Zločin a trest
Román Zločin a trest od Michaila Dostojevského prináša príbeh chudobného študenta práva Rodiona Raskoľnikova, ktorý z presvedčenia a po dôkladnej príprave zavraždí starú úžerníčku, aby ju olúpil a finančne si zabezpečil štúdium. Do epicentra svojho hlbokého psychologického skúmania Dostojevskij postavil ľudské indivíduum a rozpoltenosť jeho duše. Presvedčivo a názorne ukazuje, ako aj silná osobnosť stroskotá pod tlakom sociálnych okolností.
Toľko historický román. Toto dielo by si mal prečítať každý, kto chce aspoň trochu porozumieť ľudskej duši. Porozumieť tomu, ako silné sociálne okolie dokáže „zamávať“ aj s relatívne psychicky stabilnou osobnosťou. Zvlášť v mladom veku.
A teraz príbeh zo súčasnosti. Nie tak tragický, nie tak závažný, ale v značnej miere reálny.
Tréner dal hráčke trest za neskorý príchod – mala si namazať ústa Nutellou a dať pusu na líce trénera.
Zdá sa vám to neuveriteľné, pritiahnuté za vlasy, primitívne, choré, neadekvátne previneniu? Áno, všetko je pravda.
Keď som na základnej škole rozbil okno alebo pokazil stoličku (stalo sa, žiaľ), tak mi dali poznámku do žiackej knižky, alebo dvojku zo správania sa. Neuveriteľné, pritiahnuté za vlasy, primitívne, choré, neadekvátne previneniu. Viete, čo som mal ako trest dostať? Dať zaskliť okno a opraviť stoličku. Taktiež som hrával basketbal. Keď som neskoro prišiel na tréning (stalo sa to zriedkavo), tak som musel spraviť desať šprintov po celej dĺžke telocvične a k tomu 50 klikov. To bol tréning a pomohlo mi to v kondícii.
Ale aké následky môže takéto správanie trénera zanechať na psychike mladej ženy, ešte dieťaťa?
Trochu si to rozoberieme.
Keď to urobí – poslúchne trénera:
Ak jej to nevadí, je stotožnená s takýmito požiadavkami, berie to ako zábavu a vtip, na ktorom sa všetci pobavia, tak je to z jej pohľadu v poriadku, i keď pri nezainteresovanom pozorovaní je to neprípustné a ponižujúce. Na druhej strane, ak sa však proti svojej vôli poddá zo strachu a pokory pred autoritou a nechá sa zneužiť na podľa mňa pedofilné a trochu aj perverzné správanie sa trénera, tak potom takáto šikana, prípadný výsmech spoluhráčok, poníženie je v absolútnom protiklade so správaním sa k žene a mladému ešte emocionálne nerozvinutému jedincovi.
Následky môžu byť rôzne. Spomeniem len zásah do hodnotového rebríčka, znížené sebavedomie, sebadôvera a mentálny i emocionálny odpor voči trénerovi.
Nevylučujem aj ukončenie a stratu záujmu o pokračovanie v športovej aktivite.
Keď to neurobí – neposlúchne trénera:
Vyhrá! Aj keď v danom okamihu si to neuvedomí a možno aj zapochybuje o správnosti svojho konania, v konečnom dôsledku sa zachová slobodne, zodpovedne za svoje konanie, nepodriadi sa nezmyselnému príkazu, zachová si tvár, posilní sa jej sebavedomie a uvedomí si silu svojej osobnosti, ktorá dokáže vzdorovať situáciám a konfliktným stavom napriek nepriaznivým okolnostiam.
Ak je vzťah rodiča a dieťaťa zdravý a majú vzájomnú dôveru, tak by takúto nepríjemnú udalosť mali riešiť spoločne. Porozprávať sa navzájom, prijať niekoľko variantov postupu a podporiť každý krok dieťaťa, na ktorom sa spoločne dohodnú. Ona musí cítiť, že nie je sama, že má podporu rodičov, ktorí stoja za každým jej rozhodnutím a sú jej dôležitou oporou.
Mali by sa porozprávať aj s trénerom, oznámiť mu ich názor a vysloviť požiadavku, aby voči ich dcére a aj voči iným zmenil svoje správanie. Aby nenastalo nesprávne pochopeného konfliktu dobra a zla.
(Táto príhoda je skutočná. Stala sa dcére čitateľky Magazínu 40plus. Rozprávajte sa so svojimi deťmi…)
Kto je Jozef Čuha?
Psychológ, ktorý sa venuje vzdelávaniu v oblasti riadenia a vedenia, osobnostného rozvoja, koučingu, manažmentu, leadershipu, psychoterapii, psychodiagnostike a poradenstvu v oblasti personálneho, biodromálneho a vzťahového života.
„Najväčším zdrojom mojich vedomostí stále zostáva kontakt s ľuďmi, ich príbehy a skúsenosti, z ktorých sa stále učím.“
Korektúra: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu:
https://www.facebook.com/Corectus/