Som po štyridsiatke, mám stále toho istého manžela, dve červenovlasé dcéry a hlučnú domácnosť!

Aký je skutočný život vo Švajčiarsku?Som po štyridsiatke, mám stále toho istého manžela, dve červenovlasé dcéry a hlučnú domácnosť!

Niekedy nás život zaveje preč a my máme možnosť spoznávať nové kultúry, tradície a žiť život inak ako na Slovensku. Katka Manino odišla do Švajčiarska a vychováva tam spolu s manželom aj dve dcéry. Aký je skutočný život vo Švajčiarsku a ako sa žije v krajine, ktorá slúži prirovnaním ako synonymum blahobytu, dostatku a bohatstva?

Katka, čo ťa viedlo k tomu, že ste odišli do Švajčiarska? A je to krajina, kde je sveta žiť?

Odišla som, lebo láska. V začiatkoch sociálnych médií som manžela, Italo-Kanaďana, spoznala na Facebooku. Práve získal prácu vo Švajčiarsku, no pred založením spoločnej domácnosťou sme stihli mať prvú dcéru, ktorá sa ešte narodila na Slovensku. Vo Švajčiarsku žijem desať rokov a, hoci mi chýba slovenská družnosť a temperament, už by som nemenila.

Aký je skutočný život vo Švajčiarsku?
Obľúbené údolie Valle Verzasca v kantóne Tesin

Aký je skutočný život vo Švajčiarsku a čo sa ti na živote vo Švajčiarsku páči najviac?

Vážim si miestny poriadok, prirodzenú slušnosť a fakt, že aj slovná dohoda má ešte stále veľkú váhu. Páči sa mi, že celá komunita sa spolu snaží o to, aby sa im dobre žilo. Pomáhajú si navzájom, hoci je pravda, že praví Švajčiari sú studené čumáky a len tak si k sebe nikoho nepripustia. Pramení to ale z extrémne prísnej výchovy.

Sú veci a zvyklosti, ktoré ti na Švajčiarsku alebo tam žijúcich ľuďoch prekážajú?

Švajčiarsko sa ešte zubami-nechtami drží obrovského dedičstva patriarchátu. Ženy tu veľa neznamenali, ich miesto bolo doma. Ešte v osemdesiatych rokoch si žena musela pýtať povolenie od muža, otca či brata, ak chcela ísť pracovať a mať vlastný účet v banke. Aj dnes zarábajú muži na tej istej pozícii o šestnásť percent viac ako ženy. Materská dovolenka trvá iba tri a pol mesiaca a dobré jasle sú drahé.

Mnoho žien aj po štúdiu skončí ako žena v domácnosti, lebo sa to finančne viac oplatí. Staršia generácia mužov ešte stále očakáva, že napríklad pri kúpe domu bude jednať zásadne s manželom, nie manželkou.

Ako ťa tam berú miestni? Švajčiarsko je vyspelá krajina, predpokladám zvyknutá na expatov. Či?

Mali sme veľké šťastie, že sme sa dostali do mimoriadne medzinárodnej komunity. Žijeme v najväčšej dedine Švajčiarska, Wettingene, iba dvadsať minút jazdy vlakom od centra Zürichu. Stretol sa tu celý svet a na našej základnej škole je okolo šesťdesiat národností. Na rasizmus zabudnite, nefungoval by. Dokonca aj Slovákov je u nás požehnane a historicky najstarší švajčiarsky hostinec prevádzkuje Slovenka s manželom Švajčiarom.

Foto: Ella Lacey Photography

Ty si predtým pôsobila v rôznych slovenských médiách. Čo ťa na práci redaktorky najviac bavilo či fascinovalo?

Som zberateľkou príbehov, veď najlepšie príbehy píše život. Robila som rozhovory s bývalou najvyššou komisárkou pre UNICEF Rimou Salah, Katkou Kolníkovou z RND, spisovateľkou Irenou Brežnou, ktorá po emigrácii zo Slovenska zažila ešte veľmi chladné a prísne Švajčiarsko, herečkou Salmou Hayek, ale aj s množstvom neznámych žien, ktorých životy by boli na filmové trháky. To je práca, proti ktorej som doslova v nirváne, lebo z každého príbehu si odnesiem dôležitú lekciu.

Napísala si mi mail, ktorý ma potešil, pretože by si chcela prispievať do Magazínu 40plus. Ako si nás objavila a na čo sa môžu naši čitatelia tešiť?

Bavia ma sociálne médiá a, na rozdiel od mnohých v mojom veku, ich vidím viac ako šancu, než nebezpečenstvo. Vás som objavila na Instagrame a hneď som sa nadchla. V štyridsiatke predsa človek dostáva druhý dych, čaká ho druhá polovica života, chce spoznať a dokázať čosi nové, zmysluplné. Píšem o živote jednej multi-kulti rodiny vo Švajčiarsku a o miestach, udalostiach a ľuďoch, ktorí ma inšpirujú. Píšem aj na môj blog, ktorý nájdete na www.svajckrava.com.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať