Vplyv animoterapie na zdravie seniorov

Vplyv animoterapie na zdravie seniorov

Fufi -Vplyv animoterapie na zdravie seniorov

Po návrate z dovolenky mi recepčná smutne oznamuje, že andulák „Miki“ uletel, ale z klietky už vykrikovalo modrasté až fialkové, novozakúpené mláďa. Nad smútkom zo straty Mikiho zvíťazila radosť z nového zvieratka. Bude sa volať Fufi, oznamujem a nesiem si novú kamarátku do miestnosti zvanej Klub.

Chodím do práce trochu skôr, aby som sa jej mohla venovať.

Raz bude Fufi hviezda! Sebavedomo zazneli moje slová v riaditeľni. Pacienti obdivujú jej farbu, hravosť i hlások. Tešia sa do miestnosti, kde ich víta vždy upravená a často v zrkadle zasnívaná andulka. Poznajú ju všetci. Pacienti, návštevy, lekári, sestry aj vodiči sanitiek. Fufi svojou prítomnosťou rozveseľuje smutné tváre prichádzajúcich pacientov.

A nielen pacientov. A kde je vtáčik? pýtajú sa ľudia, keď je premiestnená na iné miesto. Migruje pravidelne so svojím domcom po trase: Recepcia – Klub, v letnom období: Recepcia – Nádvorie. Fufi sa naozaj stáva hviezdou. Počas skupinovej terapie s pacientami sedí voľne na stojane a zhadzuje zobákom hompáľajúce sa koliesko. Vyzývavo čaká, kto z prítomných prísediacich jej ho zavesí späť na drevené bidlo, aby ho mohla opäť zhodiť.

Jej prítomnosť v skupine môžeme označiť za animoterapiu*. Andulka Fufi pôsobí v klube nielen esteticky, ale i terapeuticky. Mojou úlohou je vymyslieť aktivitu, program pre pacienta. Keď už vyčerpám všetky možnosti ako zaujať, nechávam to na ňu.

Zatiaľ nesklamala.

Nech je pacient akokoľvek chorý, prekvapene sa rozjasnia jeho oči pri pohľade na opereného drobca. Je symbolom nehy, hravosti i kontaktu s vonkajším okolím. Malý tvor s fialkovou farbou a nežnou silou. Niektorí z kolegov sa naučili popri nej aj pískať. Niekedy sa pozabudnú a popiskujú si aj v čase jej neprítomnosti. Nie je to skvelé? Na pracovisku, kde sa často strieda smútok aj plač, dokázala zasvietiť naozaj ako hviezda.

Poznámka: Nie je samozrejmosťou, že zakúpená andulka vložená do domova seniorov, či liečebne bude naozaj úspechom. Vyžaduje to citlivý prístup terapeuta, ktorý sa snaží vytvoriť málo stresujúce podmienky pre papagája vlnkovaného – andulku. Vyžaduje to hlavne trpezlivosť v získaní si jej dôvery. Až potom môže slúžiť iným ľuďom. Žiaľ, počula som aj o prípade, kedy už „popletení starčekovia“ búchali palicami o klietku, až to vtáčik nevydržal.

Ži a nechaj žiť!

Zuzana Balašovová Donátová

*Animoterapia (z angl. animal – zviera, podľa iných názorov z lat. anima – duša) je liečenie pomocou zvierat. Využíva pozitívne pôsobenie zvieraťa na emocionálne a fyzické zdravie človeka.

Z knihy: Za dverami liečebne, www.elist.sk , rok vydania 2019

Mohlo by vás zaujímať