Pavol Dobšinský – rozprávkar
Na svet prišiel Pavol Dobšinský v Slavošovciach 16. marca 1828. Bol prvým z deviatich detí mamy Zuzany, rodenej Pauerovej, zo Slavošoviec a učiteľa Pavla Dobšinského. Ten pochádzal z Turčoka.
Dve mená a jeden záhadný kopec
Známy rozprávkar dostal hneď dve mená, Pavol a Emanuel. Rovnako aj dobré vzdelanie, v učiteľskej rodine bolo jasné, aké je dôležité. Jeho otec sa neskôr stal evanjelickým farárom v haviarskej dedine Sirk. Stála pod záhadným kopcom Železník. Tam Paľko prežil spolu so súrodencami detstvo. Neskôr Pavol Dobšinský povesti, čo sa v kraji rozprávali, využil pri spísaní rozprávky – bol v nej aj Železník. Viete, ktorá to je? Ak nie, čítajte ďalej a dozviete sa.
Z jednej školy do druhej, cudzie jazyky a spisovanie príbehov
Prvorodený syn chodil do školy v Rožňave, Miškovci, od počiatku sa učil cudzie jazyky a dostal sa na v tom čase vychýrené lýceum v Levoči. Z Paľka Emanuela sa neskôr stal tak ako otec evanjelický kňaz, ale aj básnik, novinár, vydavateľ, učiteľ, prekladateľ. Bol to práve on, kto založil etnografický výskum – ostal verný folklóru, zbieral a spisoval príbehy, rozprávky, zvyky. Zaujímal sa o ľudovú slovesnosť na všetky spôsoby. A nielen to, výsledky si nenechal pre seba – naopak, robil všetko pre to, aby boli – aj ako rozprávky – prístupné každému. Hoci príbehy sa menili, jedno ostávalo rovnaké: dobro spoľahlivo víťazilo nad zlom. Hoci rozprávkar Pavol Dobšinský to v skutočnom živote nie vždy mal jednoduché.
Neľahký život
Po skončení školy sa stal evanjelickým kňazom a učil v Banskej Štiavnici. Tam sa zoznámil so svojou prvou manželkou Paulínou Schmidtovou z Hodruše. Zosobášili sa a presťahovali do Drienčan. Dobšinského milovaná žena o dva roky neskôr umrela a krátko po nej sa na druhý svet odobrala aj ich malá dcérka Olinka, rozprávkarovo jediné dieťa. O dva roky neskôr sa Dobšinský znovu oženil. Vzal si Adelu, rodenú Medveckú, sestru spisovateľky Terézie Vansovej. Hoci Pavla Dobšinského celý život trápili choroby, mal vážne problémy s dýchaním, vytrvalo pokračoval v práci. Prekladal z poľštiny, nemčiny, angličtiny, francúzštiny, ruštiny. Zbieral a vydával rozprávky, pomáhal vydávať časopisy.
Dobro vždy víťazí – rozprávka ako pamätník
Aj Pavol Dobšinský na vlastnej koži pocítil, že život nie je stále veselý, no napriek všetkému tí, čo sú dobrí, statoční ľudia s veľkým srdcom, zvíťazia. V rozprávkach celkom určite. Svoju rozprávku sníva Pavol Dobšinský v Drienčanoch, kde je pochovaný. Na druhý svet odišiel za svojimi milovanými 22. októbra 1885. Jeho odkaz, že dobro vždy zvíťazí, pripomína rozprávkový pamätník a tri symboly: zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Zdá sa vám, že je to aj názov jednej z jeho rozprávok? Ak áno, nemýlite sa. A ak si myslíte či viete, že aj v tejto je víťazom dobro – máte pravdu takisto.
16. marca sa narodil rozprávkar Pavol Emanuel Dobšinský
Rozprávkar
Šestnásteho marca
u Dobšinských prvý syn
mama Zuzka, otec Pavol
v Slavošovciach žijú s ním.
Pod záhadným Železníkom
kopcom plným železa
Paľko Emanuel rástol
jeho srdce smeje sa.
Keď v rozprávke slovenskej
Železníka predstaví
povesť ozrutného chlapa
všetkým zrazu vyjaví.
Pod Muráňom rozprávali
o Popolvárovi len
Dobšinskému napadlo:
„Ja ten príbeh zapíšem!“
Rozprávky prostonárodné
kúzla, čary na svete
Janka Hraška, Zlatovlásku
vždy v tej knihe nájdete.
Mahuliena Zlatá panna,
Jelenček a Červeňkráľ
Traja zhavranení bratia
koniec dobrý, žiadny žiaľ.
Gemerčan Dobšinský Pavol
v Drienčanoch dnes odpočíva
pri pomníku tri symboly
trojica rozprávku skrýva.
Zlatý vlas a podkova
zlaté pero rozprávkové
šťastie tomu prinesie
kto píše príbehy nové.
Text, foto © Maja Kadlečíková
Korektúra: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/