabolizmu sacharidov – znižuje sa glukózová tolerancia a klesá produkcia inzulínu v pankrease.
 • Zmeny kardiovaskulárneho systému – vyvíjajú sa dlhodobo a preto treba dbať na preventívne opatrenia a rizikové faktory (fajčenie, nadváha, diabetes mellitus, nárast krvného tlaku, nízka telesná aktivita…), ktoré rozvoj kardiovaskulárnych ochorení podporujú.

 

Ako sa nepoddať menopauze vs. včasná liečba

Ťažkosti spojené s menopauzou nám výrazne vedia znepríjemniť život. Netreba sa však tomuto obdobiu ľahko poddať, pretože existuje podporná liečba, ktorá nám pomôže zmierniť prípadnú zníženú kvalitu života.

Na prekonanie, resp. zmiernenie ťažkostí sa odporúča kúpeľná liečba, masáže, akupunktúra, či bylinné a prírodné extrakty. Zdravý životný štýl, zdravé stravovanie, pitný režim, pohybová aktivita a udržanie duševného zdravia by mali byť súčasťou života v menopauze. 

Ak naše telo menopauzu znáša ťažko, mali by sme sa zveriť do rúk lekára, ktorý nám vie odporučiť nehormonálnu alebo hormonálnu terapiu

Hormonálna liečba nie je pre každú ženu, niektoré ju razantne odmietajú, pre iné zase nie je vhodná z rôznych dôvodov a tiež so sebou prináša nielen prínosy, ale aj riziká.

Nehormonálna liečba má však svoje významné postavenie a užívaním rôznych látok sa zlepšujú prejavy prechodu. Patria tu fytoestrogény, rastlinné látky (nachádzajúce sa v rastlinách a bylinkách), ktoré pôsobia podobne ako ľudské estrogény a nachádzajú sa v rôznej forme výživových doplnkov. Fytoestrogény majú síce v odporúčaných dávkach (pri dlhodobom užívaní vyššej dávky sa môžu prejaviť vedľajšie účinky) slabší účinok ako estrogény, ale sú bezpečnejšie a tiež veľmi prospešné.

Pozitívne vplývajú na zvýšenie hustoty a objemu kvality prsného tkaniva a chránia ho pred niektorými druhmi rakoviny, pomáhajú predísť osteoporóze, negatívnym príznakom menopauzy, starnutiu pokožky, priaznivo vplývajú na kardiovaskulárny systém a dokážu do značnej miery ovplyvniť priebeh menštruačného cyklu, samotnú menštruáciu a tiež pôsobia preventívne voči obezite. Do skupiny fytoestrogénov, ktoré majú estrogénový účinok patria isoflavóny a lignany.

Najviac isoflavónov obsahuje sója, výrobky a extrakty z nej, ďatelina lúčna a ploštičník strapcovitý. Lignany sa nachádzajú v rade rastlín. Ich najvýznamnejším zdrojom sú ľanové semiačka.  

Sex a menopauza 

V období menopauzy je hladina estrogénu nižšia a to má za následok pokles sexuálnej aktivity. Nechutenstvo na sex súvisí aj s prejavmi tela – návaly tepla, psychické zmeny, vysychanie slizníc, či poklesu lubrikácie pošvy. Z týchto dôvodov je prirodzené, ak chuť na sex nemáme. Z dôvodu vysychania pošvy, môže byť sex bolestivý. Štúdie ukázali, že až 10 % žien v období menopauzy môže mať na sex doslova averziu.

Fertilita (plodnosť) v menopauze

Nie darmo sa hovorí…“Roď, kým si mladá!”. Čím vyšší vek máme, tým je ťažšie otehotnieť. Vo všeobecnosti platí, že ak sa pár pokúša o splodenie dieťaťa viac ako 12 mesiacov a nedarí sa im, mali by vyhľadať odborníka. S pribúdajúcim vekom sa stráca schopnosť tvorby vajíčok a tým aj schopnosť otehotnieť. Čo ale ak toho správneho partnera nájdeme až vo vyššom veku a túžime mať potomka? Aj v tomto prípade je však nádej, pretože medicínska veda neustále napreduje. Príkladom je aj skutočnosť, že v súčasnosti je množstvo celebrít, ktorým sa sen mať potomka premenil na skutočnosť aj vyššom veku. 

Informovanosť!

My, ženy sa neraz stretávame so situáciami, ktoré nemôžeme ovplyvniť, takou je aj menopauza. Na druhej strane sa však dokážeme uchopiť možností na zlepšenie kvality svojho života. Dnes našťastie žijeme v dobe, kedy si môžeme pomôcť internetom a všeličo si naštudovať a tak sa pripraviť na veci, ktoré nás jednoducho neminú. Je dôležité, aby sme boli dostatočne informované o potenciálnych ťažkostiach, ktoré sú spojené s obdobím klimaktérie a tiež poznali ich liečbu. Len tak sa nám toto obdobie podarí prekonať ľahšie a s nadhľadom 🙂

Autor:

PhDr. Mgr. Eva Medvecká, PhD., DiS

Vyštudovala III.st. VŠ v odbore ošetrovateľstvo. Má špecializáciu z anesteziológie, resuscitológie a urgentnej starostlivosti, špecializáciu z komunitného ošetrovateľstva.

38 rokov pracovala ako vedúca sestra na OAIM. Od roku 2015  je konateľom  ADOS.

Počas dlhoročnej odbornej praxe a celoživotného vzdelávania získala široké spektrum multiodborových vedomostí a skúsenosti v nemocničných zariadeniach, ale aj v  komunitnej domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Prednáša, konzultuje a oponuje  diplomové práce na VŠ v odbore ošetrovateľstvo.

 Použitá literatúra k článku / Čo je to menopauza klimaktérium ako zvládať prechod:

 1. Navrátilová Patrícia: Menopauza, Univerzita Komenského v Bratislava, Lekárska fakulta  
 2. www.cezprechod.sk

Ďalšie články z tejto oblasti:

Ako zvládať prechod

Ako zvládať prechod a perimenopauzu?

Bojíte sa prechodu?

Martina Valachová: Bojíte sa prechodu a neviete ako sa naň pripraviť?

Mohlo by vás zaujímať