Najkrajšie vianočné knihy pre deti roku 2023

Najkrajšie vianočné knihy pre deti roku 2023

Kniha je stále najobľúbenejším a najčastejším vianočným darčekom. Najmä na knihách pre deti sa dokážu autori, ilustrátori a vydavateľstvá vyšantiť. Každý rok prichádzajú na slovenský knižný trh krásne ilustrované príbehy z celého sveta, ktoré potešia menšie i väčšie deti. Mám pocit, že tento rok ponúkajú vydavateľstvá najväčšie skvosty za posledné roky. Veď posúďte sami! Vybrala som najkrajšie vianočné knihy pre deti, ktoré vyšli v roku 2023.

Leporelá z Fortuna Libri pre malých i väčších

Vydavateľstvo Fortuna Libri si dalo na vianočných tituloch skutočne záležať. Veľká kniha vianočných hier sľubuje zábavu pre celú rodinu. Veľkoformátové leporelo v sebe ukrýva 8 stolových hier vo vianočnom prevedení. Nechýbajú ani rôzne prevedenia figúrok a hracia kocka, ktoré si jednoducho „vylúpnete“ z poslednej dvojstránky a poskladáte. Hráči sa ocitnú vo vianočnej dedinke, v továrni na darčeky či uprostred vianočnej noci. Každá hra obsahuje pravidlá i počet hráčov, pre ktorých je určená. Kniha a spoločenská hra v jednom je zárukou skvelého darčeka.

Darovali ste deťom miesto klasického čokoládového adventného kalendára knihu? Leporelo Čakáme na Vianoce je vlastne knižným adventným kalendárom. Nádherné zimné ilustrácie znázorňujúce slovenské reálie (napr. Bilíkova chata, Hlavné námestie v Bratislave) ponúkajú 24 okienok, pod ktorými sa skrývajú informácie o tradičných slovenských zvykoch, ale tiež návody na zostrojenie kreatívnych vianočných ozdôb a užitočných vecí. Spojenie užitočných informácií a kreatívnych nápadov je skvelým spestrením adventného obdobia.

O vianočných tradíciách a všetky odpovede o Mikulášovi ponúka Ikar

Dlhšie som zháňala knihu, v ktorej sa dozviem o vianočných zvykoch rôznych krajín. Vydavateľstvo Ikar takú tento rok pripravilo, čo sa veľmi teším. Kniha Idú Vianoce je určená pre deti od 7 rokov, ale som si istá, že poteší aj dospelákov. Vedeli ste, prečo oslavujeme Vianoce v decembri? Alebo ako slávia najkrajšie sviatky roka na Filipínach? Kniha ponúka aj informácie o typických vianočných pochúťkach a texty niekoľko najznámejších kolied. Táto kniha by mala byť povinnou výbavou každého, kto miluje Vianoce tak ako ja.

Leporelo Poviem ti, čo robí Mikuláš je skutočne vydarenou vianočnou knihou pre deti od 3 rokov. Nepoznám dieťa, ktoré by rodičom nekládlo zvedavé otázky o tom, kde má Mikuláš svoj príbytok, ako asi vyzerá a s čím všetkým mu pomáhajú škriatkovia. A čo robí Mikuláš v lete? Popri krátkych textoch, ktoré prečítajú rodičia, v knihe dominujú veľké ilustrácie, ktoré sú ideálne na spoločne strávené chvíle s najmenšími.

Najkrajšie vianočné knihy pre deti

Dlhoočakávaná Vianočná koleda z Tatranu

Konečne sme sa dočkali! Legendárna Vianočná koleda z pera Charlesa Dickensa s ilustráciami fenomenálnej Lisy Aisato je tu! Keď som sledovala diskusie na knižných fórach, mala som pocit, že ide asi o najočakávanejšiu vianočnú knihu roka. Veď kto by nepoznal najväčšieho odporcu Vianoc – Ebenezera Scrooga, ktorého navštívia traja duchovia a privedú ho na cestu dobra a lásky nielen k Vianociam, ale aj k ľuďom? 180 rokov starý príbeh sa dočkal viacerých knižných i filmových spracovaní. Kritikou i verejnosťou oceňovaná nórska ilustrátorka Lisa Aisato dala Vianočnej kolede punc noblesy. V jej prevedení je Dickensov príbeh z Tatranu knižným skvostom, ktorý nemôže chýbať v žiadnej knižnici.

Minulý rok vyšiel v Tatrane nezvyčajný debut britskej autorky Hannah Gold – Posledný medveď. Dokázala v ňom spojiť nový príbeh s enviromentálnym posolstvom. Kniha sa stala okamžite bestsellerom a čitatelia netrpezlivo očakávali autorkinu ďalšiu knihu. Tá vyšla v Tatrane tento rok pod názvom Stratená veľryba. Príbeh hovorí o chlapcovi menom Rio, ktorý sa spriatelí s obrovskou veľrybou a vznikne puto na celý život. Knihu opäť ilustroval Levi Pinfold a jeho čiernobiele ilustrácie jej dodali tajomnosť a magickosť. Stratená veľryba ponúka nielen zaujímavý príbeh, ale deti sa z nej dozvedia veľa o svete týchto obrovských vodných cicavcov.

Kreatívny Slovart prináša encyklopédiu i netradičnú knihu s listami

V prvej časti knihy Listov od Félixa sa plyšový zajačik stratil na letisku. Tento rok prináša vydavateľstvo Slovart pokračovanie obľúbeného detského titulu, v ktorom zajačik Félix spoznáva planétu a svoje poznatky tlmočí aj malému čitateľovi. A čo je na tejto knihe pútavé, okrem roztomilého hlavného hrdinu, je jej prevedenie. Félix posiela svojej kamarátke Sofii list z Mesiaca, Arktídy či z Austrálie. A tento list vložený do obálky je skutočnou súčasťou knihy! Čitateľ tak vyberá list z obálky a dozvedá sa zaujímavé informácie o prírode a dobrodružstvách plyšového zajačika. Kreatívne prevedenie knihy spolu s krásnymi ilustráciami a bohatými poznatkami, ktoré dieťa z knihy získa, robia z Dobrodružných listov od Félixa zaujímavý knižný titul, ktorý vydavateľ odporúča pre deti od 4 rokov, no túto knihu som dala čítať mojej 9 ročnej dcére a veru nenudila sa pri nej. Naozaj vydarená kniha!

Najkrajšie vianočné knihy pre deti

Kedysi sme zvýskli od radosti, keď sme si pod vianočným stromčekom našli encyklopédiu. Mám pocit, že potom sa tento druh titulu akosi vytratil. Nahradili ho rozprávky či Disney príbehy. Slovart tento rok vydal zaujímavú obrazovú encyklopédiu Náš svet – od veľkého tresku po street art. V masívnej, vyše 300 stranovej knihe, sú informácie rozdelené do ôsmych kategórií a ponúkajú bohaté poznatky a zaujímavosti z celého sveta. A kým encyklopédie nášho detstva boli skôr plné textových informácií a chýbali v nich ilustrácie, táto kniha ponúka pre čitateľov bohaté množstvo fotografií a obrazových materiálov (viac ako 1200!), ktoré uľahčujú dnešným mladým ľuďom pochopiť fungovanie sveta. Encyklopédia Náš svet je hodnotným darčekom pre celú rodinu.

Pripravila: Jana Túry

Mohlo by vás zaujímať