Ako otehotniet, ked to nejde

Ako otehotnieť, keď to nejde?

Aké sú dôvody epidémie neplodnosti u dnešných párov? Je v poriadku odkladať tehotenstvo na neskôr?

Po  letnej prestávke pripravujeme ďalší Podcast zo série Praktický sprievodca životom po 40-ke. Mojim hosťom bude MUDr. Martin Petrenko.

Martin Petrenko je gynekológ – pôrodník, ktorý pracuje v odbore 41 rokov, z toho 26 rokov ako primár dvoch najväčších univerzitných kliník – v Brne a v Bratislave.

Tridsaťpäť rokov sa špecializuje na partnerskú neplodnosť (bol  členom kolektívu, ktorému sa podarilo pred rokmi „vytvoriť“ a pomôcť uzrieť svetlo sveta prvým slovenským deťom po asistovanej reprodukcii). Martinovym druhým pracovným hobby je gynekologická endoskopia. Je hlavným odborníkom MZ SR pre reprodukčnú medicínu. Nemálo času venuje zdravotníckej osvete.

Vedeli ste, že téma Ako otehotnieť  je tretia najvyhľadávanejšia v slovenskom vyhľadávaní v Google?

Martin mi na stretnutí okrem iného povedal, že dnes sa o neplodnosti rozpráva, ako o novodobej epidémii. Jedným z dôvodov je aj fakt, že mladí ľudia strácajú záujem o sex. Ďalším dôvodom je podľa štatistík zlá životospráva, minimum pohybu a samozrejme stres. Dosť často sa v praxi stáva, že páry prídu za lekárom a prakticky automaticky sa po dvoch či troch mesiacoch neúspešných pokusov otehotnieť prirodzenou cestou, pýtajú na asistovanú reprodukciu.

O téme otehotnenia, o tom, či je možné donekonečna posúvať hranice tehotenstva k štyridsiatke, a aj o tom, aké sú možnosti otehotnenia prirodzenou cestou, bude náš pripravovaný rozhovor.  Rada by som však Martinovi v rámci podcastu položila otázky, ktoré zaujímajú aj vás, čitateľov. Preto sme sa rozhodli, že k podcastu a k téme ako otehotnieť, keď to nejde urobíme tento úvodný článok.

Čo robiť v takejto situácii, keď sa pokúšate už dlhšie? A už ste vyskúšali hádam všetko? Aj čapíky na podporu počatia? Aj vonné sviečky? Aj párovú terapiu?

Vyplnením formulára, ktorý nájdete nižšie, môžete zaslať otázky, ktoré sa budem snažiť (samozrejme anonymne) zapracovať do rozhovoru, ktorý plánujeme priniesť ešte v mesiaci august.

Možnosť klásť otázky je ukončená.

Rozhovor nájdete tu:

Neplodnosť je celosvetový problém, nielen otázka rozvinutých krajín.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať