Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou

Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou

Autorkou knihy s netradičným a pútavým názvom Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou (Fortuna Libri) je Talianka Paola Peretti. Paole diagnostikovali zriedkavé genetické ochorenie (Stargardtovu chorobu), kvôli ktorému pomaly stráca zrak a pripravuje sa na úplnú slepotu. Svoj životný príbeh ukryla do príbehu malej hrdinky svojho debutového románu.

Deväťročná Mafalda miluje futbal a ešte viac svojho kocúra. Po celý čas nad ňou visí temný mrak v podobe ochorenia, ktoré ju postupne oberá o zrak. A tak sa rozhodne písať si denník, do ktorého zapisuje veci, ktoré viac nebude môcť robiť, keď raz prestane úplne vidieť. Ako to však v živote býva, naše konanie výrazne ovplyvňujú ľudia okolo nás. Do Mafaldinho života vstupuje nová kamarátka – rumunská upratovačka Estella, ale aj prvá láska v podobe spolužiaka.

Mafaldin príbeh je napísaný jednoducho, z pohľadu malého dievčatka, no ukrýva v sebe veľké posolstvo aj pre nás dospelákov.

Že sa netreba vzdávať, nesmieme strácať nádej, že priateľstvo je v živote nezastupiteľné a kto sa bojí, nežije. Aj Mafalda postupne zisťuje, že kým zrak jej ubúda, ostatné zmysly sú bystrejšie a sny sa dajú plniť vždy, ak človek chce a je odhodlaný.

Pripravila: Jana Túry

Mohlo by vás zaujímať