Ako udržať chudobných a strednú triedu tvrdo pracovať? Neučiť ich to, čo vedia bohatí?

Našou povinnosťou je byť bohatými

Neberte ma, prosím, za slovo. Nemám na mysli bohatstvo v zmysle „peniaze“, kaviár, luxusná jachta, 150-izbovú vilu so služobníctvom či súkromný tryskáč a ostrov v Karibiku na víkendy pre seba. To, čo mám na mysli, osobne nazývam pojmom KOMPLEXNÉ BOHATSTVO. Kvalitné existenčné zázemie a schopnosť rozumne hospodáriť za každých okolností v priestore, čase svojej doby a povedomie o tom, ako monetárny systém, v ktorom žijeme, naozaj funguje.

V Európe bola príčinou zavedenia školy majetná cirkev, v Amerike to boli majetní podnikatelia. V obidvoch prípadoch ide v zásade o to isté. Udržať v chode systém, kde jeho tvorcovia prospievajú. Pretože, ak sa nad touto myšlienkou hlbšie zamyslíme, vôbec sa týmto iniciatívam nebudeme diviť.

Boh-a-Ty

Pred niekoľkými rokmi, v období kedy som zažíval svoje úzkosti z následkov zapríčinených naučenými mylnými predstavami o peniazoch a svete, som v jednom rozhovore R. T. Kiyosakiho počul, ako hovorí toto:

„Pýtam sa túto otázku po celom svete. Čo učia školy o peniazoch? Odpoveď je, že NIČ. To nie je chyba. Nie je to náhoda. Je to spôsob, ako udržať chudobných a strednú triedu tvrdo pracovať. Neučiť ich to, čo vedia bohatí. Bohatí učia svoje deti o peniazoch, ale chudobní nie.“

Táto myšlienka ma vtedy natoľko pohltila, že som si to nechal prehrávať dookola niekoľkokrát po sebe. Na video som nedávno narazil znova. Rozhodol som sa, že naňho upriamim pozornosť a napíšem o tom, lebo podľa mňa je práve toto jeden z tých dobrých momentov, ktorý nám otvára oči a podnecuje k záujmu konať.

Otrocká mentalita?

Toto je idea, základná príčina otrockej mentality, v ktorej je tisíce generácií vychovávaných stáročia. Vrátane tej našej. Uvedomme si, že sme systematicky oberaní o schopnosť existenčného zázemia, tým pádom sme poddajní.

Žijeme v monetárnom systéme. Otázka: „Na čo v skutočnosti pripravujeme vlastné deti, ak ich ako spoločnosť neučíme NIČ o peniazoch?“

Ak si pri všetkej počestnosti a pokore chceme úprimne odpovedať a niečo s tým robiť, musíme sa najprv sami stať bohatými. Ako jednotlivci aj ako spoločnosť, a to komplexne.

Ivan Hlinka

autor knihy Diamanty ležia na dne – dostupná TU

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať