fbpx

Idem do lesa, stratiť myseľ a nájsť dušu. Tam nájdem svoje limity a vášeň zdolať v sebe to, o čom pochybujem, že nedám

Tipy na turistické výlety po Slovensku Tipy na turistické výlety po Slovensku

A idem do lesa, stratiť myseľ a nájsť svoju dušu… 

Hovorí sa, že vraj hory vás robia silnejším. Tam nájdete svoje strachy, limity a svoju vášeň zdolávať v sebe to, o čom pochybujete, že nedáte. Vždy sa ale nájde niečo, čo vás nakopne, aby ste pokračovali. Hory znamenajú drinu, ale zároveň neopísateľný pocit šťastia, keď dosiahnete vrchol vytúženého cieľa. Každá hora skrýva v sebe iný kúsok niečoho, či je to strmák, alebo nejaký turistický chodníček, ktorý posúva v nás tú túžbu dostať sa až do cieľa.

Som turistka vo vlastnej krajine

a ukazujem vám tie najkrajšie výhľady a najkrajšie turistické trasy a menej známe miesta v okolí Partizánskeho alebo Závady, ale to už nájdete na mojom FB blogu Tipy na výlety naprieč Slovenskom, kde je z čoho vyberať.

Pravdaže, na hory treba vždy spoločnosť, a tou mojou je kamoška a jej syn, s ktorým zdolávame prekážky. Reťaze rebríky a iný adrenalín…

Tipy na turistické výlety po Slovensku

Dnes vám predstavím Dobrotínske skaly a Oselný vrch z Veľkých Uheriec.

Mimochodom, uprednostňujeme vlakovú, autobusovú dopravu, poprípade do dedín sa skladáme na taxík, ale rozhodne nie je nič, čo by nás zastavilo plniť si sny … A viete čo, plňte si sny, nik iný to za vás nespraví, len vy sami… Slovensko je malá krajinka, ale bohatá na hory a je to zdarma, tak prečo nie?

Tipy na turistické výlety po Slovensku 4

Oselný vrch

Oselný vrch má malú výšku a nie je náročné ho zdolať, ale pár úsekov je po skalách, tam už treba dávať pozor. Kto vládze, pokojne môže dať i veľký Veľko-uherecký okruh na Dobrotínske skaly, kde je jaskyňa, ktorá je ale neprístupná, žiaľ. Dokopy má celý Veľko-uherecký okruh 20 km. Na tento vrch sa ide po zelenej značke a turistika nie je až tak náročná. Netrvá ani dlho a dokonca je tam lavička s parádnym výhľadom na celé zalesnené okolie.

Z druhej strany Oselného vrchu je vidieť i na Dobrotínske skaly, Rokoš aj Kľak. Na Oselný vrch vedie aj cyklotrasa vhodná pre bicykle, ale, pravdaže, keď píšem blogy o túre, tak volím turistický chodník.

Každý les je nádherný a opradený svojimi tajomstvami. A tento takisto. Patrí pod Tribeč. Cesta je síce nenáročná, ale dlhá kvôli asfaltke. Do lesa viedlo niekoľko smerovníkov, ale všímať si musíme predovšetkým ten svoj… Do lesa chodím vždy s pokorou a verím, že les mi to vráti tým, že sa mi nič nestane.

Dobrotínske skaly

Dobrotínske skaly sú pod 5. stupňom ochrany prírodnej rezervácie. Na skaly vedie dobre značený turistický chodník a takisto sa dá odtiaľ spraviť Veľko-uherecký okruh okolo priehrady. Dobrotín nie je ani vrch, ale len skaly, odkiaľ sú však za priaznivého počasia nádherné výhľady. Vedie sem dlhá lesná cesta a plus k tomu dosť strmá cesta lesmi s prudkým zakončením pred skalami. Takisto aj toto miesto ponúka svoje krásy.

Dobrotín má i svoju jaskyňu, ktorá je neprístupná, avšak odvážlivec by to dal.

My sme radšej neriskovali a ostali na skalách, odkiaľ sme obdivovali famózne výhľady na krajinu. Tento Dobrotín bola asi najnáročnejšia turistická trasa, hlavne posledný úsek, ktorý bol doslova prudký, ale inak príjemná prechádzka.

P.S.: Tá jaskyňa je vo výške len okolo 550 m. n. m. a nachádza sa v masíve skaly, po ktorej vedie chodník. Foto, žiaľ, nemám, nechcela som zbytočne riskovať.


Dala som vám dva tipy na celodenný okruh Veľko-uhereckou turistickou trasou, odkiaľ sa vám ukážu dva nádherné výhľady a plus tá jaskyňa. Odporúčam tieto dva tipy spojiť v jeden deň, kde prežijete nádhernú túru vo Veľkých Uherciach, okres Partizánske. Takisto sledujte stránku Tipy na výlety naprieč Slovenskom, kde sa pravidelne snažíme aktualizovať svoje turistické výhľady, ktoré stoja za to.

Hana a Veronika

P.S. 2: Nezabudnite, že v horách ste závislí len sami na sebe a hlavne na svojej sile. A, pravdaže, na svojich topánkach. A to, čoho sa bojíte, je iba zrkadlom vašej hlavy…

Ako sa hýbať v horách?

Viac prezradil horský vodca Michal Gerčák…

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať