Knihy pre deti pod vianočný stromček – najkrajšie vianočné knihy a novinky pre deti a mládež

Knihy pre deti pod vianočný stromček – najkrajšie vianočné knihy a novinky pre deti a mládež

Je ich počuť, vidieť i cítiť. Vianoce sa blížia! Kto by ich nemiloval? A s najkrajšími sviatkami v roku sa neodmysliteľne spájajú aj knihy pre deti pod vianočný stromček, ktoré by nemali chýbať. Tak ako minulý rok, aj teraz som vybrala tie najkrajšie vianočné knihy pre najmenších čitateľov.

Knihy pre deti pod vianočný stromček - najkrajšie knižné novinky 2022

Líška s dúhovými očami, Slovart

Každoročne pribúdajú na slovenskom trhu desiatky kníh. Je čoraz náročnejšie napísať originálny príbeh, ktorý čitateľa zaujme. Ak ide o detskú literatúru, ide o to náročnejšiu úlohu. Mária Lazárová predstavila v novembri svoju novú, dlho očakávanú knihu. Zasnežená studená tajga je domovom 8-ročnej Hani, ktorá žije s dedkom. Jej dobrodružný príbeh sa začína okamihom, keď nájde zranenú líšku s nezvyčajne zafarbenými očami. Líška s dúhovými očami je originálna, napínavá, dojemná a poučná kniha. Príbeh o múdrosti, vernosti a priateľstve spĺňa všetky atribúty výbornej detskej knihy a ja som rada, že jej autorka po vynikajúcej Eme a ružovej veľrybe (2014) opäť nesklamala.

Vhodné pre deti od 7 rokov.

Snehová kráľovná, Ikar

Kto by nepoznal legendárne dobrodružstvo Kaya a Gerdy?! Snehová kráľovná Hansa Christiana Andersona je nesmrteľný príbeh, ktorý sa neoddeliteľne spája s vianočným obdobím. Vydavateľstvo Ikar prináša túto obľúbenú rozprávku v nádhernom knižnom spracovaní. Hovorí sa, že ilustrovať Andersenove rozprávky je snom každého ilustrátora. Ilustrácie v Snehovej kráľovnej pochádzajú z dielne ukrajinského umelca Vladyslava Yerka a sú naozaj očarujúce! Kniha Snehová kráľovná sa rozhodne stane šperkom v každej detskej knižnici.

Vhodné pre deti od 5 rokov.

Ako Félix zachránil Vianoce, Verbarium

Moja najkrajšia vianočná knižka – to je názov prvej vianočnej knihy, ktorú som dostala od Ježiška ako dieťa. Kniha obsahovala nielen krásne ilustrácie a príbehy, ale aj recepty na vianočné dobroty, koledy a vianočné zvyky z celého sveta. Odvtedy som na takýto typ knihy nenatrafila. Našťastie, Verbarium vydalo knihu Ako myšiak Félix zachránil Vianoce. Kniha je rozdelená na 24 a pol kapitoly a má sa čítať v predvianočnom období. Na každý deň je určená jedna kapitola. Príbeh statočného myšiaka Felixa dopĺňajú vianočné aktivity, tipy na výrobu vianočných dekorácií, ale aj texty najznámejších vianočných kolied. Táto kniha mi pripomenula moje detstvo a je ideálnym darčekom nielen pod stromček, ale aj na Mikuláša.

Vhodné pre deti od 5 rokov.

Knihy pre deti pod vianočný stromček - najkrajšie knižné novinky 2022

Dorotka a anjel priateľstva, Tatran

Po Grétke a vianočnom anjeloviVilkovi a anjelovi snov prichádza v predvianočnom čase na trh nový príbeh od Lucindy Rileyovej a Harryho Whittakera. Dorotka sa ocitá v novom meste, v novej škole. Prisťahovali sa sem kvôli ockovej práci. Dorotka sa cíti osamelá. Našťastie, je tu anjel Frederik, ktorý si vypočuje jej túžby.

Uznávaná autorka príbehov pre dospelých Lucinda Rileyová rozprávala svojim deťom príbehy o anjeloch. Príbehy, ktoré im pomáhali zvládnuť náročné situácie. Dorotka a anjel priateľstva je láskavým príbehom o nadväzovaní nových priateľstiev a je pre súčasnú generáciu deti veľmi aktuálny.

Vhodné pre deti od 5 rokov.

Kedy už prídu Vianoce?, Fortuna Libri

Názov knihy tvorí otázka, ktorú si v čase Vianoc vypočujú hádam všetci rodičia. Kladie ju malý nedočkavý medvedík a mama medvedica mu na skrátenie chvíľ vyrozpráva 24 adventných príbehov. Príbehov o putovaní do Betlehema, počas ktorých stretne malý medvedík množstvo priateľov – malé orlíča učiace sa lietať, hladného tuláka, anjela s jedným krídlom i samotného Mikuláša. Poučné príbehy o láske a dobrých skutkoch sprevádzajú krásne ilustrácie.

Vhodné pre deti od 3 rokov.

Staroslovanské rozprávky, Ikar

Staré grécke báje a povesti Eduarda Petišku milujú celé generácie čitateľov. Nemali by sme však poznať aj slovanskú mytológiu? Ikar prináša na knižný trh čerstvú novinku v podobe nádherne ilustrovanej knihy Staroslovanské rozprávky. V dvadsiatich príbehoch spoznajú deti aj dospelí čitatelia bohyne Morenu, Vesnu či Živu, ale aj nadprirodzené bytosti ako vodníka či vílu, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ľudových rozprávok. A nielen to! Prostredníctvom pútavých a zrozumiteľných príbehov sa dozvedia o zvykoch našich predkov, o ich predstavách a vnímaní prírody, ale aj o starostiach a radostiach, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou životov. Staroslovanské rozprávky patria medzi nadčasové knihy, ktoré budú čítať nielen naše deti, ale aj ďalšie generácie.

Vhodné pre deti od 7 rokov.

Domček na strome, Verbarium

Vydavateľstvo Vebarium predstavuje slovenským čitateľom svetovo uznávaných autorov výnimočných kníh, ktoré si získali tisícky malých i veľkých čitateľov na celom svete. Jednou z takých je aj talianska spisovateľka Bianca Pitzorno. Jej Domček na strome je doplnený jedinečnými ilustráciami Quentina Bleka. Áno, toho Bleka, ktorý ilustruje knihy Roalda Dahla. A hoci kniha nevyšla tento rok, nedalo mi ju nezaradiť medzi knižné tipy pod stromček.

Ruku hore, kto netúžil mať svoj vlastný domček na strome? Presne v takom býva 8-ročná Aglaja s dospelou kamarátkou Biankou. Odišli z mestského bytu a bývajú v korune obrovitánskeho stromu. Navyše, nie je to obyčajný strom, ale je zázračný! Autorkina fantázia nemá konca-kraja. Lietajúci pes, mäsožravá rastlina či hovoriaca mačka sú len kúsok z toho, čo Domček na strome ponúka. Pri opise nábytku, hier, ateliéru s farbami či skleníka sa autorka dokonale naladila na zmýšľanie Aglajiných rovesníkov. Domček na strome je určený pre deti od 9 rokov, ale som si istá, že oslovi aj o pár rokov mladších čitateľov.

Chlapček a vianočná šiška, Fortuna Libri

Rýdzo slovenská vianočná kniha pre deti? Aj takú na Slovensku máme! Čarovný príbeh o tom, že aj tá najobyčajnejšia vec môže byť výnimočná, rozpráva kniha Chlapček a vianočná šiška z dielne manželov Buffových. „Príbeh vznikal počas našich prechádzok v zasneženom parku a počas uspávania nášho chlapčeka,“ hovorí sympatický pár, ktorý knihu nielen napísal, ale aj ilustroval. Na prvý pohľad jednoduchý príbeh v sebe ukrýva krásne posolstvo. Veľké farebné ilustrácie lesa a zvieratiek očaria deti od 3 rokov.

O malých a veľkých vianočných darčekoch, Verbarium

Spomínate si na vianočnú reklamu z dielne Johna Lewisa z roku 2013, v ktorej pripraví zajko vianočné prekvapenie pre kamaráta medveďa? Ak nie, určite si ju pozrite. Práve na ňu som si spomenula, keď som listovala knihou o myške, ktorá pripraví pre medvedieho priateľa prekvapenie. Po prvotnom sklamaní a viacnásobnom pokuse otvoriť ho prichádza happy end v podobe stretnutia zvieratiek z celého lesa. Krátky, no pútavý text je doplnený krásnymi farebnými ilustráciami.

Vhodné pre deti od 3 rokov.

Knihy pre deti pod vianočný stromček 2022

V ríši víl a škriatkov, Slovart

Povesti z britských ostrovov je podtitul nezvyčajnej zbierky príbehov, ktoré si rozprávali obyvatelia Anglicka, Walesu, Škótska a Írska. Príbehov o miestach, skutočných historických postavách, ale aj obyčajných ľuďoch, ktoré ústnym podaním šírili rozprávači putujúci krajinou. S malými obmenami sa zachovali až do dnešných čias a slovenským čitateľom ich prináša Marianna Oravcová, ktorá ich vyhľadala a prekladala z rôznych dostupných prameňov. A ako to už v povestiach býva, šľachetní, bystrí a statoční sú odmenení, a hlúpi, leniví a márnomyseľní sa nevyhnú trestu.

Príbehy sú doplnené originálnymi ilustráciami Dušana Kállaya, ktoré dávajú knihe punc tajomnosti a snovosti. Veľkoformátová kniha povestí je určená pre staršie deti, ale pod stromčekom rozhodne poteší aj dospelákov.

Posledný medveď, Tatran

Keď v roku 2021 vyšiel debut Hannah Gold, okamžite vzbudil ohlas kritiky aj čitateľov. A že ide o výnimočný titul svedčia víťazstvá v popredných svetových knižných rebríčkoch. 11-ročná April cestuje do ďalekej Arktídy spolu so svojím otcom – vedcom. Vraj tu už nežijú žiadne medvede, no keď April jedného hladného a osamelého stretne, čaká ju neuveriteľné dobrodružstvo. Autorka do svojej knižnej prvotiny nádherne pretavila svoje ekologické aktivity, lásku k zvieratám a k našej planéte.

Nádherný príbeh o priateľstve malého dievčatka a zvieraťa sprostredkúva posolstvo, že aj malý a na prvý pohľad bezvýznamný skutok môže prispieť k boju za zdravú planétu. Príbeh umocňujú čiernobiele ilustrácie Leviho Pinfolda, ktorý okrem iného ilustroval aj špeciálne vydanie Harryho Pottera.

Vhodné pre deti od 7 rokov.

Vyberte si knihy pre deti pod vianočný stromček a najkrajšie sviatky v roku môžu začať.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať