Idete autom na lyžovačku do Rakúska? Pozor na mýto a ďalšie nástrahy

Idete autom na lyžovačku do Rakúska? Pozor na mýto a ďalšie nástrahy

Ak plánujete lyžovačku alebo výlet v Rakúsku autom, nepodceňte prípravu. Hoci pravidlá cestnej premávky sú takmer rovnaké ako u nás, predsa len sú nejaké odlišnosti, ktoré môžu poriadne prevetrať vašu peňaženku. Ak nechcete platiť rakúske pokuty (ktoré bývajú o dosť vyššie než u nás), čítajte ďalej a poradíme vám, na čo si dať pozor.

Lyžovačka v Rakúsku aj celoročne

Sneh na našich kopcoch sa v marci začína roztápať a hoci si napríklad v Tatrách ešte zalyžujete, podmienky nie sú ideálne. Ak chcete zažiť poriadnu jarnú lyžovačku, musíte vyraziť za hranice – napríklad k našim západným susedom.

Veľa lyžiarskych stredísk v Rakúsku je totiž položených omnoho vyššie (aj vyše 2 700 m nad morom) a snehu majú dosť aj na jar. Niektoré strediská na ľadovcoch v Tirolsku sú dokonca otvorené po celý rok. Akokoľvek by ste chceli podporiť slovenský turizmus, takéto podmienky u nás jednoducho nie je možné vytvoriť.

Diaľničná známka sa nerovná mýto

Pokiaľ nejdete na „road trip“, kde cesta znamená cieľ, budete sa chcieť určite presúvať po diaľniciach.

V Rakúsku to funguje podobne ako u nás – diaľnice sú spoplatnené a za jazdu po nich zaplatíte diaľničnou známkou. Kúpite ju v klasickej papierovej forme (ako kedysi u nás) na čerpacích staniciach  alebo v elektronickej forme online (ako v súčasnosti u nás). Pozor – pri kúpe online si ju musíte objednať najneskôr 18 dní pred cestou.

Diaľničnú známku potrebujú osobné autá a motocykle, nákladné autá majú mýtne jednotky. Ceny sú o niečo vyššie ako u nás: za ročnú zaplatíte 96,40 €; za dvojmesačnú 28,90 €; za 10-dňovú 11,50 € a za jednodňovú 8,60 € (jednodňové budú čoskoro k dispozícii aj u nás pre naše slovenské diaľnice).

A teraz pozor – v Rakúsku nájdete aj osobitne spoplatnené úseky, za ktorých prejazd platíte bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte diaľničnú známku.

Úsekov je zatiaľ (rok 2024) šesť: A 9 – Gleinalm a/alebo tunel Bosruck, A 10 – tunel Tauern a Katschberg A 11 – tunel Karawanken, A 13 – priesmyk Brenner a S 16 – tunel Arlberg.

Cenové tarify sú rôzne podľa počtu prejazdov, zľavy majú miestni obyvatelia či autá vezúce ľudí so zdravotným postihnutím. Ceny za 1 prejazd sa pohybujú v rozsahu od 6,50 € po 13,50 €.

Mýto môžete zaplatiť pri mýtnej bráne priamo pri vstupe do spoplatneného úseku. Takisto si ho však môžete objednať vopred online a prejsť úsekom bez zdržania.

Pozor na nízkoemisné zóny

Cesta autom po Rakúsku však má aj ďalšie nástrahy. Pri prejazde tzv. nízkoemisnými zónami musíte mať na aute tzv. emisnú plaketu (nazýva sa aj ekologická známka). Stojí okolo 40 €, našťastie je jej platnosť neobmedzená.

Týka sa to nákladných áut, do tejto kategórie však spadajú aj autá kategórie N1. To sú v praxi aj niektoré osobné (napr. aj kombi či rodinné autá) kúpené „na firmu“. V minulosti ste ich mohli rozoznať podľa deliacej mreže medzi kabínou a batožinovým priestorom, mreža však už dnes nie je povinná. Ak ste teda kupovali auto „na firmu“, overte si kategóriu priamo v technickom preukaze.

Niektoré typy áut neplniace určité emisné normy nemôžu do takejto zóny vstúpiť vôbec. Podmienky sa v jednotlivých zónach líšia, takže vám odporúčame si ich detailne naštudovať.

Keď už sme pri ochrane životného prostredia, je tu ešte jedno obmedzenie. Všeobecne je maximálna povolená rýchlosť na rakúskych diaľniciach 130 km/h. Na niektorých úsekoch je však rýchlosť obmedzená napríklad na 100 km/h či iba na 80 km/h. Takáto značka býva doplnená nápisom IG-L a za prekročenie rýchlosti v týchto prípadoch môžete dostať omnoho vyššiu pokutu než na iných úsekoch, pokojne aj v tisíckach eur. Vodíkové a elektrické autá majú výnimku.

Ďalšie povinnosti v Rakúsku

V Rakúsku platia pre vodičov aj ďalšie povinnosti a zákazy. Zimné pneumatiky musíte mať na aute, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, snehovej kaše či ľadu, pričom to platí pre obdobie od 1. novembra až do 15. apríla. Nespoliehajte sa na SUV autá s pohonom 4 × 4 na letných pneumatikách, inak môžete ostať stáť pod zasneženou cestou.

V aute musíte mať na dosah ruky reflexné vesty pre všetkých členov posádky. Farba môže byť akákoľvek okrem zelenej. Ak sa chcete vyhnúť pokutám, nefajčite v aute, ak s vami cestujú osoby do 18 rokov.

Pripravené v spolupráci s KIA

Mohlo by vás zaujímať