fbpx

Nekupujte mužovi či frajerovi pod stromček pyžamo alebo papuče. Toto oveľa viacej ocení…

Ako vybrať darček pre mužaOzajstná pýcha muža

Niektoré stretnutia sú viac než osudové. Napríklad stretnutie s Jurajom Jánošíkom.

Bolo to na základke v školskej jedálni. Nakráčal som k nemu a spýtal som sa ho, či je pravda, čo sa hovorí.

„Máš motorku?“

„Hej. Pioniera.“

„Mohol by som ho vidieť?“

Juro súhlasil a tak sme po škole išli k nim domov.

A tam v garáži stála modrá Jawa 20 Pionier. Pôvodne patrila Jurovmu dedkovi. Tak aj vyzerala. Ale to nás neodradilo. Cieľ bol jasný: musíme z tohto tu vytvoriť motokrosový špeciál, proste riadnu „krosku“.

Dohodli sme sa rýchlo. To je tá výhoda, keď máte len osem rokov. Ja som sa stal dizajnérom nášho projektu a Juro bol výkonným mechanikom. Jeho otec mal totiž dobre vybavenú autodielňu a nechal nás v nej majstrovať. Občas nám niečo poradil, pomohol, ale väčšinu času pofajčieval a s kamošmi popíjali všelijaké dobroty. My s Jurom sme zatiaľ pílili, montovali, zvárali a upravovali našu krosku.

Ako vybrať darček pre muža

Pionier viac nejazdil, ako jazdil. Prestalo nás to baviť a tak sme začali zháňať niečo iné.

Dozvedeli sme sa, že by sme vedeli získať lepšiu motorku za vrece parožia. Väčšiu a silnejšiu! A tak sme zbierali, vymieňali, až sme vrece vymenili za „stosedempäťku“.

Nefungovalo na nej zapaľovanie, ale to pre nás nebol problém. Pomohli sme si s transformátorom detskej železnice, zobrali sme najdlhšiu predlžovačku a vozili sme sa po dvore. Jeden jazdil a druhý za ním bežal s káblom predlžováku, aby sa nezamotal. Po chvíli sme sa vymenili. Benzín stál vtedy 8 korún (približne 26 centov), celé vreckové sme nechávali na pumpe.

Túto druhú motorku sme už prerábali u nás v garáži, ktorú si môj oco postupne zariaďoval. Aký nástroj nevedel zohnať, taký si vyrobil. Napríklad aj hobľovačku, na ktorej si s prvou doskou trochu ohobľoval prsty. Keď však nebol doma a ja som niečo potreboval ohobľovať, proste som ju použil a nič sa mi nestalo! Samozrejme, že som si potom od neho vypočul hubovú polievku!

Postupne som motorky prerábal doma v garáži aj sám.

Niekedy som sa tak zažral do projektu, až som zabudol jesť. Mama mi nosila jedlo dole do garáže a nútila ma večerať. Za odmenu som ju nechtiac zobudil, keď sa mi o druhej ráno konečne motorku podarilo naštartovať.

Mám pocit, že v živote som videl viac garáží ako obývačiek. Garáže čisté, že by sa tam kedykoľvek mohol vykonať chirurgický zákrok (pri vstupe do nej sa musíte vyzuť) aj mastné od oleja. Plné prevodoviek aj naleštených amerík. Garáže dvoch majstrov aj renovátorské dielne. Garáže vášnivých amatérov aj vychýrených odborníkov.

Indián:

Indian Torpedo Tank z roku 1907 – kompletne ručne vyrobená replika. Tak tento výrobok ocenia naozajstní fajnšmekri. Jedinečný doplnok vašej garáže, klubovne, recepcie vašej firmy alebo obývačky. Je na predaj…

Moji kamaráti trávia viac času so zaolejovanými rukami než na gauči pred televízorom.

Ich krajšie polovičky nie vždy zdieľajú nadšenie pre ich garážové lásky, ale moja milovaná (Soňa Borušovičová, pozn. red.) im vždy múdro pripomenie: „Buď rada, že nie je rybár alebo poľovník. To by si netušila, kde celé dni vysedáva. Takto máš istotu, že vždy vieš, kde ho nájdeš. V garáži.“

Ak aj vy máte v rodine, v sobášnom liste alebo v blízkom okolí niekoho, koho ak chcete vidieť, musíte za ním ísť do garáže, nekupujte mu pod stromček pyžamo alebo papuče. Určite omnoho viac ocení industriálny kúsok do jeho milovanej garáže. Verte mi, cesta do mužovho srdca vedie cez žalúdok a jeho benzínom raziacu garáž.

Maroš Adamčík

Autor je staviteľ Hot Rodov, jeden zo zakladateľov MUSTANG clubu Slovakia, dizajnér a výrobca industriálneho nábytku a garážových doplnkov a zakladateľ Skanzenu HISTORIC ROUTE 66 Slovakia vo Veľkých Kršteňanoch. Nájdete ho aj tu: https://www.instagram.com/cmgarage.sk/

Mail: maros.adamcik@azet.sk

Ak rozmýšľate nad darčekom pre muža, tu je zopár tipov…

Obraz ROUTE 66:

Veľký obraz na stenu pre milovníkov atmosféry Route 66 vyrobený zo steny starej drevenej debny, originálnych amerických ŠPZ a logom Matky ciest.

Ako vybrať darček pre muža

Vešiak JEEP:

Legendárny Jeep si získal srdce nejedného pravého chlapa. Vaša stena môže byť skrášlená týmto praktickým obrazom, ktorý slúži zároveň ako vešiak.

Ako vybrať darček pre muža

 

Gasoline Drop:

Dizajnová lampa, kde pri troche fantázie uvidíte výjav, ako vyteká kvapka benzínu priamo do karburátora

Ako vybrať darček pre muža

 

Gauč Chrobák:

K legendám jednoznačne patrí aj VW Chrobák. V tomto gauči sa bude majiteľ garáže cítiť ako kráľ.

 

Lampa Filter:

Svoj obľúbený auto-moto časopis si môžete prezerať aj pri takejto originálnej industriálnej lampe.

 

Lampa Mustang:

Mustang Tail light dotvorí atmosféru podľa vašej nálady.

Mohlo by vás zaujímať