fbpx

Počas prvej vlny dostali „padáka“. Rozbehli podnikanie. Gabriela a Zuzana: Dobre sa nám stalo!

Ako začať úspešne podnikať po 50-ke„Dobre sa nám stalo.“ Začali podnikať po päťdesiatke a počas korony.

Ako začať úspešne podnikať po 50-ke? Rozhodnutie podnikať je jedno z najnáročnejších v našom profesionálnom živote. Pustiť sa do toho po päťdesiatke je odvážne a inšpiratívne zároveň. Začať podnikať v čase pandémie už je naozaj obdivuhodné. Gabriela Priecelová a Zuzana Vaňková stavili na profesionalitu a dlhoročné skúsenosti. V elegantnom veku 58 rokov si otvorili vlastné štúdio estetickej kozmetiky.

V čase, keď mnohí z nás ostali sedieť doma, vy ste začali podnikať. Prečo ste sa na tento krok podujali?

Gabriela: Dôvod bol veľmi prozaický. Estetická klinika, v ktorej sme obidve dlhé roky pracovali, ohlásila v prvej vlne pandémie hromadné prepúšťanie. Zo dňa na deň sme stáli pred rozhodnutím ako ďalej. A to ešte v čase, keď nebolo jasné, ako dlho sa budeme musieť izolovať a tiež, čo nová situácia vôbec prinesie. Ale mali sme skúsenosti a naša práca nás obe baví a napĺňa. Ísť cestou vlastného salónu-štúdia bola to pre nás vlastne jediná voľba.

Aké boli začiatky?

Gabriela: Každá z nás už v minulosti podnikala v tomto odbore, takže sme mali veľmi jasnú predstavu ako má naše kozmetické štúdio vyzerať. Vzhľadom na naše dlhoročné skúsenosti s estetickou a zdravotnou kozmetikou sme mali priority jasné. Základom bolo nájsť vhodný priestor. Potom sa začal kolotoč vybavovania administratívnych vecí, zháňania certifikovaných prístrojov, zariadenia a kvalitných prípravkov. Veľmi nám pomohla podpora rodiny a priateľov.

Súčasťou podnikania nie je len profesionalita a skúsenosti v danom odbore, potrebovali sme pomoc s web stránkou, sociálnymi sieťami a mnohými inými vecami, s ktorými sme nemali žiadne skúsenosti. Celú prípravu sme stihli v rekordnom čase za tri mesiace.

Vaše dlhoročné skúsenosti sú určite výhodou a najlepšou vizitkou. Profesionalita v odbore – vo vašom prípade starostlivosti o pleť – však ešte neznamená, že človek dokáže svoje skúsenosti pretaviť do životaschopného biznisu. Ako začať úspešne podnikať po 50-ke? 

Zuzana:  Roky praxe sa v tomto určite ukázali ako nesporná výhoda. Neviem si predstaviť, aké by to bolo začínať od nuly. My sme našťastie mali za roky pôsobenia na estetickej klinike svoju klientelu a zrejme aj vďaka kvalitnému prístupu sa spokojní klienti k nám vracajú. Samozrejme, že ponúkame širokú škálu kvalitných ošetrení, ale snažíme sa pre klientov vytvoriť príjemné prostredie, kde si oddýchnu a zrelaxujú.

Pribudli nám aj noví klienti a klientky, aj keď je to teraz ťažšie, nakoľko sme kvôli pandemickým opatreniam museli niekoľkokrát zatvoriť.  A moja rada pre začínajúcich? Je potrebné na sebe pracovať, získať prax a cenné skúsenosti a až potom vytvoriť podnikateľský plán a ísť si za ním. Aj keď to nebude ľahké.

V tomto období je to naozaj náročné už aj pre zabehnuté biznisy. Nemáte niekedy chuť sa na to všetko vykašlať?

Gabriela: Určite nie. My si hovoríme, že dobre sa nám stalo. Že už dávno sme to mohli urobiť. Sme veľmi spokojné po všetkých stránkach a klienti, myslím tiež. Ich kladné recenzie a spokojnosť nás posúvajú vpred. Nie je to jednoduché, ale baví nás to a postupne všetko do seba zapadlo tak, ako to má byť. Motivuje nás to, aby sme stále zlepšovali a prinášali novinky.

Ste dve, čo má určite svoje výhody a nevýhody. Ako vnímate spoluprácu pri podnikaní?

Zuzana: Vďaka nášmu dlhoročnému priateľstvu a kolegialite sa dokážeme dohodnúť a prispôsobiť.

Už na začiatku sme si určili jasné pravidlá fungovania, aj keď máme spoločnú firmu, vedeli sme si nájsť systém, ako mať každá samostatný priestor pre seba, svoju prácu, predstavy a svoje klientky. Ako výhodu vnímame slobodu a nezávislosť, flexibilitu medzi osobným a pracovným životom. Je to samozrejme aj veľká zodpovednosť, ale snažíme sa myslieť pozitívne. Tešíme sa každý deň do nášho kozmetického štúdia.

Venujete sa kráse. Žijeme momentálne v dobe, kedy tú krásu zakrývame rúškami. Čo by ste poradili čitateľkám ako súčasť pravidelnej starostlivosti o pleť, ktorá sa parí pod respirátorom – často aj dlhé hodiny v práci?

Gabriela: Táto doba ,,rúšková” je naozaj náročná pre pleť. Preto je veľmi dôležitá každodenná zvýšená starostlivosť. Pravidelným čistením a hydratáciou vhodnými prípravkami a ošetreniami môžeme takto zaťažovanej pokožke pomôcť. Odporúčam, napríklad, neinvazívne hydratačné ošetrenie, mezoterapiu, ktorá je veľmi príjemná a účinok a úľava sa dostavia ihneď.

Zuzku a Gabiku nájdete v Bratislave – Petržalke: https://dermastudio.sk/

Rozhovor pripravila: Katarína Mayer

Súťaž: Zuzka s Gabrielou nám venovali 2 poukážky na kompletné ošetrenie pleti. Zapojte sa do súťaže a dve z vás vyžrebujeme! Získať môže každý – všetci zúčastnení dostanú na mail zľavovú poukážku! Žrebujeme 03.06.2021.

Súhlasím so spracovaním údajov pre účely súťaže.

 

 

Mohlo by vás zaujímať