Eddie Jaku prežil Osvienčim. „Je povinnosťou ľudí, ktorí mali v živote šťastie, pomáhať trpiacim.“

Eddie Jaku prežil Osvienčim, no tvrdí, že je najšťastnejším mužom na zemi

Eddie Jaku: Najšťastnejší muž na zemi, Ikar. 2021

Niektorí ľudia bývajú väčšinu času svojho života zachmúrení, depresívni, mrzutí. Iní sú, naopak, optimisticky naladení a vyžaruje z nich šťastie. Do tej druhej skupiny patrí aj storočný Eddie Jaku. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby si Eddie neprešiel peklom holokaustu.

Knihy s témou holokaustu, ktoré opisujú hrôzy a šialenstvá v koncentračných táboroch, sú čitateľmi veľmi vyhľadávané.

Detailné opisy zverstiev, vykonávaných na ľuďoch len v nedávnej minulosti, vyvolávajú zimomriavky. Najhrôzostrašnejší na tom je fakt, že nejde o fikciu, ale o skutočnosť. Sú svedectvom skutkov, ktoré sa nemali stať a treba ich pripomínať aj súčasnej generácii, aby sa už nikdy neopakovali. Knihu Najšťastnejší človek na zemi napísal storočný Eddie Jaku ako svoju biografiu a nedávno vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Eddie bol Žid, ktorý vyrastal v pokojnom a láskyplnom rodinnom prostredí. Všetko sa zmenilo v novembri 1938, keď ho nacisti zbili, zatkli a odviedli do koncentračného tábora. Prišiel takmer o celú rodinu, zažil veci, ktoré sa nám dnes zdajú nelogické a nereálne. Násilie, strach, bolesť, smrť, mučenie… No jeho príbeh je predsa len iný. Nešťastné spomienky sú popretkávané Eddieho múdrosťou a láskyplným nazeraním sa na svet.

Počas pobytu v koncentračnom tábore sám sebe sľúbil, že ak prežije, tak „… že od toho dňa až do konca života budem šťastný, kultivovaný, prospešný a láskavý.“

Eddiemu sa to podarilo.

Prežil, oženil sa, má deti a vnúčatá

Ako sám hovorí: „Bol to najcennejší liek, aký som mohol dostať, krásnu manželku a dieťa.“ Nikdy však nezabudol, a preto o svojich spomienkach a zážitkoch z Buchenwaldu a z Osvienčimu spomína na prednáškach či v televíznych reláciách. No a v neposlednom rade vo svojej knihe, ktorú napísal pri príležitosti svojich 100. narodenín.

Textom sa láskyplne prihovára čitateľovi a popri svojom životnom príbehu prezrádza filozofiu svojho života: „V šťastí je život nádherný. Netreba sa pozerať cez plot. Nikdy ho nedosiahneme, ak budeme sledovať suseda a bude nás dusiť žiarlivosť,“ alebo „…je povinnosťou ľudí, ktorí mali v živote šťastie, pomáhať trpiacim. Na svete sa stále odohrávajú zázraky, aj vtedy, keď sa nám všetko zdá beznádejné.“

Biografická kniha Eddieho Jaku je silnou výpoveďou muža, ktorého nezlomila minulosť a nikdy nestratil nádej a chuť žiť. Nečudo, že sa kniha dostala do užšieho výberu nominácií v kategórii Literatúra faktu na ocenenie Indie Book Awards 2021 pre výnimočné nezávisle vydané knihy.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať