fbpx
Týždeň manželstva a ako udržať manželstvo

Manželstvo nie je torta. Manželstvo je spolužitie, manželia sú tím a ako tím by mali fungovať.

Manželstvo nie je torta

Od 8. do 14. februára máme Národný týždeň manželstva. Nie, že by som sledovala, kedy a aký výnimočný, či úplne bežný jav má svoj deň. Dozvedela som sa to vlastne náhodou.

Oslovili ma z jednej knižnice, či by som sa nezapojila do ankety a neporadila recept na šťastné manželstvo.

Otázka možno na prvý pohľad jednoduchá. Istotne by som na ňu dokázala vysypať tony odpovedí zaváňajúcich klišéovitými tézami. Ale to som, samozrejme, nechcela pustiť z úst. A tak som sa zamyslela.

Práve v týždni zasvätenom manželstvu oslávime s mojím mužom 27. výročie našej svadby. Celkom slušný výkon, však? Premýšľala som, čomu vďačíme za to, že ešte sme spolu. Že on vydržal so mnou, aj keď som tvrdohlavá, panovačná, neznesiem kritiku, občas som lenivá  a kedy-tedy nechcem uznať, že sa mýlim. A čím to je, že ja tolerujem, že nie je manuálne zručný tak, ako by som od muža očakávala, že občas strašne veľa rozpráva a vytáča ma tým, že po sebe necháva neporiadok.

Každý má milión chýb, ale pred tridsiatimi rokmi sme sa do seba nezamilovali kvôli svojim chybám. Videli sme na tom druhom, možno riadne zidealizovane, iba to pekné a dobré. Až bežný život ukázal šírky, hĺbky, zákruty a výkričníky našich osobností v plnej nahote. A tam je zakliate to tajomstvo. Či dokážeme prijať partnera naozaj takého aký je a nesnažíme sa ho meniť. Každý z nás je zaujímavý svojou jedinečnosťou a treba ju vedieť prijať.

Manželstvo je zároveň spolužitie, manželia sú tím a ako tím by mali fungovať. Rozpoznať chvíľu, kedy by mala ísť individualita bokom a je treba spojiť sily.

A ešte niečo som pochopila. Tým, že sme sa vzali, jeden druhého nevlastníme. Ak si zachováme svoj osobný priestor, budeme sa rešpektovať, môžeme budovať zdravý vzťah.

Donedávna som bola presvedčená, že tajomstvo nášho dobrého manželstva je ukryté v občasnom odlúčení.

Môj muž je muzikant a párkrát do roka chodieva na niekoľkotýždňové zahraničné turné. V úplných začiatkoch, v dobe bezmobilovej, bezmesengerovej to bolo náročné. Občas sa mu podarilo dovolať sa na pevnú linku z nejakej telefónnej búdky v Japonsku. To som skákala tri metre od radosti. Väčšinou však aj pohľadnica prišla neskôr ako on. Odkedy máme technické vymoženosti, je to jednoduchšie. Teraz mi už počas videohovoru môže ukázať koncertnú sálu, či hotelovú izbu na 46.poschodí a výhľad z nej na Tokyo.

Keď sa vracal domov po mesiaci, verte, že aj hoci už sme boli svoji desať rokov, zažívala som motýle v bruchu, akoby som išla na prvé rande! Ruku hore, kto to zažíva po toľkých rokoch!

Naozaj som úprimne verila že toto je zázrak, ktorý nám pomáha udržať vzťah v dobrej kondícii.

A zrazu prišiel kovid. Od marca 2020 sme spolu dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Stále. V jednom byte. A viete čo? Nepozabíjali sme sa. Ani si nelezieme na nervy, nehádame sa. Nedobrovoľne trénujeme na dôchodok. Ja som stihla napísať dve knihy a je zo mňa gazdinka na plný úväzok. On utiera riady, vysáva, vynáša smeti, ale najmä – číta. Podľa mňa od marca už prečítal jednu menšiu obecnú knižnicu.

V tej našej bubline je nám spolu dobre.

Lebo sa spolu stále rozprávame a radi sa spolu smejeme.

Lebo, ako som povedala aj v ankete spomínanej na začiatku článku, keď sa dvaja prestanú spolu smiať, niečo nedobré sa deje. Verím, že nám to nehrozí.

Keď som premýšľala nad nejakou stručnou radou, ako si zabezpečiť šťastné manželstvo, prišla som na to, že vlastne žiadna zaručená rada neexistuje. Manželstvo nie je torta, na ktorú máte recept a keď sa ním riadite, tak sa skrátka musí podariť. Dobré manželstvo je alchýmia zložená z mnohých ingrediencií a namiešaná u každého inak. Ak prídete na to, akú jedinečnú zmes potrebujete práve vy, máte šancu na úspech.

Od januára 2019 sobášim a za ten čas som už vyprevadila do manželského života možno už desiatky párov.

Zažila som všeličo a videla rôzne kombinácie, možno to raz vydá aj na knihu. Nebaví ma stále hovoriť im to isté, tak si píšem často nové príhovory. Jedna veta je ale v každom: Manželstvo nie je cieľ. Manželstvo je začiatok dlhej cesty. Vzťah sa rozvíja a dozrieva každým spoločne prežitým dňom.

Je úplne jedno, či je Týždeň manželstva, alebo je úplne obyčajný deň. Pozrite sa na človeka s ktorým žijete.

Vidíte v jeho tvári to, do čoho ste sa kedysi zaľúbili?

Ak áno, gratulujem vám.

Monika Macháčková

Autorka je spisovateľka

Mohlo by vás zaujímať