fbpx

Trpíte samomluvou? Rozprávanie nahlas so sebou nie je prejav choroby. Takto vám pomôže!

Ako zvíťaziť nad negatívnymi myšlienkamiJedinečné a životom overené tipy, ako zvíťaziť nad negatívnymi myšlienkami, utáranou mysľou a chaosom 

V minulom článku sme si priblížili, ako funguje naša myseľ. Že sa väčšinou správa ako stroj času, ktorý nás nenechá zastaviť sa v prítomnosti. Tiež, ako a prečo je to niekedy tak ťažké, a sľúbila som, že vám prezradím niektoré jednoduché techniky, ako sa dá praktikovať stiahnutie do prítomnosti a nastolenie vnútorného pokoja. A ako zvíťaziť nad negatívnymi myšlienkami…

Dostala som niekoľko otázok, že ľudia skúšali byť v prítomnosti, uvedomovať si len to spomínané varenie polievky, ako som tu minule spomínala, ale vraj, čo s rozhovorom príšerného šéfa či utáranej susedky, ktorý si v hlave omieľate a pletie sa vám medzi krájanie zeleniny a solenie polievky?

Veľmi dobre poznám ten stav, kedy sa snažím odohnať protivný rozhovor, častokrát len jedna bolestivá veta z celého rozhovoru sa do hlavy prilepí ako sekundovým lepidlom a stále sa vracia. Niekedy takéto omieľanie až fyzicky bolí. Stáva sa mi to aj s nejakou piesňou, tzv. odrhovačkou, to úplne neznášam.

Takže, keď sa vám takéto niečo udeje, pomôžete si úplne jednoducho.

K tomu uvedomovaniu si, čo práve robíte, pridajte ROZPRÁVANIE. Začnite nahlas popisovať, čo práve robíte. Každý detail, každý krok, ako keby ste boli v rádiu moderátorom.

Doprajte telu fyzické uvoľnenie, zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a vlastným tempom popisujte do detailu, čo robíte:

„Beriem do ruky plechovku s kávou, vyberám lyžičku, otváram plechovku, naberám lyžičkou kávu a sypem do červenej šálky. Pokladám plechovku, vypínam sporák, dvíham kanvicu zo sporáka, zalievam kávu horúcou vodou, kladiem kanvicu naspäť na sporák. Dávam do kávy cukor, miešam kávu, odnášam ju na stôl do obývačky…“

Samozrejme, že myseľ začne protestovať a silou mocou bude chcieť presadiť svoje a tie protivné myšlienky si pretláčať.

Ale nedovolíte jej to. Na tejto technike je totiž super, že si ju sami dokážete stále kontrolovať. To, že vás myseľ vracia naspäť, zistíte okamžite, lebo vaše rozprávanie sa výrazne spomalí, začnete naťahovať niektoré slová, úplne ich vynechávať, zajakávať sa. Takže, zlomyseľný čertík v podobe vašej mysli stráca svoju moc. Je odhalený.

Tajomstvo spočíva v tom, že náš mozog nedokáže dať plnú pozornosť takýmto dvom činnostiam súčasne. Nedokáže súvisle rozprávať o jednom a rozmýšľať o druhom.

Dámy teraz prepáčia, áno, sme šikovné, úžasné, zvládame viac činností naraz. Viem. Ale v tomto prípade sa to týka všetkých rovnako – mužov i žien. A som za to nesmierne vďačná, lebo si takto vieme pomôcť.

Je úplne jedno, ktorá činnosť to je.

„Držím v ruke myš, klikám na excelovský súbor XY, otváram ho, pridávam do starej tabuľky nový stĺpec, do prvého riadku vkladám vzorec, kopírujem ho do ostatných riadkov, zvýrazňujem celý nový stĺpec bold písmom…“

„Umývam si ruky teplou vodou, stláčam mydlo, oplachujem ruky, zatváram vodu, beriem do rúk uterák, utieram ruky, zhasínam svetlo, vychádzam z kúpeľne…“

Áno, viem, nie vždy máte možnosť túto metódu praktikovať. Teda, bez toho, aby ste si nepošramotili povesť psychicky zdravého človeka. Ale dá sa to aspoň potichu popod nos alebo vo svojej mysli, akože rozprávať, len so zavretými ústami.

Ten, kto potrebuje, cestičku si nájde.

Najmä, keď si uvedomí, akú pozitívnu úlohu v našom živote náš vnútorný pokoj zohráva.

„Vnútorný pokoj je ten najlacnejší liek na všetky bolesti a trápenia.“

Podľa môjho názoru je vnútorný pokoj ten najdôležitejší a najvyšší spôsob, ako byť zdravý a spokojný, ako si život naozaj užívať a dokázať precítiť všetko nádherné okolo.

Mám overené, že nám pomáha nielen pri riešení našich problémov, ale s vnútorným pokojom dokážeme byť oveľa lepšie otvorení novým vzťahom, darí sa nám realizovať svoje talenty, vnímať svoju hodnotu a mať sami seba úprimne radi.

A keďže sa nám blížia Vianoce, tak mi napadlo darovať vám pre mňa jedny z najdôležitejších techník, ktoré sú mi najúčinnejším pomocníkom počas posledných rokov. A nielen mne, ale pomohli už aj viacerým mojim klientom. V mojom e-booku nájdete praktický návod, ako sa dá pravidelne odľahčovať myseľ od momentálneho chaosu a negatívnych myšlienok, použiteľné ako pravidelný tréning, ale aj ako akútna prvá pomoc vo vypätých situáciách. A tiež úplne jednoduchý návod, ako sa dostať do prítomnosti behom pár sekúnd.

Je aplikovateľný všade, a to tak, že nikto z okolia ani len nebude tušiť, že práve v tejto chvíli ste sa zahrali na samo-terapeutov a ukotvili sa do prítomnosti.

Nemali by sme zabudnúť, že každý z nás má v sebe talent pomôcť si sám.

Všetci sme dostali do vienka spolu s darom života aj tento dar.

Schopnosť byť sám sebe vnútorným terapeutom.

Len sa s ním treba skamarátiť.

A potom je to ozaj fajn.

Monika Pišteláková

Autorka je motivačná koučka  –   www.monikapistelakova.sk    

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Duševné zdravie a starostlivosť oň je v tejto dobe kľúčové.

Vyhoreniu podlieha čoraz viac ľudí. Preto som si pozvala na rozhovor Zuzanu Reľovskú, ktorá vyhorením prešla, keď mala malé deti. Pochopila, že lieky neodstránia príčinu. Zuzana prešla dlhú cestu a dnes o nej otvorene rozpráva a pomáha ďalším.

Mohlo by vás zaujímať