Eddie Jaku prežil Osvienčim. „Je povinnosťou ľudí, ktorí mali v živote šťastie, pomáhať trpiacim.“

Eddie Jaku prežil Osvienčim, no tvrdí, že je najšťastnejším mužom na zemi

Eddie Jaku: Najšťastnejší muž na zemi, Ikar. 2021

Niektorí ľudia bývajú väčšinu času svojho života zachmúrení, depresívni, mrzutí. Iní sú, naopak, optimisticky naladení a vyžaruje z nich šťastie. Do tej druhej skupiny patril aj storočný Eddie Jaku. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby si Eddie neprešiel peklom holokaustu.

Knihy s témou holokaustu, ktoré opisujú hrôzy a šialenstvá v koncentračných táboroch, sú čitateľmi veľmi vyhľadávané.

Detailné opisy zverstiev, vykonávaných na ľuďoch len v nedávnej minulosti, vyvolávajú zimomriavky. Najhrôzostrašnejší na tom je fakt, že nejde o fikciu, ale o skutočnosť. Sú svedectvom skutkov, ktoré sa nemali stať a treba ich pripomínať aj súčasnej generácii, aby sa už nikdy neopakovali. Knihu Najšťastnejší človek na zemi napísal storočný Eddie Jaku ako svoju biografiu, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Eddie bol Žid, ktorý vyrastal v pokojnom a láskyplnom rodinnom prostredí. Všetko sa zmenilo v novembri 1938, keď ho nacisti zbili, zatkli a odviedli do koncentračného tábora. Prišiel takmer o celú rodinu, zažil veci, ktoré sa nám dnes zdajú nelogické a nereálne. Násilie, strach, bolesť, smrť, mučenie… No jeho príbeh je predsa len iný. Nešťastné spomienky sú popretkávané Eddieho múdrosťou a láskyplným nazeraním sa na svet.

Počas pobytu v koncentračnom tábore sám sebe sľúbil, že ak prežije, tak „… že od toho dňa až do konca života budem šťastný, kultivovaný, prospešný a láskavý.“

Eddiemu sa to podarilo.

Prežil, oženil sa, má deti a vnúčatá

Ako sám hovorí: „Bol to najcennejší liek, aký som mohol dostať, krásnu manželku a dieťa.“ Nikdy však nezabudol, a preto o svojich spomienkach a zážitkoch z Buchenwaldu a z Osvienčimu spomína na prednáškach či v televíznych reláciách. No a v neposlednom rade vo svojej knihe, ktorú napísal pri príležitosti svojich 100. narodenín.

Textom sa láskyplne prihovára čitateľovi a popri svojom životnom príbehu prezrádza filozofiu svojho života: „V šťastí je život nádherný. Netreba sa pozerať cez plot. Nikdy ho nedosiahneme, ak budeme sledovať suseda a bude nás dusiť žiarlivosť,“ alebo „…je povinnosťou ľudí, ktorí mali v živote šťastie, pomáhať trpiacim. Na svete sa stále odohrávajú zázraky, aj vtedy, keď sa nám všetko zdá beznádejné.“

Biografická kniha Eddieho Jaku je silnou výpoveďou muža, ktorého nezlomila minulosť a nikdy nestratil nádej a chuť žiť. Nečudo, že sa kniha dostala do užšieho výberu nominácií v kategórii Literatúra faktu na ocenenie Indie Book Awards 2021 pre výnimočné nezávisle vydané knihy.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať