Ako sa tvoria peniaze? Nie je tajomstvo, že existuje nadnárodný monopol na vytváranie nového obeživa…

Ako sa tvoria peniaze? Nie je tajomstvo, že existuje nadnárodný monopol na vytváranie nového obeživa…

„Voľby nie sú na to, aby niečo zmenili, ak by to tak bolo, už dávno by ich zakázali“

Aj vy máte pocit, že voľby sú iba zásterkou na to, aby sme mali pocit, že môžeme niečo ovplyvniť? A pritom je to od desiatich k piatim? Popritom nám preteká život pomedzi prsty a pod náporom povinností nestíhame venovať pozornosť tomu, čo sa tu naozaj deje. Sme veľmi dlhú dobu svedkami toho, že na vôli ľudu v politike zas až tak nezáleží. Pomocou rozličných správ od bulváru až po navzájom si odporujúce takzvané fakty z opačného konca zemegule, sme zahrnutí rôznymi nepodstatnými malichernosťami za účelom odviesť pozornosť od toho, čo sa týka nás všetkých. Existenčného zázemia. Všimli ste si, že politici akosi vždy nájdu spôsob, ako presadiť to, čo chcú?

Prečo si myslíme, že voľby niečo zmenia? Alebo inak, kedy naposledy niečo zmenili? Napriek tomu, že ísť voliť pokladáme za svoju občiansku povinnosť, veľmi dobre si uvedomujem, že nie je v našich silách veci zmeniť pomocou volieb. Prečo? Absolútne nevhodný volebný systém je len jednou z príčin.

Tou hlavnou príčinou je, že peniaze vznikajú mimo štátu. 

Nerozhodujeme o nich. Každá politická strana, ktorá sa dostane do vlády, je závislá od dodávok peňazí zvonku. A to je ten podstatný dôvod, prečo nie je v moci politických strán, tobôž jednotlivca, niečo zmeniť. Inými slovami, nie sme majiteľmi systému. Ani ako občania, ani ako štát.

Peniaze pritekajú z vonku naoko z rôznych zdrojov (v skutočnosti z jediného) pod rozličnými ľúbivými označeniami ako fondy, pomoc, obnova, podpora rozvoja či investícia. A to podstatné, čo sa až tak nahlas nehovorí, je, že sú to peniaze, ktoré vznikli z ničoho, predstavujú dlh a my, ako štát, ho umocňujeme tým, že namiesto rozumného využitia míňame na nezmysly.

Je úlohou politických elít podľa zadania len „správne“ rozdistribuovať tieto nové zdroje? To, že to raz budeme musieť ako štát (rozumej nasledujúce generácie) splatiť, je jasné. Naliate do systému nie sú ničím kryté, preto elity o ne nemajú záujem. Sú pre nich bezcenné, slúžia na chod systému. Naozajstnú hodnotu totiž nadobudnú, až keď tečú opačným smerom vo forme splátok (rozumej peňazí zaplatených reálnou prácou, vytvorením skutočných hodnôt).

Teda, zhrňme si to. 

Ako sa tvoria peniaze? Nie je žiadnym tajomstvom, že existuje nadnárodný monopol na vytváranie nového obeživa. Ak by ste to robili vy alebo ja, bol by to trestný čin. Avšak to pravé kúzlo spočíva v tom, že peniaze z ničoho banky poskytnú ako úver a posledný článok – občan, ich spláca v podstate predávaním svojej práce a času.

Dane slúžia najmä na zabezpečenie určitého systému, aby sa mohol robiť ten skutočný kšeft. Ozajstný biznis sa deje nadnárodne, bez možnosti akejkoľvek kontroly či vplyvu z našej strany. Tieto veci je možné pozorovať takzvaným sledovaním toku peňazí. A to je práve to, na čo by sme mali klásť dôraz. Tok peňazí je totiž holý fakt bez príkras.

Každopádne, myslím, že zvoliť si vyvíjať snahu o poznanie za každých okolností a v rámci toho tvoriť hodnoty bez ohľadu na výsledok akýchkoľvek volieb, sa mi zdá ako celkom fajn predstava dobrej voľby.

Ivan Hlinka

autor knihy Diamanty ležia na dne – dostupná TU

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať