Veselý: Ukrajinec zabil Róma a Zelenskyj se neospravedlnil rodine? Medzi Rómami a Ukrajincami to vrie…

Veselý: Ukrajinec zabil Róma a Zelenskyj se neospravedlnil rodine. Medzi Rómami a Ukrajincami to vrie…

Po tom, čo ukrajinský občan v Brne dobodal na smrť Róma, v rómskej komunite to vrelo. Medzi oboma komunitami už došlo k ďalšiemu incidentu. A potom k ďalším, ktoré si našťastie nevyžiadali žiadne obete. Krátko na to Európska sieť rómskych organizácií a ukrajinské rómske organizácie požiadali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinských utečencov k rešpektovaniu rozmanitosti a zdržaniu sa násilia.

Táto žiadosť zostala do dnešného dňa bez odozvy.

Preto sa aj ďalšie rómske organizácie rozhodli osloviť ukrajinského prezidenta s varovaním, že ignorovanie ich výziev ešte viac zhorší napätú situáciu. Jeho prístup označili za necitlivý. Mlčanie v tejto veci označili za nepochopiteľné. Rómske organizácie poukazujú na neschopnosť českej vlády jasne, vecne a pravdivo komunikovať so svojimi občanmi ako na jednu z hlavných príčin rastúceho napätia medzi Ukrajincami a Rómami. A nielen nimi.

V štúdiu Rádia Universum bol Ivan Veselý – rómsky aktivista, analytik, bývalý spolupracovník prezidentov Václava Havla a Václava Klausa, ale aj bývalý poradca filantropa Georgea Sorosa.

Pán Veselý, čo presne vás viedlo k napísaniu a odoslaniu tohto listu?

Ivan Veselý. Teraz som sa musel ozvať, aj moji bývalí kolegovia, pretože vidíme nebezpečenstvo, ktoré spočíva v zlých vzťahoch medzi Rómami a Ukrajincami. Príčinná reťaz sa, samozrejme, začala vraždou. Či bol chlapec taký alebo onaký, bol zabitý. To je vražda. A tá vražda vlastne pobúrila veľa ľudí, možno nie zapojených do nejakých mimovládnych organizácií alebo do politiky, pretože v Českej republike sa nevraždí. Ľudia si len dajú facku a idú domov. Alebo sa hádajú, ale nevraždia. A to, že niekoho zabijete, na to sú naši ľudia veľmi citliví, lebo keby tu zavraždili tohto, zajtra to môže byť môj syn alebo moja dcéra.

Pomáhame Ukrajine všetkými možnými spôsobmi, ale ukrajinský prezident nie je schopný sa ospravedlniť za zločin, ktorý spáchal jeden z nich…

Pozrime sa na tento konkrétny prípad. Čo vás podnietilo k napísaniu tohto listu a ku kontaktovaniu ďalších rómskych organizácií v Európe, či skôr na celom svete, bolo mlčanie ukrajinského prezidenta?

Ivan Veselý: Áno, je to aj mlčanie. Pán prezident bol tu v Českej republike – nebudem komentovať jeho správanie, keď som videl televízne prenosy – ale neurobil dobré gesto voči rodine, voči tomu, čo sa stalo. Pán prezident, náš prezident Pavol, keď na to malé ukrajinské dievčatko v škole pľuli alebo mu ublížili, no, tak ju zobral na Hrad a utešoval ju. Zachoval sa ako muž.

Mimochodom, keď to teraz hovoríte, lebo to je ten prípad, keď na to ukrajinské dievčatko pľuli spolužiaci a Peter Pavol ju zobral na Hrad, ako ste sami povedali, ako sa Peter Pavol vyjadril k tejto smutnej udalosti?

Ivan Veselý: Pán prezident povedal, že sa to musí dôkladne vyšetriť a že to vlastne hodil, nie hodil, ale jasne povedal, že to musí vyšetriť polícia.

A zobral na Hrad aj matku toho Róma, aby ju utešil?

Ivan Veselý: Ja neviem, že by matka dostala nejaké pozvanie na Hrad. Ale to sa netýka nášho prezidenta. Viete, ja som tu urobil porovnanie, že ako český prezident, český premiér a česká vláda maximálne robí všetko pre Ukrajinu, rozdáva peniaze, zbrane a neviem, čo ešte …

My dávame azyl mnohým utečencom, áno…

Ivan Veselý: Áno, presne tak, máme tu pomaly viac ako pol milióna ľudí, ktorých vlastne živíme, šatíme a poskytujeme im prístrešie, a ukrajinský prezident to nie je schopný povedať: Je to tragédia. Ja sa ospravedlňujem rodine a budem to nejako riešiť, lebo po tom chlapcovi zostali deti. Takže on rád hovorí o európskych hodnotách, neviem, čo všetko hovorí, všeličo, a môj starý otec hovorieval, že podľa činov sa to pozná. Podľa skutkov. Jedna vec sú nejaké vyhlásenia, nejaké kecy, ktoré on sám nemyslí vážne, ale v rámci nejakého PR o tom hovorí…

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

 

Mohlo by vás zaujímať